Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şizoid kişilik bozukluğu nedir ve hangi durumlarla tetiklenir?

Şizoid kişilik bozukluğu aşırı derecede içe dönük olma, insanlarla ilişki kuramama  durumudur. bu kişiler yalnızlığı tercih eder, tek başlarına insanlarla muhatap olunmasını gerektirmeyen işlerde çalışırlar ve hayvanlara karşı aşırı bağlılık gösterirler. Şizoid kişilik bozukluğunun şizofreni başlangıcı olabileceği düşünülse de bu kişilerin gerçekle bağlantısı kopmuş değildir.
ergenliğin başında duygusal ve sosyal olarak kişinin başkaları ile iletişim kuramaması  bu hastalığın başlangıcıdır. Bu durumu meydana getiren düşünceler ise kendini ayıplama, girişken bir kişilik göstermenin toplum tarafından reddedilmeye neden olacağına benzer inançlardır.
  • Paylaş
Şizoid olma bazen bir eğilimin sonucudur. İnsanın hayati fonksiyonlarını en basit hale getirip,çevreden,işten,okuldan uzaklaşma,sosyal hayata ayrı kalma isteğine sahip olma halidir.

Kişinin tamamen isteksizliğinin bir sonucudur.

Yalnız yaşamayı tercih ederler.Düşünürler,olaylara ya da kişilere karşı tepkisiz kalırlar.Soğuk ya da umursamaz olarak nitelendirelebilir.Bağlanmaktan korkabilirler.Çok sevmek,çok alışmak istemezler.Duygularının olmadığını düşünebilirler.Arkadaşları azdır ya da hiç yoktur.

Çok düşünmenin,çok yorulmanın,çok sıkıntı çekmenin,güven yitirmenin,kırılmanın bir sonucu olabilir diye düşünmekteyim.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

456 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt