Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce torrent sitelerinin geleceği nasıl olacak?

Bence bu mesele devlet ve kurumların korsanla mücadelesine ve toplumların tepkilerine bağlı. Eğer toplumların filmleri, müzikleri orijinalinden alması kolaylaştırılır ve fiyatı düşürülürse; toplumların alım gücü artırılırsa torrente gerek kalmayacak ve kullanılmayacaktır. Yani burada korsanla mücadele halka destek meselesi devreye giriyor. Eğer korsanlıkla mücadele yönünden düşünüyorsak kesinlikle bu olmalı.

İnsanlara neden torrent kullanıldığı sorulursa kolaylık ve ücretsiz olması yanıtını alırsınız. O halde torrent siteleri bunu sunabiliyorsa olaya torrent kanalıyla yaklaşmalı. Farklı bir sistem getirilerek uygun fiyatlarda insanlara paylaşım verilmeli. Bu korsanlığı (dolayısıyla torrenti) tamamen bitirmese de kullanan sayısını azaltır.

Fakat günümüze baktığımızda aksi durum var. Torrente çok büyük yasaklamalar getiriliyor, torrent siteleri kapatılıyor. İşin kötüsü insanları orijinalliğe teşvik eden güçlü bir uygulama da yok. Bu yüzden devletler, kurumlar ne kadar baskı yaparsa yapsın bu bilgi paylaşımını durduramayacaklardır.
  • Paylaş