Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son dönemlerde Türk sinemasını nasıl buluyorsunuz ve favori Türk filmleriniz neler?

Sanat filmleri açısından hayli yukarıda görüyorum. Kosmos benim favorim. Tabutta rövaşata, karpuz kabuğundan gemiler yapmak. Bunlar boğucu olmayan ve sanat kokan filmler. Değerlerini bilmeliyiz.
  • Paylaş
Ben özellikle son dönem filmleri arasında "Hacivat Karagöz Nasıl Öldürüldü"yü tek geçerim. Hem senaryo hem de oyunculuk açısından çok iyi bir film ve en önemli tarafı da Türkler'in yalan dolanla nasıl Müslüman yapıldıklarını ve şamanizmin nasıl güzel bir şey olduğunu anlatması. O dönemde "Bacılar" ile Anadolu'nun kadına ne kadar çok değer verdiğini anlatırken bir yandan da Müslümanlıkla birlikte değiştirilen değerlerle kadının da nasıl değer kaybettiğini anlatıyor. Hacivat ve Karagöz'ün öldürülmesi aslında Şamanist dönemin kapanmasını anlatıyor...
Bundan başka ise tabiki Metin Erksan'ın şiir filmi "Sevmek Zamanı" mutlaka ama mutlaka seyredilmelidir. Siyah-beyaz iki boyutlu bir düzlemde şiirin nasıl resmedileceğini göstermesi açısından mükemmel ötesidir... .
  • Paylaş
İyiliği için dua ediyor ve dualarım kabul oluyor mu merakıyla takip de ediyorum yılmadan.
Aşk Tesadüfleri Sever güzeldi yau 'hiç mi olmaz Allah aşkına!' dedirtti bana (:
  • Paylaş
Zeki Demirkubuz filmlerini seviyorum.

Özellikle Yeraltı , Kader ve Masumiyet en beğendikerim.

Filmlerinde ve gerçek hayatta minimalist olduğunu düşünüyorum. Çok az ışık kullanarak da güzel ve etkileyici filmler yapılabileceğini göstermiştir.

Sinema dünyasının Don Kişot'u diyorum kendimce.

-Hayatimda sadece iki kitap okudum, onlar da Dostoyevski'nindi. Dostoyevski okuduktan sonra başka kitap okumaya ne gerek var anlamiyorum. [ZD]
  • Paylaş
Türk sinemasının giderek kendini geliştirdiğini düşünüyorum.Romantik komedi 1-2, Kelebeğin rüyası, Patron mutlu son istiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

511 Görüntülenme13 Takipçi5 Yanıt