Bilmek istediğin her şeye ulaş

Soğuk havalarda beslenmede nelere dikkat etmek gerekir?

Kış aylarında C vitamini tüketimine dikkat etmek gerekiyor. C vitamini; portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi narenciyeler, yeşil biber, marul gibi koyu yeşil yapraklı besinler,kırmızı meyve ve sebzelerde yoğun miktarda bulunur. Bu besinlerden günde 5-9 porsiyon sebze ve meyve tüketmemiz gerekiyor. 

C vitamininin yanında, soğuk havalarda vücuttan toksinlerin atılmasını, vücutta bazı enzimleri arttırıp savunma mekanizmasını güçlenmesini sağlayan diğer antioksidanlara da ihtiyaç vardır. Süt, peynir, balık yağı, yumurta, havuç, kabak, patates, kayısı, ıspanak gibi sarı, turuncu renkli sebze ve meyveler olan A Vitamininin de tüketimine özen gösterilmelidir. Bunun yanında  E vitamini de bir antioksidandır ve mısır, kurubaklagiller, bitkisel sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde bulunur. Bunlar bağışıklık sistemini de güçlendirir. 
  • Paylaş
Sebze ve meyve direnci artırmak için oldukça önemli.

Metabolizma hızı da düşeceğinden metabolizma hızını artıracak besinler belirlenip,bunlara ağırlık vermek gerekir.

Kış kilo dengesinin bozulmasının artacağı bir dönem olduğundan,bunada dikkat etmek gerekir. Mümkün olduğunca sindirim sistemini yormıcak fakat dinç verecek besinlere yönelmek gerekir diye düşünüyorum.


Özellikle kış aylarında olduğumuzdan,bu soruyla ilgili Sağlık Bakanlığı yetkilerinin yaptığı açıklamaya rastladım ve paylaşmak istiyorum:

“Dört besin grubunda bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalı.

Kış aylarında vücut direncini artırmak ve vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için imkânlar dâhilinde her gün bol ve meyve sebze tüketilmeli. Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.

Gerek C vitamini ihtiyacının karşılanmasında gerekse sıvı alımına katkı sağlanması açısından taze sıkılmış meyve suları tüketilmeli. Meyve suları, içindeki C vitaminin azalmaması için sıkıldıktan hemen sonra içilmeli.

Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı vücut direncini artıran, A okside olmasını engelleyen E  de yeterli alınmalı. Bunun için E vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagiller yeterli miktarda tüketilmeli. Balık da beyin fonksiyonlarının gelişimi için gerekli çoklu doymamış yağ asitleri, kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri ile E vitamini için de iyi bir kaynaktır. Bu nedenle kış aylarında imkanlar dâhilinde haftada 2-3 kez yenilmeli.”

Ek olarak bol sıvı alınmalı ve yoğun yağlı etlerden uzak durulmalı..


  • Paylaş
Soğuk havalarda vücut direncini artırmaya önem vermek gerekiyor. Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.Kış aylarında domatesi sofranızdan eksik etmeyin.Ayrıca tahin pekmez karışımı bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

Eğer siyah çay bağımlısıysanız özellikle kahvaltınızda çayın içine 1 2 damla limon sıkarak içmeniz demir mineralinizin kaybını önleyerek bağışıklığınızı kuvvetlendirir.

  • Paylaş
Vitaminlere ek olarak bol bol glikoz almanızı tavsiye ederim. Hele ki titrek bir tipseniz benim gibi böyle devamlı üşüyüp duran, pekmez için. Çok içmeyin ama sıcak basıyor :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1037 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt