Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni başlayacak bir mimarlık öğrencisi için alınabilecek en kullanışlı ve uygun bilgisayar hangisidir?

Öncelikle tabii ki okul ev ya da okul yurt arası taşınması zorunlu olacağından bir dizüstü olmalı. Benim yaşım ileri olduğundan mutlaka numerik bloklu 15 inç civarı boyutu tercih ediyorum ama genç arkadaş tabii ki 17 inç de taşıyabilir.

Bütçe kısıtlıysa bu:
Çok da kasmaya gerek yok diyorsanız bu:
Ne alacaksanız alın, bol bol çizim yapacağınız için iyi bir işlemci (bence i7 aşağısı eski celeron kalitesinde) NVidia ekran kartı, Numerik Blok ve en az 8GB RAM olmalı.

Bütçe sınırı hiç yoksa tabii ki bunlar da güzel makineler:
Hem RAM'leri fazla hem de ekran çözünürlükleri.

Tabii ki daha yavaş bilgisayarlar da işinizi görecektir, yalnız kullanmayanlar bilmez Autocad (gerçi ben Allplan'cıyım ama Autocad kadar olmasa da o da performans delisi) ya da üç boyutlu modelleme programları çok performans isterler. Yavaş bir bilgisayarda işiniz uzar. Bütçe kısıtlıysa ben olsam bir sene kadar kullanılmış yine de hızlı bir bilgisayarı tercih ederdim.

Bu arada sayınRasih Uğur Uyanık (@mimarankara)'nın yayınladığı son linkteki alet aslında süper güçlü bir ultrabook için bulunabilecek en ucuz fiyatlardan birine sahip. Benim için tek olumsuz yanı Türkçe klavyesi olmaması.
  • Paylaş
asus.com/Notebooks_Ultrabooks/N56VZ/

Ağustos 2013 yılında almıştım. Çok mennunum. Revit, Lumion, ACAD, Photoshop un aynı anda açık olduğu zamanlar oldu. Sıkıntı yaşamadan kullanabildim.
  • Paylaş
5

Şaman, Bu çok iyiymiş üstat, ben de günlerdir 64 bit kurulabilir, numerik bloklu ultrabook bakıyordum. Türkiye'de de var mı? Türkçe klavyeyi de seviyorum da.

Rasih Uğur Uyanıkakakce.com/bilgisayar-dizustu/en-ucuz-n5...

n11.com/arama/ara?q=asus%20n56vz-s4400d&...

Ben aldıktan sonra konfirügasyonda çeşitlenme olmuş anladığım kadarıyla. Bir de fiyatı ciddi şekilde artmış. sanalmarketim.com dan 2700 TL'den alabilmiştim.

Şaman, Teşekkürler, evet 8GB RAM 16GB RAM seçenekleri oluşmuş, tabii ki 16GB RAM, güncel olduğunda sanırım ben de bundan alacağım, tam istediğim gibi bir makineye benziyor. Hem güçlü, hızlı, hem numerik blok, hem hafif, üstüne bir de müzik sistemi var...

Rasih Uğur Uyanıkurun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/...

linki inceler misiniz? Teşhir ürünü diyor ama güvenilir ise fiyatı iyi gibi...

Şaman, Baktım, yalnız bu da Türkçe değil ki benim için 500TL'ye değer aslında. Bir kere sticker'larla klavyemi Türkçe yapmıştım, bayağı pis bir durum oluyor. Yalnız İngilizce klavyeye OK diyenlere bu nefis bir makine.

Arkadaşlar sana çok fahiş fiyatlar sunmuş. O kadar abartmaya gerek yok İntel İ5 ve 4 GB lik ram bellekli bir bilgisayar sizi fazlasıyla karşılıyacaktır. Zaten mimarlıkta AutoCad ve Blender tarzı program kullanıldığını duymuştum
  • Paylaş