Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şizofren bir insanın zekası normalden çok daha üstün olabilir mi?

Şizofreni kelime anlamı akıl yarıklığı olan şizofreni hastalığı genç yaşta başlayan, insanın giderek kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendine özgü bir içe-kapanım dünyasında yaşadığı; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü ağır bir ruhsal bozukluktur. Kişiliğin bütünlüğünü sağlayan beyin bölgelerinin gelişimindeki aksaklıklar düşünce-duygu ve davranışlarındaki bütünlüğü bozmaktadır. Sonuçta dissosiasyon yani bütünün parçalarının çözülmesi dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır. Hal böyle olurken de şizofren olan herhangi birisinin düşündüğü veya yaptı bize garip gelir çünkü o sadece kendisini ve meraklandığı şeye yönelir... Bütün insanlar istese olduğu durumdan daha zeki olabilirler diyeceğim o ki hayır daha üstün değiller...
  • Paylaş
Olabilir. Özellikle paranoid şizofrenide daha belirgin görülebilir. Hastalığını gizleyebilen şizofrenlerin zekasının yüksek olduğu da düşünülebilir.
  • Paylaş
1

Veysel Aydoğan, Peki bundaki etken beynini daha cok kullanmasimidir yani hayal gucunun sinirsiz olmasi gibi yoksa zeki oldugundan mi sizofrenlige yatkindirlar.

Şizofreni ve zeka düzeyi arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Ne çok zeki olmak ne de çeşitli şekillerde zeka gelişiminin bozulması ve şizofreni ile ilişkili değildir.
Ancak şizofreni zekanın kullanımının aksamasına sebep olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1490 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt