Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sol elle yemek yemek günah mı?

Günah değil, haram da değil fakat sağ elle yemek sünnettir.
  • Paylaş
Solak olmak farza ya da sünnete aykırı olsaydı Allah solak kullarını yaratmazdı. Sünnet de ancak şöyle yorumlanabilir, Hz Muhammet sağlak olduğu için sağ elini kullanıyordu, şans eseri solak olsaydı solla yemek sünnet olurdu. Yemeğin aktif kullanılan el ile yenmesi sünnet olabilir. Sonuçta Hz Peygamber de aktif kullandığı eliyle yiyordu.
  • Paylaş
3

Hakan, buna pek böyle diyemeyiz üstat, şöyle ki sol elin kullanılmamasında ki imtina sebebi şer-i olarak hijyene (vucut temizliği yada kirli işlerde kullanılan el) bağlı olarak verilmiştir. Yani ki Hz. Muhammet solak olsaydı dahi tavsiye edilecek el yine sağ el olacaktı. Sebebi de islamın yaygınlaşmaya başladığı yer itibarı ile suyun bulunma zorluğu. yani sol el sağ ele göre kısıtlı miktardaki su ile daha temiz tutuluyor. Günümüz için anlaşılması zor bir kabile töresi. Tabii ki burdan sol el leş içinde anlamı da çıkmasın oransal olarak diye bakabiliriz olaya.

Şaman, Üstadım inanmayacaksın ama bu adeti biliyorum :) Solak adam zıçarken teharet ibriğini sol tarafına alırsa gerisini pek ala sağ eliyle temizleyebilir. Yok taşa silecekse yine diğer Müslimler gibi pasif eli olan sağ elini kullanabilir. Allah insana kurallar koyarken onların insanlar tarafından akıl süzgeçinden geçirilerek kullanılmasını istememiş mi? Bence Hz Muhammet solak olsaydı aktif elinizle yemek yiyin, pasif elinizle de gerinizi silin derdi.

Hakan, ibrik sağ da kalsın şartları zorlamayak :)

Yapmayın Allah aşkına Haram/Helal koyma sadece Allahın yetkisindedir ve sol elle yemek yemek Haram değildir. Bazı alimler şeytan sol elle yemek yediği için haramdır dese de sol elle yemek yemek Allah tarafından Haram kılınmamıştır. Kim Allahın haram demediği bir şeye Haram diyebilir bu ne cesaret.

Hz.Muhammed ümmetine sağ elle yemek yemeyi tembih etmiş ve özendirmiştir o kadar. o bile sol el haramdır yemeyin dememiştir.

  • Paylaş
Sağ elle yemek yemek sevap mı ? O zaman çok iyi yaşadık..:)
  • Paylaş
Evet günah. Eğer bir sorunun yoksa sağ elle yemek lazım.
  • Paylaş
sol elle yemek yemek günah değil,haramdır.sağ elinde sorun var ise sol elle yemek içmekte herhangi bir sakınca yoktur. 
  • Paylaş
Günah degil haramdır yani pek sağlıklı degil çünkü sol elle malum temizlik iytiyaçları gideriliyor :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1268 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları