Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son dönem modası olan star mimar olma çabası, dönemin kendi formlarını oluşturması gibi düşüncelerin mimarlık okullarında dile getirilmemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aklıma gelen sebepleri sıralayacak olursam;
  1. Ne zaman ki yurt dışından bir belediye veya şirket, inşaa etmeyi düşündükleri bir gökdelen veya kentsel tasarım için Türkiye'de ofisi olan bir mimardan teklif isterler; o zaman okullarımızda da güncel mimarlık gündemi müfredata etki etmeye başlamış demektir. (Yurt dışında mimarlarımızın yapıları var elbette ama ya uluslararası yarışma projeleriyle ya da zaten türk müşterilere)
  2. Piyasa simsarlarının (özellikle İngilizce portfolyo siparişi verenler, festivallere, fuarlara davetli seçenler) desteklediği Türk mimarların, özellikle de genç mimarların sayısı artmaya başlarsa; zaten müfredat çoktan gündemi yakalamış demektir.
  3. Ülkemizde KİK yapısı değişmişse ve mimari proje yapma ve yaptırma kıymetli hale gelmişse; artık iç politik sorunlar aşılmış, işin doğası konuşulur olmuşsa; eğitim değişmiş demektir.
Demek istediklerim şunlar; kendi mesleki gündemimiz o kadar sorunlu o kadar farklı başlıklar altında farklı sorunlarla boğuşmak zorunda ki işin doğasına vakit ayıramıyoruz. Bölüm başkanları, dekanlar, rektörler hiç olmazsa teknik anlamda belli bir seviyenin üstünde mezunlar vermeye gayret ediyorlar. Sayıları çok da düşük olmakla beraber azımsanamayacak sayıda idealist hocalar ise, en azından öğrencilerinin zihninde soru işaretlerini çoğaltarak kendi kendilerine yön çizebilmeleri için güzergah işaret etmeye çabalıyorlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

171 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları