Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce tesettür tamamen özgür mü olmalı? Kısıtlama olmalı ise nasıl?

Tehlikeli bir soru aslında.
Evet ilk etapta; tabii ki özgür olmalı, neden olmasın diye düşünüyor insan.
Ama aklıma üniversitede iken, ders sırasında yahudi bir öğrencinin kafasındaki kippa ( umarım yanlış yazmıyorumdur) çıkartılmıştı. Uygun görülmediği için. Türbanlılara bu hassasiyeti gösteren insanların, bu detayları umursadığını yada umursayacağını pek zannetmiyorum. Türban artık başka kavgalar barındırıyor içinde kabul etmek lazım. Din objesi (yada gereği diyelim) olmaktan sıyrıldı hafiften. (Kurunun yanında yaşta yanmakta, ona hiç bir lafım yok) Ne zaman ki gerçekten karşılıklı saygı gerçekleşir, o vakit tam anlamı ile özgür olmalı derim.
 • Paylaş
1

Solsoledo, "Aklın yolu birdir" misali aynı şeyleri yazmışız :) Darısı akılsızlara...

Serbest olmalıdır...
Ancak bunu ne polikasını tamamen din üzerine kurgulamış AKP yapabilir, ne de politikasını tamamen laiklik üzerine kurgulamış olan CHP yapabilir...
Çünkü AKP her zaman elinde üzerinden politika yapabileceği bir dinsel nesne olmasını tercih edecektir. Zira 4 kadın vekilin türbanlı olarak meclise gelmeleri, tamamen AKP'nin "CHP'nin buna karşı çıkarak meclisde olay çıkarması" üzerinden bir oy rantı yakalamak için kurguladığı bir şeydir. Ancak bu politika ters tepince bu sefer de Şafak Pavey'in açıklamaları üzerinden bir mağduriyet yaratma peşine düşmüşlerdir (aşağıda twitter'da Sevilay Yükselir'e attığım bir twiite eklediğim yazıyı ekledim. Bu daha açıklayıcı) ...
CHP ise tesettürü tamamen devlet kadrolarını ele geçirmiş olan İslamcı kesimin kendini göstermesini engellemek için, bir İslam devleti görüntüsü vermemek için yapmayacaktır (ki zaten devletlerin dini olmamalıdır, dini kurallara göre yönetilmemelidirler. Laik olmaları hem kendi varlığı hem de vatandaşlarının varlığı için önemlidir) ... Ancak laik bir devlette çalışan ve Müslüman, Musevi, Hıristiyan vs. Gibi dini inançlara sahip bireylerin de kendi istedikleri gibi giyinme hakkı olmalıdır. Laik bir devlet buna izin verir, ama sadece Müslüman'ın tesettürüne izin verip diğerlerine izin vermemek, bugün AKP bunu yapmaktadır, tamamen İslam odaklı bir devlet biçimi yaratmak istediğinizin kanıtıdır...
Yani kısaca, mesele sadece müslümanın tesettürü vs. İ değil, diğer bütün din ve inanışların kendi kılığına izin verilmesi ya da verilmemesi olmalıdır... Birine izin veren diğerine de vermelidir.

Tesettür
 • Paylaş
Kumarhanelerin yasaklanması, alkole, sigaraya sınır getirilmesi gibi yaptırımları olmalı tesettüründe.

Örneğin bir çocuğun yasal haklarını, kendi kararlarını almaya hak kazanana kadar devlet güvencesi altında tüm yaşam hakları güvence altına alınmalı.
 • Paylaş
Zaten özgürlük ve saygı kelimelerinin anlamını ne zaman öğrenirsek o zaman çağ atlarız...
 • Paylaş
özgür olmalı
 • Paylaş
Tamamen özgür olmalı derken üniversitede şapka yasaksa türbanda yasak olmalı.
 • Paylaş
Bence dışarıda nasıl rahatsa üniversitede de öyle olmalı.
 • Paylaş
Bence artık şekilcilikten kurtulup insanların beyninin içindekine bakma zamanı geldi.
 • Paylaş
Tabi ki özgür olmalı.
 • Paylaş
Tabii ki özgür olmalı, kimseye zorla taktırılmamalı. Takan kişiler devletçe kayırılmamalı, takmayanlarla aynı muameleyi görmeliler. Yani herkesin dini kendine, tesettürlüler devlet kapısında (hatta artık ona hükumet kapısı da diyebiliriz) pozitif ayrımcı muamele gördüğü sürece bir özgürlükten söz edilemez. Takmayan kişiler mahallelerde tacize uğradığı sürece de özgür değildir. Beş yaşındaki kız çocuğuna takıldığında da. Genel başkan, müdür, aile, mahalle, koca baskısıyla takılan türban özgürlük değil ancak pranga olur... Türbana özgürlük. Sayın başbakanımız da artık bu kadın aksesuarıyla ilgilenmeyi bırakıp modayı modacıların yapmasına izin vermelidir...
 • Paylaş
Ben bu işe tesettür olarak bakmaktan öte insanların şahsi giyim kuşamında özgür olmalarından yanayım. Nihayetinde herkes kendisine yakışanı yapar, fakat bu rahatlık tabi ki de absürt sonuçlar doğurabilir ama insanların toplumda kabul edilen her türlü kıyafeti giyip, takıyı kullanmalarında hiç bir sakınca yok.
 • Paylaş
Kafasını bohçalayanlar, çocuklarının da kafalarını bohçalamaları konusunda baskı yapmamalılar tabi. Ayrıca okullarda, devlet dairelerinde, sınavlarda.. vs. yerlerde kafaların bohçalanmasına karşıyım.
 • Paylaş
1

Hale Acar, aynen katılıyorum.

Şulebaş modeli bir siyasal simge olduğu için şulebaş modeli haricindekiler özgür olmalı.
 • Paylaş
Kesinlikle özgür olmalı. Kişilerin inandığı gibi yaşaması en tabii hakkıdır.@zencefil Hanımın dediği gibi şekilcilikten ve önyargılardan kurtulmak gerekir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1215 Görüntülenme20 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları