Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son çıkan iş güvenliği kanunu faydalı olacak mı? Türkiye'de yeteri kadar iş güvenliği uzmanı var mı?

Yeterli iş güvenliği uzmanı yok.Şu anda sınavlara girmek için hazırlanan bir çok kişi var.Bunlardan biri de benim.Ancak bu işin 90 saat uzaktan ve 90 saat örgün eğitimle sağlıklı olacağını düşünmüyorum.Aklımda bir çok cevap bekleyen soru var.İşe başladıktan sonra yanlış yapa yapa tecrübe kazanacağız heralde.Ama bu iş ne kadar hata kaldırır bilemiyorum.Kanuna gelince faydalı olacaktır diye düşünüyorum çünkü getirdiği maddi cezalar bir hayli fazla.
  • Paylaş
Yeterli iş güvenliği uzmanı yok, var olanların da bu iş için yeterliliği nedir tartışılır. Bu kapsama kendimi de dahil ediyorum, C sınıfı belgesini alalı 1 sene olmadan sırf iş hayatında herhangi bir işte çalışıp SGK pirim gün sayım 1500'ü aştığı için B sınıfı olmaya hak kazanabileceğim. Önceki halinde hiç olmazsa çalıştığı sektörde 3 yıllık deneyim yeterli görülebilecekti, bu da o sektördeki tehlikelerin farkına varabilmek, önlemler için fikirler sunabilecek bilince erişmek için iyi olabilecek bir sistemdi. Geçiş süresi tanımadan tepeden inme şekilde hazırlanan bir kanun ve düzen oldu bu. Kağıt üzerinde kanun iyi görünüyor ancak uygulamaya gelince hem sektörler hem de iş güvenliği uzmanları çok hazırlıksız. Bu na karşılık maalesef devlet cezalar için oldukça hazırlıklı olacak. Hepimiz iş yerlerimizde varlığımızı korumak, daha iyi bir yaşam standardı için mecburen bu düzene uyuyoruz, uymaya zorlanıyoruz ama en ufak bir sorun olduğunda bize bu hakları verenler fazlasıyla geri alacaklar.

Çok derinlere girdim, son söz olarak; son çıkan kanun faydalı, bunu uygulayacak yeterli iş güvenliği uzmanı henüz yok ancak artan sınavlarla ve genişletilen kapsamla birlikte "nitelikli" olmasa da yeterli iş güvenliği uzmanı sayısına ulaşılacak. Önemli olan uygulanabilirliğidir ki burada çok büyük soru işaretleri var.
  • Paylaş
Yeni uygulamalar ile birlikte baya olacak gibi ...
  • Paylaş