Bilmek istediğin her şeye ulaş

13 yaşında dindar bir gencim. Kendimi eşcinsel sanıyorum. İstemsiz bazı davranışlarım beni rahatsız ediyor. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

13 yasindayim kendimi nedense escinsel saniyorum. Escinsel olmadimi biliyorum ama nedense durmadan aklıma geliyor. Mesela bardakdan su içerken küçük parmagımın yukarı kalkmasi. Çevremin bana durmadan kız lakabı takması, babamın bana ilgi duymaması beni dinlememesi... Bazen dıyorum ki kendimi öldürsem mi diye. Ne olur yardım edin kafayı yıycem...Düzenle
13 yaşında adölesan dönemindesin. 10- 24 yaşlar arasında hala olgunluğa erişmemiş oluyoruz. Her konu senin için ilginç ve karmaşık gelicektir. Cinselliğin farkına varılırken sosyal öğrenmeler çok önemli. Çevre, cinselliğin bir utanç olarak algılanmasına neden olabilir. Neden böyle bir duyguya kapıldığını sorgula kendini tanımak için korkmadan denemeler yapmalısın. Şuan için karmaşık duygular içinde olabilirsin ama 13 yaş ufak ufak sınıf arkadaşlarına ilgi duymaya başladığın, karşı cinsten etkilenmeye başladığın bir dönem oluyor. Tam tersi duygular da yaşabilirsin hiç biri seni etkilemeyebilir bu senin eşcinsel olduğun anlamına gelmez. Bardak tutma şeklin, yürüme şeklin ya da konuşma şeklin daha olgunlamamış durumda olabilir. Bunlara çok fazla takılmamalısın. Anlattığına göre çevrenin seni böyle sanması yüzünden senin de rahatsızlığın var bu konuda yani kendini öyle hissetmiyorsun... O halde hissettiğin gibi yaşa kimseye bir şey ispatlamak zorunda değilsin. Kurtulman gereken bir durum yok ortada. Ayrıca eşcinsellik hakkında bilgi edin, edin ki ortada kurtulunması gereken bir durum olmadığını anla çocuk... ;) evrimagaci.org/makale/117
  • Paylaş
1

Belgi Saygı, Kimse öylesin ya da böylesin demiyor ki. Oku ve rahatla. Kendini dışarıdan değil içeriden besle ve gözle. Ayrıca en önemlisi de korkma! Hiçbiri kötü değil.

40 yaşını geçtim zaman zaman su içerken serçe parmak hâlâ havaya kalkar ama eşcinsel değilim, 13 lüks yaşlarda iken babamın disiplinli oluşu beni dinlememesi acaip sinirlenşrdim ve eşcinsel olmadım.

Ergenliğin başlarında burnumda, yüzümde pıtırak sivilceler varken sağda solda yakışıklı abilere bakar adamlar koç gibi ben nasıl erkeğim derdim ama eşcinsel değilim.

Hatta ergenlikte diğer erkeklerin cinsel organı da aynı mı diye meraklara kapılırdım bu ergen merakı ile de eşcinsel olmadım.

Kız ya da erkek ergen kafası böyle sorular meraklar hatta cinsel dürtüleri hissettirebilen bir kafa büyüyeceksin zamanla hepsi bedenine ve fıtratına uygun olarak şekillenecek.

Yani sırf sende olan duygular değil içinde bulunduğun dönemin sonucu. Önemli olan bu duyguyu durumunun gelişimin sürecinde hayatının daha ileriki bölümlerinde olumsuz etki sahibi olmaması, sakin olmaya çaba göster, şu anda vücudundaki hormon bombardımanına aldanma, ailenden uzaklaşma, sık sık tartışmaya girmemeye çalış bir süre sonra bir erkek olarak hayatın içindeki yerini alacaksın zaten. Bireysel sporlar yap, uzun yürüyüşleri dene, kızlı erkekli gruplarda arkadaşlık kur. Arkadaşlarının cinsellikle ilgili anlatacağı şeyleri önemseme onlarda aynı senin durumunda. Geleceğe yönelik proje ve planlara yoğunlaş hepsi geçecek.

Cümlelerim hep akıl verici tarzda oldu ama bunları akıl vermek olarak tecrübe paylaşımı olarak gör. Aynı gel gitleri yaşamış tüm erkek ve kadınlar bu süreçten geçti sen de geçeceksin rahat ol.
  • Paylaş
Bak şimdi sorduğun soruyla ne kadar alakalı olur bilmem ama belki bu yazdıklarımdan bir şeyler kapabilirsin. en.wikipedia.org/wiki/Sparta#Marriage Bu verdiğim link spartalılarda evlilik hakkında yazı içeriyor. Temiz bir çeviri yapamayabilirim ama ben sana anafikri anlatacağım. O kısaltılmış paragrafta anlatılanlardan bazıları şunlar: Kadınlar evliliklerinin ilk gecesi kafasını kazıtıp erkek kıyafetleri giyerler. Kadınların saçlarını kazıtması ve bazı şeyleri yapması belki de erkeklerin evlilik hayatına geçişin bir parçası olabilir. Benim o paragraftan ve bazı yazılardan çıkardığım sonuçlar erkekler belirli bir yaşa kadar kadınlardan ayrı tutuluyor ve sürekli eğitiliyor, kadın yüzü görmüyorlar ardından zaman geçtikçe sevgi veya bazı ihtiyaçlarının karşılamak için erkeklere ilgi duymaya başlıyorlar ama eski zamanlarda dahi beri bilinen bir şey var insanın yaradılışına uygun hareket etmesinin gerektiği yani karşı cinslerin birbirine ihtiyaç duyduğu, tamamlayıcı olduğu bir gerçek.(Gözünün önünde hemen ilk adımda karşına çıkan bir durum var, üreme organları bile bir uyum içinde) . Şimdi asıl konuya gelelim sen önceden küçükken cinsel tacize uğramış olabilirsin(Sakın yanlış anlama Dünya'da bir çok kişinin başına geliyor kastettiğim duruma mahremiyet duygusuna önem vermeyen kişilerin yaptığı el şakaları ve söz şakaları da dahil, büyük çoğunluğunu da onlar oluşturuyor.) Böyle durumlar bilinçaltına yerleşebiliyor ve seni aslından sapmanı sağlayabiliyor. Bunlar olmasa bile babanın sana sevdi göstermemesi yüzünden bu sevgiyi başka erkeklerde arama yoluna "farkında" olmadan gitmiş olabilirsin eğer durum böyleyse de kendine rol model alabileceğin birilerini bulmalısın ama rol model olarak aldığın kişileri mümkünse güzel seç ve aşırı bağlanma. Gün geçtikçe gelişiyorsun ve vücudunu daha kapsamlı kullanıyorsun böyle durumlar kafanı karıştırıyor olabilir, özüne bak kendini bul. Baba özlemi zordur bilirim kendimden. Her ne kadar sana söylenenleri dinleme desem de senin yaşadıklarını anca senin gibi şeyler yaşayanlar anlar ama bir gün bunlar geçecek işte o gün arkana ister bak ister bakma işte o zaman bunların sadece bir anı olarak kaldığı gündür.(Sen bana bu yazıda şurayı anlamadım veya başka bir şey sormak istiyorum diyorsan hiç çekinme) Bu arada aklıma gelmişken ne zamandan beri bardak tutarken serçe parmağın kalkması kötü bir şey oldu? Biz küçükken zariflik olarak görülürdü anca bir beyefendide bulunabilecek bir özellik, hareket olarak bakılırdı.
  • Paylaş
Henüz ergenlik döneminde yani gelişim çağında olan bir birey olduğun için kendinden çok sert ve erkek eril figürler bekleme. Yani hassas, naif hatta duygusal olman davranışalarında, konuşmalarında belki biraz narin olman senin eşcinsel olduğun anlamına gelmiyor. Çevrenin sana kız lakabı takmasına da mümkünse aldırma. Ancak burdan anlıyorum ki çok erkeksi değilsin, ancak bu bir kusur değil, bundan emin olabilirsin. Öncelikle kendini bu şekilde benimsemelisin bence, bu tavırlar seni eşcinsel yapmaz.
  • Paylaş
Bu konuda uzman olmamakla birlikte bildiğim kadarıyla burada verdiğin örneklerin hiçbiri eşcinsellik için bir belirti taşımıyor. Erkek ve kadın için yapılan çoğu tanımlama toplumsaldır ve doğada karşılığı yoktur. Kadın nazik - Erkek kaba (serçe parmağı kaldırmak nezaket göstergesi olduğu için kadına bağlanır) veya erkek mavi kadın pembe giyer gibi. Başka toplumlarda bunlar anlamsızdır.

Eşcinsel deyince aklına gelenler de büyük ölçüde gerçek-dışıdır. Bir homoseksüel güçlü kaslı, görece kalın sesli olabilir, erkek kıyafetleri giyebilir. Sadece homoseksüel olduğu bilinen iki ünlü kişiye bakabilirsin. Neden bunun serçe parmağı kaldırmakla ilgisiz olduğunu anlayabilirsin kolayca

en.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing: Alan Turing Son yüzyılın en büyük dahisi, bugünkü anlamıyla bilgisayarı ve yazılımı ortaya çıkaranlardan. Ayrıca 2. Dünya savaşı kahramanı (Nazi şifrelerini çözen ekibin en önemli üyesi)

tr.wikipedia.org/wiki/Rock_Hudson: Kendi döneminin en ünlü jönü. 60'larda kadınları erkeksi özellikleriyle en çok etkileyen film yıldızı.

Homoseksüellik kötü birşey değildir. Bugünkü bilimsel araştırmalara göre erkek homoseksüelliği doğduğumuzda belirlenir (Beyaz biri ten renginden hoşlanmadığı için siyahi olamayacağı gib, bir eşcinselde hetereseksüel olamaz) . Burada anlattıklarının hiçbiri onun belirtisi değil. Homoseksüellik basitçe aynı cinsten cinsel olarak uyarılmak demektir ve yalnızca bu şekilde anlaşılır. Cinsel uyarılma (bunun sonucunda yaptıkların değil hissettikerin) kontrolün dışındadır ve bir erkeğe karşı bu böyle birşey yaşamadıysan eşcinsel olduğunu düşünmek için bir gerekçe yoktur.
  • Paylaş
Bahsettiğin davranışlar belki feminen olarak nitelendirilebilir. Feminen olmak ve eşcinsel olmak aynı şey değildir. Feminen davranışlar eşcinsel olduğunu göstermez. Kaldı ki eşcinsel bir davranışta bulunmak ve eşcinsel olmak arasında da fark vardır. Cinsel gelişim devam ederken bu tarzda kafa karışıklıklarının görülmesi çok normal hatta sağlıklıdır.

Eşcinsellik ise bir hastalık ya da kusur değildir. Sadece bir cinsel yönelim şeklidir. Bir birey ancak kendi isteklerine uygun ve özgür bir şekilde cinsellik yaşadığında mutlu bir cinselliği olabilir.

Kendini öldürme düşüncelerin sıksa, bu konuda bir planın varsa ailenle ruh halinin çok iyi olmadığını konuşarak profesyonel bir destek almanı öneririm.
  • Paylaş
4

Evren Göler, Ismail Abi daha kolay bi sekilde anlatir misin duymak istedigim sey hayir deyilsin takma kafana gibi seyler durmadan kafama geliyo unutamiyorum dediyiniz gibi pisgologa gidemem gider sem babami arar lar baba mın bilmesını ıstemıyorum nasıl unuta bilirim

Evren Göler, Lütfen yardım edin

Ismail Barış Salman, Evren, geç cevap yazdığım için üzgünüm. Seni tanımadan nasıl yardım edebilirim bilmiyorum. Ancak psikologun konuyu ailene aktaracağını sanmıyorum. Gizlilik çok önemli bir ilkedir ve sen izin vermedikçe hiçbir bilgi ailenle paylaşılmaz. Dilersen yaşadığın şehirde ulaşabileceğin bir uzman araştırabilirim.

Evren Göler, Abi ben avrupa da yasiyorum turkiyede deyil

Belli ki bu konuda korkuların var ve korkularının başına gelmesinden korktuğun için bu durum aklının ucunda duruyor. Ve bu seni yanıltıyor.
  • Paylaş
Çık dışarı saklambaç oyna. Kayu Pepe izle... 13 yaşındaysan genç değilsin hala çocuksun ;)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1383 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları