Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şizoid kişilik bozukluğu ve Şizotipal kişilik bozukluğu arasındaki fark nedir?

Şizotipal kişilik bozukluğunun en belirgin ayırdı günlük sıradan olaylara farklı anlamlar yüklemeleridir. Olayları önceden tahmin edebildiklerini başkalarının düşüncelerini okuyabildiklerini söylerler. Kendine has ses tonları vardır konuşmaları dağınıktır ilişkilerinde yakınlık kuramazlar giyimlerinde ise bir olağan dışılık vardır. Bu kişilerin düşüncelerini falcılara benzetebiliriz. Şizoid kişilik ise genellikle silik fazla konuşmayan toplum içerisinde geri planda olan tiplerden oluşur. Şizoid kişi insanlarla arasına mesafe koyar ve genellikle ilişkilerini efendi köle ekseni üzerinde sürdürür. Genellikle kendisi köle olur ilişkiye girdiği kişileri efendi yapar. Eğer ilişkide çok fazla derinlik ve yakınlık olursa o ilişkiden kaçar. Fakat ilişkide bulunduğu insan uzaklaşırsa ona bir miktar daha yaklaşır. Tek problemi mesafeyi aynı tutmaktır.

Şizoid kişilik alt tipi olarak gizli şizoidler de vardır ki bunlar çok sosyal görünmelerine rağmen derin ilişkiler kuramazlar ve genellikle efendi köle ilişkisi kurarlar.
  • Paylaş
Şizoid kişilik bozukluğu sosyal anlamda çekingen,insan ilişkilerinde başarısız ve içe dönük hastalara konan tanıdır.Şizotipal kişilik bozukluğu ve şizoid kişilik bozukluğu benzerdir.Ama şizotipal kişilik bozukluğu hastalarının şizofrenik akrabaları vardır ve hayatta genel anlamda başarısızlardır.Şizoid kişilik bozukluğu hastaları ise sosyal hayatları haricinde başarılı olabilirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3039 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt