Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son günlerde artan çocuk ölümlerine ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM 'Çocuklara çığlık atmasını öğretin.' açıklamasında bulundu. Çığlık atma durumu çocuk psikolojisi açısından nasıl değerlendirilmelidir?

Çocuk psikolojisi ile ilgili en ufak bir eğitimi, bilgisi olmayan birinin sırf o koltukta olduğu için kendini konuşmak zorunda hissetmesi sonucu saçmaladığı cümleler olarak düşünüyorum.( Bunun daha vahim örneklerini Fatma Şahin de de yaşamıştık. ) Benim merak ettiğim, bu konumdaki insanların pedagojik danışmanları yok mu acaba yoksa herşeyde olduğu gibi danışmayı bile beklemeden alelacele mi yapıyorlar konuşmalarını ? Çığlık içten gelen otomatik bir tepkidir, önceden planlanmaz. Savunma durumuna geçildiğinde kimisi çığlık atar, kimisi ağlar, kimisi tekme atar korunmak için. Bu tamamen bir kişilik özelliğidir ve doğası bozulmamalı, öğretilmemelidir. Burada öğretilmesi gereken hangi durumlarda kendisini savunmak, korumak zorunda olduğudur. Çünkü çoğu olayın başlangıcında çocuklar karşısındaki kişide bir tehlike sezmiyorlardır. Çığlık yerine çocuğa özel alanı, kendi bedeni, mahremiyeti öğretilmelidir. Böylece maksadını aşan hareketleri normal hareketlerden ayırt edebilir.
  • Paylaş
Çığlık atınca ölmeyecekler mi , ya da ölürken zaten çığlık atmiyolar mi? Lütfen mantık dışı konusmasinlar artık! Çığlık şiddetli bir sestir korku anında atılır yani. Demek istedigim; korku ani çocukları kötü etkiler, yetişkin olan biri için de, korku etkeni kendisini kötü etkiler ve çocuk ölümünden bahsediyoruz burada. Ölüm korkuların en korkuncudur ve düşünsenize ölüm korkusu duyan bir çocuğun endişesini korkusunu hatta onuda düşünmeyin kendinizi bir düşünürmüsünüz? Ölüm korkosu yaşarken bir yetiskinken ve bunu yaşarken.
Çocuklara çok şey yapılıyor artık vaz geçilsin bundan çocuklara zarar vermek yanlış birşey. Kimseye zarar vermek yanlış ama onlar daha çocuk bu tecavüz bu işkence bu organ kaçakçılığı ne demek bunları yapan insan olamaz bence hatta çocuğa zarar veren insan olamaz bence adı üzerinde ÇOCUK DAHA O DOKUNMA.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

271 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt