Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şizofren olmak nasıl bir şeydir?

Şizofreni belirtileri negatif belirtiler ve pozitif belirtiler olmak üzere ikiye ayrılır. Negatif belirtiler ağır depresyona benzer. Hareketsizlik, duygusal açıdan kısıtlılık, özbakımın bozulması negatif belirtileri örnektir. Pozitif belirtiler ise sanrı ve varsanılar ile örneklenebilir.
Şizofreninin zeka geriliği ya da zekilikle ilişkili olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar olmasa da çok zeki insanların şizofreni geliştirmeye yatkın ya da şizofreni hastalarının zeka geriliği olduğuna ilişkin inançlar vardır.
Şizofreni hastaları yaşadıkları varsanılar ve sanrıların etkileri ile gerçekten uzaklaşır ve sosyal çekilme yaşarlar. Varsanılar ve sanrılar genellikle şiddetli duygular oluştururlar. Aşırı korku, aşırı coşku buna örnek olabilir. Bu kadar şiddetli duygulanımlar yaşarken kimsenin bunu anlamadığını ve sizi zorla hastaneye ya da polise götürmeye çalıştıklarını ve bu kurumlarda gördüğünüz muameleyi biraz hayal etmeye çalışırsanız şizofreni hastalarının neler yaşadığını az çok anlayabilirsiniz.
Bunların yanında şizofreni hastalarının yaşamlarını zorlaştıran ön önemli etkenlerden birisi damgalamadır. Şizofreninin kişinin hayatında yarattığı engel damgalama yüzünden daha da artar. Damgalama, kişinin diğerleri tarafından sadece şizofren olarak değerlendirilmesi olarak özetlenebilir. Şizofreni günümüzde psikoterapi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilmektedir. Ancak sağlık sisteminin yetersizliği uygun tedavinin çok kişiye ulaşabilmesine neden olmaktadır. Bunun yanında iyileşen kişilerin yaşamlarına tekrar adapte olması damgalama gibi sosyal etkenlerden dolayı zorlaşmaktadır.
  • Paylaş
Çok iyi bir hayalgücü olduğu kesin
  • Paylaş
Şizofeninin çeşitleri bulunmaktakdır. Her şeyin iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da vardır. Otistikleri örneklersek; bazı otistikler matematik, müzik... vb dehasıdır. Ama hayatlarını sürdürürken normal insanların yapabildikleri basit işleri yapamayabilirler. Paranoyak şizofrenler kuşkuları ve kurguları sayesinde bir çok normal insanın çözemediği olayları çözerken, aşırıya kaçtıklarında şüphe etmemeleri gereken şeylerden bile şüphe edip kendi ve de çevrelerindeki insanların hayatlarını zorlaştırabilirler. Şunu unutmayalım; Salt iyi ve Salt kötü diye bir şey yoktur. Ying Yang daki gibi her iyilik içinde bir kötülük, her kötülük içinde bir iyilik barındırır.
  • Paylaş
1

Münevver İlbey, Yalnız çok iyi bi yaklaşım

Size şizofreni olan nobel ödüllü bir matematikçinin (John Forbes Nash) hayat hikayesini anlatan A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) filmini önerebilirim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

116 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları