Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce uzun yazıların baştan ve sondan bir cümlesini okumak suretiyle ana temayı yakaladığını düşünmek etik midir veya fazlaca ayrıntıya girilmiş uzun bir yazıyı siz de gereksiz ve sıkıcı buluyor musunuz?

Uzun yazı değilde, bir romanı ele aldığımızda sadece ilk bölümü ve son bölümü okumakla kitap hakkında fikir edinmek ya da ana temasını anlayabilmesi için kahin falan olması gerekiyor sanırım :) Bu pek mümkün görünmedi bana, her ne kadar klasikler arasında olsa da "madam bovary" adlı koca romandan işime yarar sadece tekbir cümle var ve bu cümle hayata bakış açımı değiştirmiştir. Güzel şeyler, sıkıcı şeylerin arasına sıkışmış olabilir. Bu bir maden arayışına benziyor. Uzun zaman toprak gördükten sonra bir elması elinize almak zevkli olacaktır. Konu çok uzun ve çok sıkıcı ise, bu benim için sadece uzun ve sıkıcı bir yazı okumak olacaktır ki, bunu sık sık yapmak zorunda kalıyorum :) insan bir süre sonra buna alışıyor ve sorgulama gereksinimi duymuyor. Sorunun bendeki cevabı, sıkıcı buluyorum(hatta bazen sıkıntıdan bayılacak gibi oluyorum) ama asla gereksiz görmüyorum. Bununla ilgili güzel bir hikaye vardı tam olarak ekteki resim gibi, umarım konuya olan bakış açın değişmiştir.
Genel Kültür (Muhabbet)
  • Paylaş
İki cümleyle 200 cümlelik yazıyı anlayabileceğini düşünen ahmaktır. Çok fazla ayrıntıya girilmiş bir yazı çok az ayrıntıya girilmiş bir yazıdan kat be kat iyidir. Okuyamamak da yazamamak gibi hem cehaletin hem de pratik eksikliğinin sonucudur, sadece okuyarak bu okuma tembelliğinizden kurtulabilirsiniz. Hatta yeteri kadar okursanız cehaletinizden bile kurtulabilirsiniz. Cahil olduğumu nereden çıkardınız diyorsanız ilk ve son cümleyi okuyarak uzun yazıları anlayabileceğinizi düşünmenizden çıkardım.
  • Paylaş
5

Adem Ekinci, Keşke üsluplarımız daha düzgün olsa. Yazıın maksadını anlamak farkl birşey tamamına vakıf olmak başka. Burda söylemek istediğimi anlamamışsın. 200 cümlik bir yazınında 3 başında 3 ortasından 3 de sonundan okuruz onun ana firkrini yakalarız. Bu şekilde düşünmek ahmaklık olamaz. Bunu ahmaklıkla isimlendirmene ise ahmakçe demeyeceğim düşüncesizce yazılmış diyeceğim. Kaldı ki burda bir soru sordum kesin hüküm vermedim.

Şaman, Aslında üslubum düzgündür. Bunu kişisel algılamalısınız.

Adem Ekinci, Kişisel algılayınca üslubunuz düzelmiş mi oluyor? Komiksiniz.

Şaman, Yoo ben size karşı düzgün bir üslup kullanmadığımı söylemek istedim sadece. Sevmedim görüşlerinizi ve yazdıklarınızı.

Adem Ekinci, Sevmesenizde görüş ve yazdıklarımı, saygı duymalı, en azından düzgün bir üslup kullanmalısınız. Bunu beceremiyorsanız benim yazılarıma fikir beyan etmeyin. Faydalı olmuyorlar.

Sorunun baştan ve sondan bir cümlesini okudum, size dair bir fikir oluştu kafamda. Bundan böyle sizin yazdığınız hiçbir şeyi görmek istemiyorum.
  • Paylaş
4

Adem Ekinci, İlginç bir nefret söylemi. Bunu yaşınızın tahammülsüzlüğüne bağlıyorum. Kaldı ki dile getirmeye gerek yoktu. Bunu zaten yapabilirsiniz.

Bazarov, Cevabımda ironi vardı. Yani elbette size karşı nefret beslemiyorum. Ama iki cümleyle sonuç çıkartırsak böyle sonuçlar ortaya çıkabilirdi o halde 2 cümleyle sonuca ulaşmamak gerekir değil mi? Bir de yazının gereksiz ayrıntı barındırdığını ve sıkıcı olduğunu yazıyı okumadan nasıl bilebiliriz?

Adem Ekinci, Doğru okumadan bilemeyiz. Yalnız sayfalarca okuyup ta dişe dokunur biryeş bulamamak biraz sıkıcı olup giderek yazıdan kesmeye, en sona bir baştan bir sondan okumak kalmakta. Bu uçtan verdiğim bir örnek.ti. Tabi ki bende etik bulmuyorum. Asıl kastım yazarken sıkan gereksiz ayrıntılardan yazıyı arındırıp akıcı bir uslüpla gerekirse sayfalarca seve seve okunası kitap, yazı vs. ortaya çıkmasıdır. Yoksa bir roman, bir baştan bir sondan okunamaz değil mi? Kastım gereksiz süslemelerdir.

Bazarov, Kimse bir yazıyı kaleme alırken "buralar da gereksiz ama yine de yazayım" demez. Yani herkes gerekli gördüğü için yazar, siz öyle hissetmeseniz de. Ayrıca yalnızca romanda değil örneğin denemeler de bence ayrıntı vermek önemli. Aksi takdirde iddialar desteklenmemiş, yargılar havada kalmış olabiliyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

275 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları