Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce Türkiye'deki devlet okullarında ilköğretim düzeyinde verilen eğitim yeterli midir? Olumlu ya da olumsuz yönleri nelerdir?

Yerine göre değişir ama genelleme yaparsak yeterli değil. Olumsuz yönleri; Ezberci bir eğitim anlayışı, miniklerin yaratıcılığını ön planda tutacak yöntemlerin kullanılmaması, müfredatın ve bazı eğitimcilerin hala eskimiş yöntemlerle öğrencileri eğitmekte diretmesi.
  • Paylaş
İlköğretime has konuşmuyorum, bence Türkiye'de hiçbir okulda verilen eğitim yeterli değildir. Nedenini açıklayayım.

Önce, eski bir öğretmen olarak şu ayrımı yapmam lazım. Eğitim, kişilik (şimdilerde karakter diyorlar) ve ahlak (şimdilerde etik diyorlar) eğitimidir. Öğretim, Matematik, Türkçe, Biyoloji gibi, 'ders'lerdir.

Bu ayrımı yapınca, olay şu noktaya geliyor. Okullarda öğretim ezberci, beceri ve beyin geliştirmeyen bir düzende ilerliyor, eğitim ise yok. Çocuklarımız çoktan seçmeli soruları mümkün olan en hızlı şekilde cevaplamaktan başka birşey öğrenmiyorlar. Üniversitede muhakeme yetenekleri nispeten gelişiyor (biyolojik bir durum, eğitimle alakası yok) ama orada da gerçek yaşantıyla ilgili tecrübeleri çok cılız kalıyor.
  • Paylaş
İlkokuldan mezun bir öğrenciden beklenen; okuma yazma ve yüze kadar dört işlemdir. Bunlar öğretildiği sürece eğitim yeterlidir ama çocukların da %50 ' sinin cehaleti destekleyen %50'den olduğunu düşünürsek motivasyonları yetersiz kalıyor olabilir.
  • Paylaş
Klasik eğitim yöntemleri her zaman daha donanımlı bireyler yetiştirir hele gelişen teknoloji de buna yardımcı olursa daha kaliteli bir eğitim oluşturulur. Şuanki eğitim sistemi proje tabanlı olduğu için ve okulların fiziki yapısı, toplumun eğitim düzeyi de dahil olmak üzere şuanki sisteme uygun değildir. Önce iyi eğitim almış anne-babalar olmalı öyle bu sisteme geçilmelidir. Kısacası mevcut eğitim sistemini gereksiz zaman kaybı olarak görüyorum yani gereğinden fazla ders veriliyor.
  • Paylaş
Bence genel olarak eğitim sistemi yanlış insanın en çabuk öğrendiği devridir çocukluk eğer küçük yaşlarla neye yeteneği olduğunu tespit edebilir hale gelmeli ve onun üzerine daha düşerek kişiye özel eğitim sistemi geliştirmeliyiz Mesela eğer 1-2 yaşlarında bi bebeğin fiziğe yeteneği olduğunu anlayabilirsek ona (tabiki süre sınırlarını zorlamayarak) bu yaşlardan itibaren kuantum fiziği yada atom parçalamakla ilgili şeyler öğretebiliriz oysa biz tutup 17-18 yaşına (yani beyinin artık daha yavaş çalışmaya ve öğrenmeye alıştığı zaman) kadar hiç kimsenin gerçekten işe yarar bir şey öğrenmediği herkes için aynı olan ve onun bile doğru düzgün verilmediği bir sistemi tartışıyoruz Ülkemizin daha uzun yıllar bu duruma müdahale edeceğini sanmıyorum bu yüzden bence iş ailede bitiyor eğer yeni doğan doğacak çocuklarda bu değişimi başlatabilirsek onlar ülkede değişimi sağlayabilir tabi bu bayağı uzun bir süre alacak zaten bize de geçmiş olsun biz bize kaldık
  • Paylaş
Yeterli değildir. Öncelikle çocuk yaşta kimin neye yetenekli olduğu bence kesinlikle bilinemez. İnsanlar değişiyor. Hayatında hiç gitar görmemiş bir çocuğun gitara yetenekli olduğunu nasıl anlarsınız biri bana söylesin? Ayrıca herkes yetenekli olduğu alanda ilerlemek istemeyebilir. İlkokul bazında bence yapılması gereken öncelikle eğitimi eskide kalmış öğretmenleri zorunlu emekli yapmaktır. Yeni nesil öğretmenler alınmalıdır. Ve çocuklarımıza ilkokulda verilen beden eğitimi, müzik ve resim dersilerine daha çok önem verilmelidir. Bunun yanında çocuklarımıza zorunlu kitap okutulmalı sözlük ezberletilmelidir. Sınavlar buna göre şekillenmelidir. En azından liseye gelmiş bir öğrenci yüz temel eseri okumuş olmalıdır. Bu hem ufkun açılması hem kelime dağarcığı hemde bilgi birimi açısından çocuklarımıza çok şey katar. Ve eğitimi siyasete alet etmememiz gerekir.
  • Paylaş
Değildir. Başında gerici akp politikaları vardır. Mide bulandıran bir sistemdir. Allah belalarını versindir. Heryer de söylediğimdir.
  • Paylaş
2

Gökçe`n, Akpden önce yeterliydi sanki.

Doğan Ataman, Dunya listelerinde geride degildik ama. Yağmur nasıl OLUŞUR a Allah bilir diyen salak sistem ve yandaslarının kafası bebelerin kafasında montajlı degildi. Simdi den çok çok iyiydi. Kabul etmek gerek.

Kesinlikle yeterli değildir. Çünkü devlet okullarına her türlü öğrenci alınmaktadır. Aynı zamanda öğretmenler iyi denetlenmemektedir. Dolayısıyla özel okullar tercih edilmelidir.
  • Paylaş
Bu soruya öğretmen adaylarının cevap vermesini isterim.
Hepimiz biliyoruz ki problemin büyük çoğunluğu eğitim sistemi ile değil öğretmenlerin tutumu ile ilişkili. Eğer öğretmenlerimiz gün sonu eve gitmeyi, ay sonu maaşlarını almayı umit etmek yerine topluma yararlı bireyler yontmayı hayal etseydi ülkemiz çok daha yaşanılabilir bir yer haline gelirdi.Eğitim yetersiz ilk okuldaki çocuklar bundan daha iyilerini hak ediyorlar. Örnek verecek olursak 8. Sınıf bir birey türev integral hakkında bilgi sahibi olmalı veyahut 1. Sınıfta okuma yazmadan sonra belgesel aktiviteleri eklenebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

172 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları