Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sol elini kullananlar sağ elini kullananlara göre daha mı zekidir?

Bilimsel verilere baktığımızda her iki elini de kullanabilen insanların matematiksel becerilerinin ve IQ seviyelerinin daha yüksek olduğunu görürüz. Çünkü beynin sağ ve sol yarım küreleri, bu insanlarda sürekli etkileşim halindedir. Her iki elini kullanabilen insanlar da genelde solak olduklarından dolayı solakların zeki olduğu düşüncesi oldukça yaygındır.
  • Paylaş
Peki ya iki elini de kullanamayan dehalara ne diyeceksiniz?
  • Paylaş
Her insanin zekasi mevcuttur bence, ama farkli alanlarda kendini gosterir. Beynin sag yarim kuresi sayisal zeka bolumuyken sol yarim kuresi sozel zeka bolumudur. Omurilikten cikan sinirler boyunda capraz yaptigi icin sol elini kullanan bir insanda beynin sag yarim kuresi gelismisken, sag elini kullananlarda sol yarim kure gelismistir. Bu nedenle solak insanlar sayisal verileri ogrenmeye daha yatkindir. Ve solak bir insan sag taraftaki ekstremitelerini kendini zorlayarak kullanmaya calisirsa sol yarim kuredeki beyin kivrimlari gelistirebilir. Insanin varolan zekasini artirmasi mumkundur. Zekanin artmasi demek beyindeki kivrimlarin cogalmasi demektir. Zira Einstein'in beyin kivrimlari dunyadaki tum insanlardan daha fazlaydi ve kafasinin buyuk olmasinin sebebi buymus diyenler var.
  • Paylaş
Bir solak olarak yazıyorum yok öyle bir şey, bütün sağlaklar benden zeki, anlayamadığım bir sürü konuyu onlar çok iyi anlamış görünüyorlar.
  • Paylaş