Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce sosyalleşmenin derecesi ne olmalıdır? Siz sosyalleşme bakımından geri kaldığını düşünen birisine ve sosyalleşmenin kendisi açısından sıkıntı oluşturacağını düşünen birine ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Sosyalleşmek kişinin içinden gelmiyorsa ve bu kişi süreli kendisini geliştirmek istiyorsa o kişiye hangi tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Bu soruya olan cevaplarınız benim geleceğe yönelik önemli adımlarıma yön verecektir. Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.Düzenle
Her insan sosyal olmak zorunda değildir. Hayatınızdan nasıl keyif alıyorsanız öyle yaşayın bence. Ancak hayatınızı devam ettirdiğiniz sürece insanlarla muhatap olmak durumunda kalacaksınız. Bu noktada, ilişkileri sağlıklı biçimde yürütebilecek seviye sosyalleşmenin ya da sosyalleşmemenin kabul edilebilir alt seviyesidir.

Kendini geliştirmekten bahsetmişsiniz ya hani, sosyal gelişim de bunun bir parçasıdır. Örnek vermek gerekirse, teknik olarak çok iyi fakat kendini ifade etmekten, ilişkileri yürütmekten aciz yazılımcılar gördüm ve bu insanlar maalesef başarılı olamıyorlar. İçinize kapanık olabilirsiniz, sohbet etmeyi sevmiyor da olabilirsiniz ancak toplum içinde konuşmaktan acizseniz, biriyle fikir ayrılığına düştüğünüzde tartışmayı yürütemiyor hemen sinirleniyor ya da derdinizi anlatamamaktan tartışmaları anlamsız ve sonuçsuz yerlere taşıyorsanız bu sizi yetersiz yapar.

Özetle, sosyal ve duygusal olgunluğa ulaşmayı becerdikten sonra sosyal olmanız gerekli değil ancak öncelikle o olgunluğa ulaşmalısınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

52 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt