Bilmek istediğin her şeye ulaş

Snapchat.com nasıl bir sitedir? Facebook'un bu siteye satın almak için 3 milyar dolar önermesinin nedeni ne olabilir?

SnapChat, Stanford'dan bir grubun yaklaşık 2 yıl önce hayata geçirdği ve hızla büyüyen bir mobil uygulama. Uygulama resim ve video paylaşımı üzerinde kurulu ama en önemli özelliği bu paylaşımların kendini yok etmesi. Resimlerin içerisine mesaj da yazabiliyorsunuz. Videolar ise 1-10 saniyelik çekimlerden ibaret. Paylaşımlar, açıldıktan (görüntülendikten) sonra ya da paylaşanın belirlediği bir zamanda tamamen yokoluyor. Temel prensip de bunun üzerine. Yeni neslin hızlı tüketimine güzel bir destek ve yanıt diyebiliriz hatta.

Gelelim Facebook ve bunu bu kadar çok istemesinin nedenlerine. Facebook'tan ayrılan yeni nesil zamanını daha çok fotoğraf, video paylaşımı ve chat uygulamalarında geçirmeye başladı. Aşağıdaki anket sonuçlarında da yoğunlaşmayı görebilirsiniz.
İnternet Teknolojileri

Açıkçası Facebook'un ilk zamanlarda tavladığı bir çok kullanıcı artık daha etkin ve efektif mecralara yöneliyor. Bu mecralardan birisi de Snapchat. Bu Facebook için alınmaması gereken bir risk ve bu kullanıcıları başka yerlerde de yakalamak zorunda. SnapChat'e benzer olarak yaklaşık 1 yıl önce Facebook'un çıkardığı Poke uygulaması malesef SnapChat'i tahtından edemedi (hatta yanından bile geçemedi) ve Facebook bunun üzerine hali hazırdaki kitleyi de satın almak adına Instagram örneğinde olduğu gibi bir hamle yapmak istedi. Aşağıdaki grafikte bu alana (fotoğraf ve video paylaşımı) olan uygulama bazlı yönelimi görebilirsiniz.

İnternet Teknolojileri

SnapChat'in nerelere geleceğini zaman gösterecek ama bu red haberi ile çok iyi bir reklam yaptığını da gözardı etmemek gerek.
  • Paylaş
Türkiyede bilinmese de ABD'nin en çok kullanılan mesajlaşma programıdır... Sebebi de budur... Google da teklif vermiş ve kabul edilmemiş...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

825 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Snapchat nasıl bir sitedir ve Facebook neden 3 milyar dolar ödemek istedi?