Bilmek istediğin her şeye ulaş

Soma'da maden işçilerimiz can verdi. Devlet buna engel olmak zorunda değil mi ?

900 tl maaş ile yerin binlerce metre altına iniyorlar canları pahasına,insan hayatı bukadar ucuz mu ?Düzenle
Devlet sorumluluğunun yanı sıra madencilik endüstrisinde güvenlik kültürü oluşturulması kesinlikle gereklidir. İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak teknolojik yatırımlar işletmeler tarafından masraf olarak görülmemeli ve risk anlayışı günlük yaşamın bir parçası haline gelmelidir. Düzenli olarak yapılan denetimler güvenli iş ortamı oluşturmak için her zaman yeterli olamıyor ne yazık ki.
  • Paylaş
Evet devlet bu işin kontrolünden ve doğru tesisinden sorumlu olmalı. İnşaat olsa TOKİ inşaatları hariç bin bir kontrolden geçer. Araştırma önergesi 6 ay önce verilmiş, 20 gün önce gündeme gelmiş nihayet ve iktidar partisi tarafından reddedilmiş. Önergeyi veren milletvekili diyor ki Almanya'da 50, İtalya'da 30 yıldır ölümlü ve Almanya'da 20 yıldır yaralanmalı maden kazası olmuyor. Bizde bunlar oluyorsa, devlet burada normlar yazdırmıyor, kontroller yapmıyor hatta gelin tartışalım dendiğinde hükumet "bırakın şimdi Soma'yı" gibi küstahça, önergeyi reddediyorsa artık bu kaza değil cinayettir!..

Az önce televizyondan duydum, maden firmalarının denetçi çalıştırma zorunluluğu varmış ve bu denetçinin maaşını aynı firma ödüyormuş. Yani patronunu denetlemek gibi bir işi varmış... Doğrusu maden firmasının o maaşı vergi olarak devlete ödemesi ve denetçinin patronunun devlet olması olurdu. Tabii bu rüşvet cennetinde o sistem de işlemezdi ama hiç değilse arkasında yasa yapıcının iyi niyeti olurdu... Kim bilir arada bir de sistem işleyebilirdi... Bunlara mesleğin fıtratı demek suçu Allah'a atan hasta bir zihniyete sahip olmaktır... Somalılar problemlerini gözardı eden zihniyeti %43 ile seçmişlerdi... Müstahak demiyorum tabii ama aynı zihniyet şimdi çevik ordusuyla oraya doğru yola çıktı, Umarım hesabını sorarlar da diyemiyorum, acılı insanların acısını bir de biber gazıyla arttırırlar...

Özel sektör serbest bırakıldığında maksimum verime bakar ve insan hayatını hiçbir şekilde önemsemez. Uygar ülkelerde de durum farklı değil ama norm var, kontrol var, sigorta var.

Bu arada 3 seneden de önce 02/2011'de İnploid'de sorduğum ilk soru da buymuş... inploid.com/t/neden-turkiyede-hala-maden...
  • Paylaş
Evet devlet engel olmak zorunda. Geçmişten kalan şu odayı değiştirmek zorunda. Hiçbir işe yaramayan ve oturarak para kazanan odanın koca başlarını artık çayıra salması gerekiyor. Ne denetim var ne de denetlenmeye tahammülleri var. Bana dokunmasın modunda yaşayan fosillerin yaptıkları ve yaptırımları ortada.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

376 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt