Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce Türkiye'den evrensel veya en azından Avrupa'da popüler bir dizi çıkmamasınının sebebi nedir?

Bütçe,senaryo,oyuncu,yönetmen,yapımcı....??Düzenle
Diziler televizyon kanallarına satılma amacıyla üretilen mallardır. Tabii ki öncelikle yurtiçindeki televizyon kanalları hedeflenir. Türk dizisi izleyen izleyici kitlesi yoğun olarak hangi sosyo ekonomik gruptadır. İstatistiğini bulamadım ama dizilere bakınca, evet bakınca çünkü hiçbirinin bir bölümünü tam izlemedim, anca bakabiliyorum arada. Diziler bana alt B, C ve D gruplarına hitap ediyor gibi görünüyor. Zaten haftada 1,5 saatlik çekilen bir diziden de daha fazla kalite çıkmaz. Hal böyle olunca yani bizim nispeten eğitimsiz kesimimize hitap eden diziler yapıldıkça evet yurtta güzel satılıyor ve izleniyorlar. Hatta Türki cumhuriyetler ve Araplar da dizilerimizi satın alıyor ve izliyorlar. Şimdi gördüğüm haberlere göre bazı dizilerimiz 400 milyon izleyiciye ulaşıyormuş. Sonuçta daha fazla eğitimli olan batılılara ilginç gelen diziler yapılmıyor ülkemizde. Sorudaki evrensel biraz ağır kaçmış zaten, olsa olsa küresel denebilir ama ona bile inanmam hiçbir dizi için. Her dizi mutlaka bir yerlerde birilerinin ahlakını bozduğundan yasaktır. Ben Türkiye'de kaliteli film ve dizilerin yapılamayacağına inanmıyorum. Tabii ki bizde de yapılabilir ama satılamaz. Fatih Akın'ın son filmi Türkiye'de vizyona giremezken bence bu soru oldukça abes olmuş.
  • Paylaş
Bakın kimseyi zan altında bırakmak veya sataşmak gibi bir niyetim yok. Şu an inploid.com üzerine harikulade bir bilgi paylaşımı platfomundayız. Hemen her türlü soruya nitelikli cevap alabilmekteyiz verebilmekteyiz.

Ve değerli kullanıcılardan birisi şu soruyu sormuş
- en iyi dizi izleme sitesi hangisidir ?

Bakın en iyi dizi ya da sizce bir diziyi iyi yapan faktör nedir gibi bir soru değil. Soru diziyi nereden izleriz diye sorulmuş. Bu soruyu google da aratın ve kaç sayfa listeleniyor bir bakın. Bu sizin sorunuzun en direk cevabıdır aslında.

Bir gün gerçekten yapmayı isteyen kişilerin sayısı arttığında ve bu yapma isteklerini faaliyete dönüştürüp emek sarfetmeye başladıklarında ama bunu farklı bir bakış açısıyla risk alarak yapmaya çalıştıklarında bu sorunun çözümü için ilk adım atılmış olacak. Ardından pazarlama sürecinin öğrenilmesi gerekmekte.

Falanlı filanlı uzun uzadıya bir cevap elbette yazılır. Ama mesele şu ki hem sinema-tv sektöründe hemde diğer tüm sektörlerde bizlerin vizyon güncellemesine ihtiyacımız var. Çünkü bi noktaya kadar geldikten sonra" bu kadarı yeterli" diyoruz. Ya da "bundan fazlasına ne gerek var abi niye daha fazlasını yapayımki" diyoruz. Daha fazlasını yapmadan daha fazlası olmaz. Çünkü sadece istemek yetmez.
  • Paylaş
Aslında çıkıyor Evrensel kitlenin yanına Avrupa bölgesi değil de ortadoğu ve arap ülkerinde popüler olan dizilerimiz mevcut. Dünyanın bir çok ülkesinde dizi popülaritesi yakalamanız çok zor, rant ve başka konuların olduğu kesin aslında Fransa, Almanya, Hollanda, İngilterenin de evrensel anlamda popüler dizileri yok, bu iş %90 ABD tekelinde uzun vade de kültürel motifler eklenirse belki yapılabilir örnek japon dizileri ve hint dizileri belli ülkelerde az da olsa talep vardır yoksa spartacus gibi bişey yada eskiden A takımı vardı ona benzer bişey yapmak ABD tekelini kırmak zor gibi duruyor. Sinema olsaydı soru bambaşka daha umutlu bir cevap verebilirdim.
  • Paylaş
Bu linkte uzun uzun yazmıştım. Buradan okuyabilirsiniz.
fortunatv.blogspot.com.tr/2011/01/ulkemi...

Ülkemizde Sinema & Dizi Film Sektörü Başarısız
  • Paylaş
Yani bu geniş bir konuş geniş bir cerceveden bakmak lazım bizim yapimcilarimizin bakmadıgi cerceveden. Şimdi bizim ülkemizde bir dizi belirli oyuncu kadrosu efendime söyleyim kast ekibi carti curtu ayarlanıp ardından belirli bir reyting seviyesine ulasilinca başa sarmalı bir şekilde devam etmekte. Bizim ülkemizde ki dizilerde reklam kalitesi yok, ezber senaryolar hakim yani bugün izlediğin dizide ki bir konu kesin o an tv de ki bir dizi de veya gecmistekinde kesin işlenmiştir yani özgünluk yok. E tabi yok mu özgün yapımcılar senaristler var ama bu kez de özgürlük yok burasi Türkiye ne kadar rahat olabilir ne kadar farklı konu isleyebilir veya ne kadar izleyiciye tam dogalligiyla aktarablirsin. Öte yandan hafta da bir mantığı çok bu kadar sık dizi izlenmezine yapılmasına gerek yok halbuki ki 2 hafta da bir bölüm çıkarılsa öyle 200 300 bölümlü aynı konuların işlendiği izleyicinin aynı oyuncuları görmekten bikacagi bir durumda kalmayacak. Yani arkadaşım yanlış çok eksik ve kısıtlama çok hangi birisini sayıyım. Bizim ülkemizde sektör net , para kazandırsin bana hava hoş nokta :)
  • Paylaş
1

Selim Ayaydın, Çok dogru tesbitlerin var.Teşekürler

Bizde dizilerin merkezinde genellikle geleneksel kültürün izleri yüksek safhada bulunuyor. Ancak batılı ülkelerdeki dizilerde başta özel efektler olmak üzere popüler kültür etkisi yaratan öğeler ağırlıkta ve dizilerdeki gizem de cabası. Elbette sansür konusunda da bizim kadar katı olmadığına eminim. Gerek söz, gerek görsel materyaller bakımından.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

255 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları