Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye girişimcilik ve yatırım sahası olarak ne durumdadır?

(Teknoloji girişimleri özelinde cevaplıyorum) İki tarafta henüz emekleme aşamasındadır. Neye göre? Tabi ki gelişmiş ülkelere göre.

Yatırımcılar
Yatırım tarafında yerli iki ya da üç Venture Capital firma ve toplasanız 50 tane melek yatırımcı şu anda Türkiye'de faal olarak çalışmakta. Sayısal olarak durumu ortaya sereyim. Bir VC firma 4 sene içerisinde 10 tane 1M üzeri yatırım gerçekleştirmek isterse, iki firmanın senelik yatırım yapacağı şirket sayısı bu şartlarda senede 5 taneyi geçmeyecektir.

Melek yatırımcılar ise her biri senede ortalama 100.000 TL yatırım yapıyor olsalar 5M TL'lik senelik bir fondan bahsediyoruz. Her bir şirkete ortalama 250.000 TL melek yatırım yapıldığını farz edersek her sene 20 şirket için melek yatırım bulma şansı günümüzde var diyebiliriz.

Yukarıdaki veriler, şu anda Türkiye'de ortalama yatırım pazarı hakkında size bir ip ucu verecektir (zaten Webrazzi gibi mecralarda yayınlanan senelik yatırım alan firmalar listelerinden de bu sonuçlara varılabiliyor).

Girişimciler
Şu anda ülkemizde girişim sayısının artmaya başladığına şahit oluyoruz. Fakat sorgulanması gerekilen şey ne kadar kaliteli oldukları. Yatırımcı bakış açısı ile girişimlerde ilk bakılan noktalar 1- Ekip, 2- İş modeli ve 3- Pazar büyüklüğüdür. Peki girişimciler bu üç ana maddede ne kadar başarılılar?

Yine yatırımcılara göre kapanan girişimlerdeki ana kapanma nedeni yönetim kabiliyetlerinde ki eksikliklerdir. Peki bunlar hangi alandaki eksikliklerdir? İnsan yönetimi, muhasebe ve finans yönetimi, nakit akış yönetimi, tedarikçi yönetimi ilk etapta en önemli olan eksiklikler olabilir.

Buradan hareketle, girişimcilerde ne eksik sorusunun yegane cevabı iş çekip çevirme ve yönetme konusunda büyük eksiklikleri olduğudur. Kabaca denilebilir ki; bir senede 20 girişim başlangıç sermayesi alabiliyorsa, geride kalanların elendiği noktalar iş planlarından ziyade yönetimsel alanlardaki eksiklikleridir (sırf bizim yatırımcı firmamızın son 12 ayda 350 tane girişim ile görüştüğünü düşünürseniz yatırım alan ile yatırım alamayan dengesini daha iyi anlarsınız).

Sonuç olarak yatırım ve girişim birbirinden ayrılmaz unsurlardır. Bir tarafın gelişmesi için öbür tarafın da gelişmesi gerekir. Yatırıma ayrılan fonların artması başarılı Exit'lerle olur. Seneden seneye internet girişimlerine para yatıran yatırımcılar geri dönüş aldıkça, yatırım miktarı da artacaktır.

Yatırım sayısı ve girişimci firma sayısı konularında karamsar olmayın. Bence bu tabloda dezavantajları çok rahat avantaja çevirebilirsiniz. Nasıl mı? İş yapabilme kabiliyetinizi, yönetim kabiliyetlerinizi daha ön planda tutarak ve bunları yatırımcılara anlatarak. Bir de zaten yatırım odaklı bir işe başlamayın, kar odaklı işe başlayın (istisnalar olabilir ama o istisnaları da farklı bir soru altında anlatmak gerekli).
  • Paylaş
AVM yapmaktan öteye gidemez bir durumdadır :S
  • Paylaş
Bu çok geniş bir soru, yatırım yapacağınız alana göre değişir. Doğru adımları atarsanız özellikle teknoloji sektöründe Türkiye çok karlı bir pazardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

839 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Yeni Cevaplanan Sorular