Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de SEO (arama motoru optimizasyonu) son yapılan Google algoritmaları sonrası popülerliğini yitirdi mi?

Çok düşük bir ihtimal, Hummingbird güncellemesi ile, tam anlamıyla arama motorunun kuralları baştan yazılmıştır. Penguen ve Panda'dan sonra da kalite daha fazla ön plana çıkmıştır, spam, kullanıcıyı sadece siteye çekmeye yönelik yazılanlar, ücretli alınan linkler ve yazılarda etkisini kaybetmiştir. Artık doğal, otoriteye sahip bloglar daha ön plana çıkmaktadır.

SEO'da 2013'te ne oldu, 2014'te neler olacak adlı sunumumun size yardımcı olacığını düşünüyorum, buradan inceleyebilirisiniz: slideshare.net/aemrekiran/seoda-2013-yl... .
  • Paylaş
2

Sertac Kaya, "ücretli alınan linkler ve yazılarda etkisini kaybetmiştir" kesinlikle yanlış bir yorum. Seo kelimesinde ilk 10'da yer alan sitelerin yüzde 75'i şu an bu şekilde ayakta. İsterseniz size "dost siteler" adı altında ilk 10'daki bazı sitelerin satın aldıkları web sitelerinin linklerini örnek olarak yollayabilirim. Google istediği kadar algoritma değiştirirse değiştirsin ücret karşılığı satın alınan "sponsor" linklerine müdehale edemez (çünkü ücretli alıp almadığını bilmesi mümkün değil). Yapabileceği tek şey çok link çıkışı olan siteleri ücretli sınıfına sokup link alan yerleri sıralamadan aşağı indirmek yada google index'inden silmektir. Google'ın algoritmalar ile daha sıkı spam kontrolleri yaptığı veya kalite çıtasını yükselttiği aşikar. Ama dediğim gibi ücretli ücretsiz kontrolünü 2014 değil 2114 senesinde bile ayıklaması mantık olarak mümkün değildir. Vermiş olduğun linki inceleyeceğim. Cevap için teşekkürler.

Emre Kıran, Görüşünüze kesinlikle katılıyorum, hepimiz zaten bu durumun yakından takipçisiyiz.Mesajımda gerekli değişikliği yaptım.

Bence etkisini yitirmiş durumda değil web sitelerinin düzenini arttırmaya yönelik bir algoritma. Mobil uyumlu olan web sitelerin değer kazandığı bir algoritma. Google artık resmen daha sosyal bir arama motoru haline gelmiştir. Artık mekanik anahtar kelimeler yerine, daha doğal iletişim yöntemlerinin önemi artmaya başlıyor. Bu da SEO açısından yeni bir dönem anlamına geliyor.
Her ne kadar önemli bir adım olsa da, Hummingbird’ün bu yöne doğru atılmış ilk adımlardan biri olduğunu da unutmamakta fayda var. Google algoritmasını bu yöne doğru daha fazla geliştireceği kesin. O yüzden sitenizin organik trafiğini artırmak için sosyal paylaşım ve iletişim odaklı içeriğe bugünden ağırlık vermeniz son derece önemli.
  • Paylaş
SEO artık yerini yavaş yavaş SEM' e bırakıyor sebebi ise Google artık sürekli değiştirdiği parametrelerle firmaları ve ajansları bıktırdı diyebilirim Örneğin Online Pazarlama kelimesine aylarca seo yapıyorum ve milyarlarca para ödüyorum sonrasında birde bakmışım ki Google yine bir parametresini değiştirmiş benim sayfam 3. Sayfaya gelmiş sözün özü artık yıllarca hit alan Organik seo ile yukarı çıkmış sayfalar yerlerini daha sağlam koruyor çeşitli şekillerde seo uygulanan web siteleri ise sayfa sayfa geziyor.
  • Paylaş
Google algoritmaları sürekli olarak güncellendiğinde Seo açısı bakımından daha farklı bir çalışılmalar ön plana çıkar. Bunun içinde çalışmalarımızda farklı yollar deneriz . Örneğin seohocasindaki açıklamalarla kendine göre farklı bir yöntem bulabilmeniz mümkündür seohocasi.com/eski-nesil-seo-ve-yeni-ne...
  • Paylaş
Sadece web master'lar girmez, diğer kullanıcılarda Google'a yeterde artar. Google hiç bir zaman popülerliğini yitirmez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

502 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt