Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce yabancı dil kurslarının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? Yabancı dil kurslarının alternatifleri nelerdir? En çok hangi yöntemle yabancı dil öğrenmek isterdiniz?

Başka bir dili öğrenmek için kötü bir yol olacağını düşünmüyorum. Kurslar da iyi desteklerdir.
Her ne kadar ben insanların öğrenmek istedikleri dillerin kalıpları yerine sokak dillerini -slang- takip etmelerini arzulasam da, gelecek için doğru olan teknik kelime bilgisine de sahip olunması...

Kurslar, kitaplar, yabancı arkadaşlar, mektup arkadaşları... Hepsi birbirinin alternatifi sayılabilir.

Ben dilini öğreneceğim memlekette uzunca bir süre yaşamak isterdim.
  • Paylaş
1

Müge Çevik, çok teşekkür ederim yanıtınız için.

Merhaba ilk olarak yabancı dil kurslarından ne beklediğiniz önemlidir artı ve eksiler kişiden kişiye değişebilmektedir. Örneğin ben yabancı dil kurslarından temel olarak gramer almayı beklerim size verebilecekleride büyük çlçüde bununla sınırlıdır. Bu söylediğim koşul yurt içi kurslarla ilgilidir. Dil kurslarına alternatif olarak öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkede öğrenmek istediğiniz seviyelere bağlı olmak üzere yaşayabilirsiniz. Fakat yapmanız gereken en temel şeylerden birtanesi bu ülkede yaşamadan belirli bir gramer eğitimi almış olmanız gerekir. Bunu kendiniz çalışarak yapabileceğiniz gibi kurslardanda eğitimini alabilirsiniz. Dil öğrenmedeki en kesin çözüm dil kursu artı o ülkede yaşamaktır.
  • Paylaş
1

Müge Çevik, çok teşekkür ederim yanıtınız için.

Yabncı dil öğrenim sürecinde en olumsuz yön, çok kalabalık sınıflar ve fazla söz ve soru hakkınızın olmamasıdır. Alternatif olrak alanında uzman butik dershane veya özel hocalar ile çalışabilirsiniz. Ayrıca callan metot ile ilgili araştırmanızı tavsiye ederim. Kendi websitemde çoğu sorunuza cevap olabilecek yazılarımı okuyabilirsiniz. englishturkiye.com/callan-metot-nedir-2 Ayrıca unutmamak gerekır ki, ingilizcey öğrenmek ve konuşmak ayrı konulardır.
  • Paylaş
  • Olumlu yönü asıl olarak dil öğretmeleridir, ikincil olarak tabii ki aynı meraka sahip, benzer kültür gruplarından insanlarla sosyalleşmenizdir.
  • Olumsuz yönü ise bana göre kocamandır. Kursların hızı sınıfın, kurun en zayıfına göre ayarlandığından yıllarca gidip hala intermediate kurunda kalabilirsiniz.

İngilizceyi hem çocukluğumun geçtiği New York'da hem de okulda hatta üniversitenin sonuna kadar öğrendim ama Almanca'yı Fono'nun bir kitabını baştan sona okuyup testlerini çözerek ama daha önemlisi Avusturya'da yaşayarak 10 ay içinde söktüm. Söktüm demek tabii her şeyi yazabilir duruma geldim demek değil ama her şeyi konuşabilir, duyduğumu anlayabilir, tv, sinema seyredebilir hatta Hesse, Böll okuyabilir hale geldim.

İspanyolca öğrendiğimde ise zaten cebimde Türkçe, İngilizce ve Almanca vardı. Bunlardaki çoğu sözcüğü biliyorsanız İspanyolca'nın da hemen tüm sözcüklerini biliyor sayılırsınız. Onu öğrenmek için kendime Langenscheid'dan bir kitap ve CD ayrıca bir de sözlük aldım. Dikkat Sesli Sözlük çok pratik ama gerçek bir sözlüğün yerini tutmaz, hatta gerçek sözlük deyince de aslında dijital olandan bahsediyorum. Bir sözcük aradığınızda o sözcüğün sözlük içinde geçtiği her yeri bulabildiği için alıştığımız kitap şeklindeki versiyonlarından daha pratik oluyor. Gerçek sözlükler fiil ve artikel çekimlerini de içerdiklerinden amaç öğrenme ise Sesli Sözlük gibi çevrim içi sözlüklerden çok daha kullanışlıdır. Bunlarla ve oldukça sık İspanya'ya giderek o dili de 2 ayda söktüm, hatta bu sefer yazabilecek kıvama da gelmiştim.
Sonuçta eğer dile yeteneğiniz ve yeterli motivasyonunuz varsa livemocha, busuu gibi online kaynaklardan istediğiniz dili kendi kendinize rahatça ve ucuza öğrenebilirsiniz.
Arkadan ittirilmek, yavaş yavaş öğrenmek, bol para ödeyerek motivasyonunuzu arttırmak yanı sıra bir de benzerlerinizle sosyalleşmek istiyorsanız kurs tabii ki daha iyidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

616 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt