Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce yaban domuzları neden şehirlerimize geliyor, evlere giriyor hatta denizden yüzerek bir yerlere ulaşmaya çalışıyor?

Yaban domuzlarının genel özellikleri kısaca hem etobur hem otobur olmaları. Bir doğumda 6-12 arası yavru doğurabilmeleri ve ter bezleri olmadığı için serinlemek için su kaynaklarına ya da çamura ihtiyaç duyarlar. Bu özelliklerden yola çıkarsak yaban domuzlarının şehirlerimize inmesinin sebeplerini şu şekilde belirtebiliriz:
  1. Yaşam alanı yani ormanların yapılaşmaya açılması veya tahrip edilmesi.
  2. Son yıllarda gittikçe etkisini arttıran küresel ısınma ve buna bağlı kuraklık (ter bezleri olmadığı için ve az yağan yağmurdan dolayı çamurluk alan oluşmadığı için serinlemek için boğazı tercih etmiş olabilir).
  3. Doğal alanlarında beslenmesini sağladığı ortamın ve beslenme piramidinin bozulması dolayısıyla aç kalmaları.
  4. Yukarıda belirtilen nedenlerin hepsi nedeniyle psikolojik olarak depresyona girmiş olmaları sayılabilir.
Akp doğa katili bir hükümettir ve 12 yıllık iktidarında doğaya epey zarar veren uygulamaları olmuştur. Bununla birlikte diğer birçok uygulamasından dolayı AKP'yi ve yöneticilerini sevmem ve en önemli nedenler bunlardır yaban domuzlarının şehir merkezine inmelerinde ama kesin bu nedendir diyemeyiz diğer nedenler de araştırılmalı. Çünkü tek taraflı bakış ileride oluşabilecek önemli bir sorunu görmemize neden olabilir.
  • Paylaş
4

Şaman, Hocam bakıyorum domuz sosyolojisi konusunda da bilgilisiniz :)

Erkin Özyerli, Bilgiliden ziyade biraz araştırdım. günümüzde bilgiye çok hızlı ulaşabiliyoruz :) biraz da şehri ve ülkeyi tanımanın verdiği durumla analiz yaptım sadece :)

Şaman, Uzmanından gözlemlerin takipçisiyiz :)

Erkin Özyerli, Bir işe yaradıysa ne mutlu bana teşekkürler :)