Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce Türkiye'nin borcu biter mi? Veya nasıl bitebilir? Bu konu hakkında bir fikri olan var mı?

Borçlanma bir çeşit finans sağlama şekli, ülkeler makro ekonomik planları uygulamaya geçirdiklerinde karşılarına çıkacak engellerden/sorunlardan habersizlerdir. Aslında makro plancılar için bu tür ekonomik sorunlar yoktur, onlar resmin büyük bölümüyle ilgilidir. Ne zaman uygulama safhası başlar, bu planlar tabana da uygulanmaya başlar, artık çıkacak sorunlar mikro ekonominin sorunudur ve orada çözülür. İşte bu sorunlardan bir tanesi de kaynak yetersizliğidir.

 

Kaynak kullanımı açısından üretimde asıl amaç kendi kaynaklarını kullanmadan, dışarıdan bulabileceğin kaynaklarla en düşük maliyetle üretimi gerçekleştirmek ve kendi kaynaklarını daha verimli alanlarda değerlendirmektir.

 

Misal 100 birim paranız var ve kendi paranızı harcayıp bir iş yaptığınız da maliyetiniz 90 birim para oluyor, ancak gerek hammadde gerekse finansal olarak kaynaklarınızı başkalarından 89 birim paraya sağlayabilmeyi başarırsanız, hem elinizdeki nakitin faiz v.b getirisi hemde 1 birimlik karla yatırımınızı daha karlı hale getirebilirsiniz.

 

İşte ülkeler de bu mantıkla hareket ederler ve mikro ekonominin işleyişinde gerek hammadde, gerekse finans kaynaklarını kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınırlar. Buda ülkeler arası ticareti ve hukuku şekillendirir ve ortaya birbirinden borçlu ve alacaklı ülkeler çıkar.

 

Bu sebeple dış borcu sıfır olan bir ülke olabilmesi, ekonominin doğasına aykırıdır. Burada önemli olan dış borçu yönetebilmek ve bağlantılı bir şekilde oluşacak cari açığın ülke içerisindeki etkisini kontrol edebilmektir.

  • Paylaş
Araştırdım, bazı petrol zengini arap ülkeleri, Kanada, Avustralya, Lichtenstein, İsviçre, İskandinav ülkeleri, Monako, Vatikan, Yeni Zellanda ve İzlanda 2010'u borçsuz kapatmış. Bunlar birinci dünya ülkelerinin küçük bir kısmı ve dikkat ederseniz içlerinde bir tane bile gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülke yok. İlk iş kişi başına düşen milli geliri yükseltmek, borçlara ondan sonra sıra gelir ancak.
  • Paylaş
Özellikle "İç Borçlanma" kısa vadede para girişi sağladığı için resesyon vs gibi etkilere karşı gerekli bir olgu. Hiçbir ekonomide borçlar kökten yok edilemez. Edilirse yönetilecek bir maliye politikası kalmaz....
  • Paylaş
Borç bitmeli mi? Bu soruya burdan da bakabilirz bence çünkü ülke ekonomilerinin tercih ettiği önemli araçlardan biri borçlanarak büyüme, yatırımcı gözüyle bakarsak da eğer kaynağınız yoksa borcunuz var demektir :)
  • Paylaş

Türkiyenin kolay yönetilmesi için borcu olması lazım ve 500.milyar$ borcu zaten var.

bu kimin borcu çoğu yabancı şirketlerin, bu şirketlerin sahibi kim, borç veren şirket ve fonlar.

anlamadığınız konu şu el altından ülkenin kaynakları yurt dışına kaydırılıyor.

'yok efendim onlar yatırım yapıyorlar' diyebilirsiniz yapılan yatırım ile 10 yıl içindeki karı karşılaştırın ve en son sattıklarındaki karı ekleyin, işte buna ticaret deniyor.

savaşmalarına gerek yok en değerli araziler, sektörler, maden yatakları onların elinde.

onlar sömürgeden kazandıkları paraları yine aynı ülkeye borç vererek ülkenin geleceğini ipotek altına alıyorlar ama onların sonu geldi.

onların 7 ay ömrü kaldı, 7 ay sonra 21 aralık 2012 günü onların batış günü olacak.

dünyanın sonu değil onların sonu geldi onlarda bunun farkında ama yapacakları bir şey yok.

bununla neyi kastettiğimi 3 yıl sonra 2015 yılında anlayabileceksiniz.

  • Paylaş
Enerji bağımlılığından kurtulduğumuz an, (enerji'yi ucuza getirir isek), Ar-Ge'mizi geliştirdiğimiz zaman, okullarımızla şirketlerimiz arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirdiğimiz zaman... O zaman ülke'yi kimin yönettiği bile önemli olmuyor, gerisi gelir.
  • Paylaş
Aslında bu konudadavletve halkın bir olması lazım bizde bu imkansız kadar zor muhalefet kötüyü eleştirmesi gerekirken bizde iyi kötü herşey eleştiriliyor güvenler kayboluyor ingilterede her ay halktan herkes 1 dolar devlete bağışlarmış bizde olsa bu uygulama 1 lira vermemek için 4 takla atılır çünkü en başta devlet büyükleri vermez kaçırır
  • Paylaş
Tl ile dolar eşitlenirse biter
  • Paylaş
Borç yiğidin kamçısıdır :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2392 Görüntülenme11 Takipçi9 Yanıt