Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce üniversite okumak hayat için yeterli midir? İnsanı, okumak mı hayat mı olgunlaştırır?

Soruyu soruş tarzınızı hiç sevmedim insanları manipüle etmişsiniz ama yine de cevap vereceğim.

Elbette üniversite okumak hayat için yeterli değildir. Ama bu yeterli olmamanın sizin için anlamı ne ki? Üniversite okumanın değersiz olduğu sonucuna mı ulaşmak istiyorsunuz, üniversite okuyanları küçümsemek için bahanelere mi ihtiyacınız var yoksa düşük aldığınız notlar için bir savunma mekanizması geliştirmek derdinde misiniz? Bırakalım bu saçmalıkları bir kenara.. Üniversite okumak diploma için değil belki ama yüksek düzeyde bir eğitim için, vizyon için, meslek için ve hayata son bir hazırlık için çok önemlidir bunun aksine inandırmaya çalışmayın kendinizi.

Paralel saçmalıktaki ikinci soruya gelelim. Hayat ve okumak birbirinin alternatifi kavramlar mıdır sizce? İnsan okurken yaşamıyor mudur? Ya da yaşamak için okumamak mı gerekir? Cevapları siz de biliyorsunuz biz de öyle değil mi? Hadi bırakalım bu saçmalıkları ve işimize bakalım.

Not: Madem sorular saçma niye cevap veriyorum dimi? Aşağıdaki "hayat önemli", "okumak değersiz" kolpacılarına inat cevap veriyorum. Kendini kandırmaya meraklı insanlara inat cevap veriyorum. Sizin muhtemel beklentilerinize inat cevap veriyorum. Saygılar.
 • Paylaş
4

Raskolnikov, soru gayet normal. fazla takmışsın bence.

Bazarov, İlkine evet diyen var mı ya da olabilir mi?

İkinci soruda cevabımda belirttiğim gibi bir mantık hatası yok mu?

Raskolnikov, Soruda mantık hatası var ama soruyu soran arkadaş,
değerlilikten bahsetmemiş, yeterlilikten bahsetmiş.
Üniversitede okumak tabiki daha değerli ama yeter mi? tabiki yetmez.

Bazarov, ilk sorunun ne kadar gereksiz olduğunu fark ettiğine sevindim. mantık hatası olduğunu da anlamışsın. O halde senle tartışmamız gereken bir nokta kalmadı.

değer çıkarımını ben yaptım, belki haksızımdır, haksızsam da benim sorunum, açıklamaya ihtiyaç duyarsa nickim orada.

Okumak ve inişli çıkışlı hayat  insanı düşündürdüğü için insan  olgunlaşıyor. göz ucuyla okunan kitabın böyle bir etkisi olmayacağı gibi monoton bir hayatta olgunlaştırmaz insanı.
 • Paylaş
1
Üniversite meslek öğrenmek içindir. Yani evlenmeyi, çocuk yetiştirmeyi, aile bakmayı anlatmazlar. Zaten meslek eğitimi için 2,4,6 yıl gibi periyodlarda kısıtlıdır. Bu süre sadece meslek öğrenmek için bile yeterli değildir. Deyim yerindeyse; üniversitede meslek 2 boyutluyken mezun olunca 3 boyutludur.
Kısacası hayat tam manâsıyla üniversitede öğrenilmiyor üniversitede meslek öğrenmek için bir yardım alıyorsun.
 • Paylaş
Soruda kişilik bana daha öncelik geliyor.
 • Paylaş
İnsanı tabi ki hayat olgunlaştırır. Ama öğrenmek, bilgi edinmek, yaptıklarından ders çıkarmak hayatın bir parçasıdır. Okullarda bunu kolaylaştırır. Üniversite okumak okuduğunuz üniversiteye göre değişir ama deneyim kattığına eminim.
Birazda hocalara bağlı tabi.
Bilgisiz bir insan olgun olamaz olgun bir insan çevresindekilere örnek olur yol gösterir, duruşu bir başkadır. Bilgili bir insan yaşadıklarından tecrübe kazanır.
 • Paylaş
Ne hayattır insanı olgunlaştıran, ne okul, ne kitap okumak, ne çok gezmek, ne çok izlemek. İnsanı olgunlaştıran düşünebilmektir, hissederek, irdeleyerek. Araç kişiye kalmış.
 • Paylaş
okumak değil tabi olgunlaştıran ben okumanın (bnm gibi) torpili olmayanlar için en azından para kazanmak adına yapmaları gereken bir durum olarak görüyorum...
 • Paylaş
1
Bence insanı her ikisi de olgunlaştırır. Belli bir seviyenin üstündeki mesleki olgunlaşma tabii ki üniversiteyle sağlanabilir. Mesleki olgunlaşma da insanın genel olgunluğuna mutlaka bir şeyler katacaktır.
 • Paylaş
eskiden okumanın olgunlaşmada etkisi çok büyüktü.artık okumak olgunlaşma adımlarında tek yol diğil
 • Paylaş
teoriye gelirsen okumak, pratiğe gelirsen kesinlikle hayat..
 • Paylaş

kişi kendini yetiştirebilir elbette ama bi konu hakkında bitmek tükenmek bilmeyen bi bilgi serüveninin içine sürüklenmektir okumak....

he bide şu var istediğiniz kadar okuyun bakii kalanlarınız olmasın....

 • Paylaş
Babaannemin bir sözü vardı bu okumuş cahiller için söylerdi ''Okumak cahilliği alır, eşeklik baki kalır'' diye... :)
 • Paylaş
1

Pınar Uğur, Eski insanların sözüne saygım sonsöz :)

Yeterli değildir. İnsanı olumsuz şeyler olgunlaştırır.
 • Paylaş
hayat olgunlaştırır tabi ki sen daha olgunlaşamamışın ki böyle sorular soruyosun
 • Paylaş
Lise öğrencilerini strese sokan kelime
 • Paylaş
Okuduklarınla olgunlaşamazsın bir müsibet bin nasihattan iyidir derler işte hayatı da yaşadıkça olgunlaşırsın
 • Paylaş
Yaşadıkları olgunlaştırır ınsanı, nerde ne yaşadıgına bakar o
 • Paylaş
Çektiği acılar, geçirdiği çocukluk, anne babasının ayrı olması, erkekler için askerliğini yapmış olması, para sıkıntısı eğitiminin yanında olgunlaştırıcı sebeplerdir. Eğitim bunların yanında biraz daha geride kalıyo sanki
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1464 Görüntülenme21 Takipçi19 Yanıt