Bilmek istediğin her şeye ulaş

Skolyoz Nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hastalıklar
Son zamanlarda sıkça görülmeye başlayan ve uzmanların en çok karşılaştıkların hastalıkların başında Skolyoz vakası yer almaktadır. Omurgalarda oluşan deformasyon sonucu ortaya çıkan rahatsızlık, genelde bel ve göğüs bölgesinde kendini göstermektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen vaka, her geçen gün artış göstermektedir. Ve bu hastalığı yaşayan kişi sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Arkadan öne doğru eğrilik gibi etkenler oluşturan vaka, ilerledikçe yaşamı olumsuz etkilemektedir.

Hastalıklar

Belirtileri
Çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Kişiden kişiye değiştiği için tedavisi de farklılık göstermektedir. Göğüs bölgesinin üst tarafında kamburluk oluşabilir ya da kürek kemiği, diğerine göre daha yüksek veya alçak bir görünüm kazanabilir. Omuz ve kalça orantısız hale gelir. Kalçanın bir tarafı yüksekken diğer tarafı alçak olması en çok görünen belirtilerdendir. Bu hastalığı yaşayan kişinin sırt tarafı hörgüç gibi görünür ve kişi eğildiğinde bu görünüm daha çok netlik kazanır. Kolla gövde arasında gözle görünür bir boşluk olacağı gibi, omuzun bir bölgesi öne doğru eğik bir hal alabilir. Yorgunluk, bel, omuz, kalça ağrıları, nefes darlığı reaksiyonlar arasındadır.

Hastalıklar

Nedeni
Skolyoz vakasının nedenleri tam olarak bilinmese de bazı hastalıklar ve etmenler bu hastalığı tetikleyebilmektedir. Ağır çanta ve yük taşımı, kötü duruş pozisyonu, bu rahatsızlığa zemin oluşturabilir. Özellikle ağırlığı tek kol ya da bölgeye vermek, çevresel etkenler, uzun süre bilgisayar kullanımı bu vakayı tetikleyebilmektedir. Romatizmal hastalıklar, tümör, omurga bölgesinde oluşan kırıklar ve enfeksiyonlar, metabolik rahatsızlıklar, genetik etmenler, kemik ve yumuşak dokularda oluşan deformasyonlar, skolyoz hastalığının oluşma riskini artırabilmektedir.

Tedavi
Tedavi, kişiye göre farklılık göstermektedir. Yani hastalığın çeşitleri, uzmanların tedavi aşamasını belirler. Cerrahi müdahale en son tercih edilen yöntemdir. Genellikle korse kullanımı, ilaç tedavisi, egzersiz gibi seçenekler uygulanmaktadır. Hasta gözlem altına alınır ve belirli hareketler ile spor yapması sağlanır. İlerlememiş vakalarda ya da yeni başlangıç olan hastalara korse kullanımı uygulanır. Egzersizin yanı sıra korse kullanımını da tavsiye eden uzmanlar amacı, hastalığın ilerlememesi ve cerrahi müdahalenin önüne geçilmesidir. Korse kullanımı tedavi olarak kullanmak için bazı şartlar gereklidir. Aksi takdirde olumlu sonuç alınamaz ve boşa vakit kaybına neden olunmuş olunur. %20 ve %40 derece olan eğriliklerde, kız çocuklarının ergenlik dönemine girmeden önceki dönemlerde kullanılması güzel sonuçlar elde etmeyi sağlayacak. Buradaki en önemli etken korsenin kişinin vücut orantılarına uygun olmasıdır. Ayrıca kişi bu esnada spor ya da dans aktivitelerini düzenli olarak yapmalıdır Ve günde 20-23 saat korse kullanılmalıdır. %40 ve %45 derece eğriliklerde cerrahi müdahale şarttır. Ve hastalık günden güne ilerliyor ve deformasyonlar hızla artış gösteriyor ise yine ameliyat şarttır.
Burada dikkat edilmesi gereken husus ise Skolyoz vakasının hangi bölgeye yerleşmiş olmasıdır. Riskli bir bölgede ise cerrahi müdahale esnasında hastanın hayati fonksiyonları son bulabilir ya da daha ciddi sorunlara neden olabilir.
  • Paylaş