Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son dönemde AR-GE'ye verilen destek ve kaynaklardaki artış ülkemizde elektronik sektörünün büyümesini sağlayacak mı?

Ülkemizde elektronik mühendislerinin genellikle kendi mesleklerini icra edemediklerini biliyoruz. Son dönemde ar-ge konusundaki desteklerin artması bu durumu değiştirebilecek mi?Düzenle
İlk önce kendimize ait milli bir transistör imal etmemiz gerek uzun vadede işe yarayabilecek bir sistem. Günümüzde artık herşey gömülü(Embedded) sistemler üzerinden işliyor. Herşey yazılımlarla çalışıyor. Tek bir mikroçipi binlerce farklı alanda kullanabilmenin yolu yazılımdır. Yazılım için insan beyninin duru ve temiz kaygılarından arınmış olması gerek.Bununda tek sebebi ekonomik olarak bağımsız bireyler imkanı olan bireyler yaratmaktır. Ev kirasını düşünen bir öğrenci Yazılım yapabilirmi?
Elindeki parayla tutupta 1 tane aurdino alıpta program yapmayı istermi?
O zaman ne diyoruz

if (beyin == temiz & duru & Sağlam)
umut = False;
else
print("Zıştık");
  • Paylaş
Kısa vadede ciddi bir değişim görülmese de, uzun vadede destekler devam ettikçe elektronik sektörünün büyümesi ve gelişmesi olağandır.Bu konuda en ciddi sıkıntı bana göre öğrencilerin veya mezunların girişimcilik konusunda yeterliliğinin bulunmaması veya çok kısıtlı olmasıdır.
Grişimcilikte ülke olarak tecrübe ve yeterliliğimiz artması muhakkak elektronik sektörününde gelişimini hızlandıracaktır.
  • Paylaş
Evet muhakkak şirketlerin kalbi yada beyni denilebilir yakın zaman içerisinde, gelişim, girişim ve yaratıcılığın ön plana çıkması için okullarda yada eğitim verilen kurumlarda teorik bilginin, ağır basması ülkemizdeki gençlerin yada bu işe gönül verenlerin tıkanmasına yol açıyor. O yüzden yapılması gereken kısa zamanda yada orta vade de teorik bilgilerin; işleme, projelere, pratiğe dökülmesi ve eğitime o şekilde devam edilmesi gerekiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

756 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt