Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şizofreni ile çok kişiliklilik farklı rahatsızlıklar mıdır? Aralarındaki fark nedir?

Farklıdır.


Disosiyatif Bozukluklar kümesi altında olan Çoklu Kişilik Bozukluğu adından dolayı yanlış anlaşıldığının aksine bir kişilik bozukluğu değildir.

Kişilik bozuklukları; antisosyal kişilik bozukluğu, borderline kişilik bozukluğu, çekingen kişilik bozukluğu, obsesif kişilik bozukluğu gibi bozukluklar ile örneklenebilir. Çoklu kişilik bozukluğu (Multiple Personality Disorder) terimi yerine artık daha sıklıkla Disosiyatif Kimlik Bozukluğu (DKB) (Dissociative Idendtity Disorder) kullanılmaktadır. DKB iki ya da fazla ayrı kimliğin tekrarlı bir şekilde davranışın kontrolünü ele geçirme durumu olarak tanımlanabilir. Kimlikler birbirlerine ait bilgileri hatırlamayabilir, birbirinden haberdar olmayabilirler. Bu yüzden bu bozukluğu yaşayan kişilerin yaptıkları davranışların bir kısmından haberdar olmamaları beklendik bir durumdur. "Identity" ve "Beyza'nın Kadınları" bu bozukluğu işleyen filmlerdir.


Şizofreni ise psikotik bozukluklar kümesinde yer alır. Şizofreninin birçok alt tipi olabilir. Paranoyak, Hebefrenik, Rezidüel gibi... Şizofrenide görülen belirtileri özelliklerine göre iki alt kümeye ayırmak mümkündür; Pozitif ve Negatif belirtiler.


Pozitif Belirtiler: İşitsel ya da görsel halüsinasyonlar, düşünce bozuklukları şeklinde kendini gösterebilir.


Negatif belirtiler: Hareketsizlik, duygularını tanıyamama, genel ilgi kaybı kişinin yaşamsal hareketliliğinin oldukça azalması olarak görülebilir.

 • Paylaş
Benim babaannem de var şizofreni ve gerçekten çok ilginç. Normalde 6 kardeşler ama hep 2 kardeşi olduğunu iddia eder. Babasının alman bir doktor olduğunu ve hayatta olduğunu söyler,.. bunun gibi birçok hikayeler. Bazı günler de çok sinirli olur, kendi kendine konuşur güler filan. Bazende çok mantıklı ve kendinde bir şekilde sohbet edebiliyorsunuz. Zor bir durum gerçekten, eğer genetik ise işimiz var ailecek.p

Yani şizofreni bir kişilik bozukluğu oluyor evet. Emin olmak için baktım şimdi; şizofreninin klinik adı: ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞU diye geçiyor.

 • Paylaş
Şizofreni kalıtsal da olabiliyor ; çok kişiliklilik dediğimiz şeyle benzer de olsa kökenleri işleyişleri aralarında farklılıklar var.
 • Paylaş
2

Özge Can Balaban, çok kişilikliler de bir nevi şizofren değil mi yani?

Egemen Tahmilci, Bir nevi şizofren ama aralarında temelsel farklılıklar var. Çok kişiliklilik belki de insanların çoğunda olan bir şey ama şizofreni po şekilde değil.

Şizofreni normal yaşam faaliyetlerinden uzaklaşmak gibi. Mesela bir katatonik şizofreni hastası bütün gün oturup ileri geri sallanır. Konuşmaz hiç. Sürekli olmayan şeyler görebilir vs. Çift kişililikte ise kişi çoğunlukla bastırılmış düşüncelerindeki bir karaktere geçiş yapar...
 • Paylaş
2

Özge Can Balaban, peki çift kişilikli hasta şizofrenler gibi hayali bri dünya oluşturmadan sadece karakteristiksel bir takım değişim yaşıyorsa nasıl iğleşemiyor... hımmm anlatamadım tam olarak sormak istediğimi ..... yani çevre birinci karakterin ya ikinci karakter olduğunda anlamıyor mu bişeyler ters ...

Abcd Efgh, Bildiğim kadarıyla beyinde birbirinden bağımsız iki merkez oluşuyor ve kişilikler fark etmiyor diğerini. Birileri onu uyarıncaya kadar.. Diğer insanlar hemen farkeder böyle bi durumu hastalık ilerlemişse....

Normal yaşam faaliyetlerinden uzaklaşsan da gene de ikinci bir kişilikleri olur çok kişilikli insanlarda olmasada onların da başka bir kişiliği olur o kişilik biraz daha standarttır tabi ama .
 • Paylaş
Nasıl yani şizofreni ve iki kişililik aynı hastalık mı diyorsun williamroy?
 • Paylaş
Hayır aynı hastalık değildir birbirinden bağımsız iki hastalıktır. Ama şizofreni hastalarında da iki kişilik olabilir diyorum.
 • Paylaş
1

Abcd Efgh, Hmm evet tamam...

çok kişilik; dissosiyatif kişilik bozukluğu da denir; bir vücutta birden fazla farklı kişinin bulunmasıdır; şöyle ki bu kişiliklerin birbirinden haberdar olmaları birbirlerine duygu beslemeleri bile mümkündür(bu çok ilginç gelmişti bana); şizofrenide ise kişi bölünme söz konusudur; yani hiç bir zaman tam olarak tek bir şey hissedilemez; çok sık duygu değişiklikleri olur; algı mekanizması büyük oranda bozulmuştur; zihinsel faaliyetler yavaşlamıştır(eksilmiştir). yani bir şizofrenle konuştuğunuzda tam bir kişiyle yani bir bireyle konuşmazsnız bölünmüş bir kişilikle konuşursnz.
 • Paylaş
Soruyu değiştirelim peki hangisiyle tanışmak size daha ilginç gelirdi ?
 • Paylaş
2

Özge Can Balaban, tabii ki çok kişilikli biri ile

Egemen Tahmilci, Bencede daha ilginç olur

aslen farklılık gösterir bence şizofreninin türüne göre ancak bildiğim şizofrenler kadarıyla ya çok sıkıcı olurlar ya da çok eğlenceli.çok kişilik de baya zordur çünkü konuştuğunuz sırada beyninde oluşan herhangi farklı birine dönüşebilir ve burası da ilginç olabilirdi:D
 • Paylaş
ben anlattım tohtur direk şizofren gibi davranuyorsunuz tarzı konuştu ama adını koyamadı... dedim adını koyamayabilirsiniz benim adım koyulmuştu zati tarzı konuştum... tamam çıkabilirsiniz dedi.... ne demek istedi anlayamadım?!
 • Paylaş
1

Xxx Yyy, bu hastalık dalga geçilecek veya özenilecek cinsten değildir. dikkatlı olun.)

evet rahatsızlık zaten her 4 kişiden 1 inin halı bu
 • Paylaş
Tamamen farklı durumlar. Çok kişiliklik; kişiliğin bölünmesi durumudur.Kişiye göre farklı şekillerde gözlemlenebilir. Şizofrenide; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak hastanın kendi dünyasında yaşama durumu vardır.
 • Paylaş
Bende paranoya var.
 • Paylaş
şizofreni ile çok kişililik farklı diyenlerdir fark .
 • Paylaş
Şizofreni duygu,düşünce ve davranış değişiklikleriyle seyreden bir akıl hastalığıdır.Şizofreniden çok kez yanlış olarak ‘iki kişiliklilik’ diye söz edilir. Bu doğru değildir; şizofren kişilerde kuruntular ve gerçeği çarpık olarak görme olabilir ama birden çok kişilikleri olduğu doğru değildir.
 • Paylaş

Her ikisinin de bir kişilik bozukluğu olmasına karşın çoklu kişilik bozukluğunu şizofrenininin tetikçileri arasında sayılabilecek yoğunluktayken şizofreni bir takım kişilik bozukluklarının tetikçiliğini üstlendiği bir çeşit hastalıktır. Yani özünde çoklu kişilik bozukluğu şizofreniyle eş değer olmayıp Sadece savunma mekanizmalarının yoğun yaşanması sonucu doğar. Şizofreniyse içinde çoklu kişilik bozukluğunu barındıran bir çeşit kişilik bozukluklarının insan psikolojisini etkilemesi sonuçta kişilik bozukluğunun had safhaya ulaşması durumudur. Kişilik bozukluğu sergileyen insanlar kişilik bozukluklarını gizleyerek bir takım belirti sayılabilecek davranışlar sergilerken şizofreni teşhisi konmuş hastalar bunu kesinlikle kabul etmeyebilirler. Şizofreni hastaları bir takım halüsinasyonlar doğrultusunda ve var olmayan şeylerin varlığını savunma durumunda kendini kontrol edemeyip hatalar yapabilir. Bu kişilik bozukluklarında da olabilecek bir durum olsa da kişilik bozuklukları yaşayan insan durumunda kişi suç işlemekten çekinebilir. Şizofreni hastaları Neyin doğru olup neyin olmadığını benzer durumlarda kestiremeyebilir.

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5018 Görüntülenme15 Takipçi17 Yanıt