Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce Türkiye'yi gelecekte nasıl bir eğitim sistemi bekliyor?

Nedenleriyle birlikte yazarsanız, çok yardımcı olmuş olursunuz..Düzenle
Bu soruya Türkiye'yi bekleyen acı gerçek ve aslında nasıl bir eğitim sisteminin verilmesi gerektiği hakkında iki yorum getirmek istiyorum;
 1. Eğitim sistemi bir ülkenin gelişmişlik düzeyini ve kalkınmasını değiştirecek en önemli sistemdir. Bu sistem şahsi olarak çok fazla yeniliğe açık bir sistem olmamalıdır. Şöyle ki eğitim sistemi sürekli değişimlere uğrayacak bir süreç değildir. Aksi halde olumlu ve olumsuz taraflarını saptamak güçleşir. Ülkemizde en fazla değişimin yapıldığı sistemlerden biri haline gelmesi kalitesini azaltmaktadır. Son yıllarda yapılan değişimle artık çocukların yönelmesi istenen alanlar dolaylı yollarla sağlanmaya çalışılıyor. Eğitim sisteminin kesinlikle din ve devlet işlerinden ayrı tutulması gerektiği halde bu karışım engellenemiyor. Kız çocuklarının daha az eğitime katılması sağlanarak ülkenin kalkınma gücünün yok ediyorlar. Bir ülkenin kalkınması iyi eğitim alan kız çocuklarına, bunun paralelinde de iyi eğitimli annelerin yetiştirdiği çocuklarla sağlanır. Bu bizim ülkemiz için geçerli değil.
 2. Aslında olması gereken eğitim sistemi kişisel fikirlere dayalı olmamalıdır. Somut verilere dayalı olmalıdır. Örneğin en iyi eğitim sisteminin uygulandığı ülkeler baz alınarak ve gerekli koşullar sağlanarak yapılabilir. En iyi sistemi Finlandiya'da bulunuyor. Oradaki eğitim sistemine bir göz atmak isterseniz; En iyi eğitim sistemi nedir? Nerededir? yanıtına bakabilirsiniz. Bu eğitim sisteminde öncelikle temel iyi atılıyor. Bu da kaliteli öğretmen yetiştirmekten geçiyor. Daha sonra uygulamaya ve araştırmaya yönelik öğrenciler yetiştiriliyor. Bu sayede çağın gerektirdiği teknolojiyi ve girişimciliği de çocuk otomatik olarak kazanmış oluyor çünkü araştırması ve öğrenmesi gerekenlerin bilincinde bireyler yetişiyor.
 • Paylaş
Hasan Ali Yücel'den sonra hiçbir zaman Türkiye'nin bir eğitim sistemi veya eğitim politikası olmamıştır. Çünkü her dört yılda bir (hatta dört yılın içinde de zaman zaman) diğer her şey gibi eğitim sistemi de değişmekte veya değiştirilmektedir. Dolayısıyla eğitimde bir devlet geleneği olmadığından gelecekte de bu böyle devam edecektir. Ha, biz bugün eğer varolan eğitim sisteminde bir şeyler öğrenebiliyorsak, bu, işini çok seven, özveriyle yapan öğretmenlerimiz olduğu içindir...
 • Paylaş
Şu günlerden başlayarak insanları sistematik olarak cahilleştiren ve köşeler içine sıkıştıran bir sistem bekliyor. Güzel koyunlar yetiştirip, rahatlıkla gütmek eğitim sistemimizin temel amacıydı her daim. Şimdi güzel köleler yetiştirip iliklerine kadar sömürmek haline geldi.
 • Paylaş
Bu şekilde devam edilirse prof dan çok asistanla kalacak eğitim düzeyimiz devam edecektir
 • Paylaş
Sistemsiz bir eğitim veya eğitimsiz bir sistem olacak gibi. .
 • Paylaş
Ben lise öğrencisiyim. Şu anki eğitim sistemi tamamen baştan savma anı kurtarmak amacı taşıyor. Yönetmeliklere eklenen bazı değişikliklerle okula bağımlılık arttırılmaya çalışılıyor. Bence bu gayet güzel birşey çünkü dersane öğretmenleri bişeyler öğretmek için biyerlerini yırtarken okulda ki öğretmenler derse girmeye bile tenezzül etmiyor. Bunun nedeni öğrencinin önünde iki seçenek olması biri okul diğeri dersane tabi ki de öğrenci para verdiği yer olan dersaneyi seçiyor. Durum böyle olunca kendilerinden birseler istenmeyen okul hocaları ders verme isteklerini kaybediyor. İlerde dersanenin etkisini kaldırarak bu durumun düzeleceğini umuyorum.
 • Paylaş
Keşke eğitim sistemini gerçek eğitimciler belirleyebilse ve bizlerde yorum yapabilsek ama Türkiye'deki eğitim siyaset kurbanı olduğu için kimse bence bu soruya ne cevaplar veremez.
 • Paylaş
İyimser olmak gerekirse deneye deneye iyiye gidiceklerini umuyorum. Aslında bu eğitim sistemi işini uzmanlara bıraksalar çok daha iyi olucak.
 • Paylaş
Şu anda eğitim sistemimiz biraz degil baya baya teoriye dayali, mesela amerikada bir ogrencinin pratik yapabilme imkani ile bizimki cok cok farkli. Eğer gelecek hakkinda umutvar olmak istiyorsak pratige daha fazla onem veren bir egitimi, egitim sistemimiz haline getirmeliyiz.
 • Paylaş
90 yılda 70 kez değişen eğitim sistemi gelecekti
150 yılında 130 kez değiştirilmiş olcak
 • Paylaş
Takkeli ve takunyalı
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1273 Görüntülenme13 Takipçi11 Yanıt