Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye sanayisi ve teknik sorumlular harmonikler ve yarattigi sorunlar ya da ornegin THD degerleri üzerine yeterince bilgi sahibi mi? Power quality hakkinda sorunlarinin olduklarinin farkindalar mi?

THD üzerinden bakacak olursak, kendi görüşümü değil yüksek lisanstan güç elektroniği hocamın fikirlerini aktarayım. Daha geçen gün inverter lardan bahsederken, bu THD konusuna değindi ve dedi ki: "THD nedir, ne değildir biliyoruz, 0'a ne kadar yaklaşırsak o kadar iyi vs. vs. bunları biliyoruz, ama elin Amerikalı'sı bu THD ile para etmenini bir arada düşünüp, mühendisliğe yakışır oynamalar (onun deyimiyle challenge lar) yapıp en verimli en ucuzu yapmaya çalışıyor ama biz "ihtiyacımız olan ne? İnverter, al bu elemanlar var böyle yaptık tasarladık bitti" sonra baktın Amerikalınınkinden pahalı seninki hem de THD daha ideale yakın. Kısacası bilgi sahibiyiz THD konusunda ama uygulamalarda gözardı ediyoruz diyebilirim.
  • Paylaş
1

Umut Gulum, Tesekkur ederim yanitiniz icin, degerli ogretim uyesi hocamiza da tesekkurler. Sizin gorusunuz nedir ? Gozlemlerinizi ogrenebilir miyim ?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

82 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt