Bilmek istediğin her şeye ulaş

Solucan gübresi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? İleride bu alanda bir iş kurmayı düşünüyorum. Sizce başarılı olabilir miyim?

Merhaba Şahiner,
Antalya Tarım Fuarında bu konuda çalışan bir ziraat mühendisi ile karşılaşmıştım. Başarının en önemli yolu kendinizin inanmasıdır. Mini hatırlatmam, pazara ulaşmanın yolları önemli (Yatan aslandan, hareket eden aslan daha şanslıdır.). Aynı zamanda çalıştığım kurumda "etüt mühendisi" olarak görev yapmaktayım. Bir çok girişimin kırılma noktası, etütlerini duygusal ve yüzeysel yapmalarıdır diyebilirim. Çok ilginç girimciler gördüm; aynı anda 4 iş yapabiliyor.

  1. Akvaryum balık yavrusu üretiyor evinin bodrumunda sabah 2 saat buna emek veriyor.
  2. Taksicilik yapıyor, saat 8 gibi taksi durağına gidiyor.
  3. Cumartesi-pazar oğlu ile düğün salonunda video/fotoğraf çekimi yapıyor.
  4. 20 kovan (Doyran/Antalya) arısı var.

Azim, azim -:) Bu kişi evimin yanındaki taksicim.
  • Paylaş
2

Adem Şahiner, Değerli yorumunuz için çok teşekkürler :) Mesaj alınmıştır üstadım :)

Aşkın Demir, Yanlış olmasın bir sene önceydi galiba. Bir bayanın kendi balkonunda çocukları için organik sebze yetirmek istediğini ama buna organik gübre bulamadığı için solucan gübresine başvurduğunu çözümü o şekilde hallettiğini okumuştum ilk başlarda hobi olarak başlayan solucan gübresi üretme işi sonradan yurtdışına satış yapacak hale gelmişti. yani istedikten sonra herşey yapılır saygılar sevgiler.

Türkiye'de bilinçsizce üretimi gerçekleştirilen en verimli gübre çeşidine solucan gübresi diyoruz.
Bu gübreyi üreten solucanların bilinen adı Kırmızı Kaliforniya Solucanıdır.
Belirli gıda atıklarıyla beslenen bu solucanlar 4.5 - 5 yıl kadar yaşamaktadırlar.
Erişkin bir solucanın ağırlığı 1.4 grama kadar ulaşabilmekte ve günlük 1gr kadar yeme ve bu yediğini gübre olarak çıkartabilmektedir.
Ayrıca laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş olan test sonuçları en verimli organik gübreden %30 daha fazla verim sağladığını kanıtlamıştır.
Tonaj da ki fiyatı normal gübrelere oranla daha pahalıdır.
Fakat bu sektör başta oldukça kazançlı gibi görünse de işin fizibilitesine gömüldüğünüzde son derece zor aşamalardan geçtiğini ve evde ki hesabın hiçbir şekilde çarşıda ki hesaba uymadığı ortaya çıkmaktadır.

Not: Bir dost.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

299 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt