Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son günlerde bir çok insan web girişimciliği peşine düştü. İç piyasa gelir modeli olarak reklamı seçmiş olan daha kaç tane web girişimini doyurabilir?

Tabii ki alışveriş siteleri, ücret karşılığı hizmet sunan siteler hariç.Düzenle
Reklam diye genelleyince bu pasta büyüyor ama aynı pastadan dilim alanlar da çoğalıyor. İnternet üzerinde reklamın çok çeşitleri var. Sadece banner gösterebilirsiniz, video başlamadan reklam oynatabilirsiniz, link satarsınız (ki bu pek doğru bir şey değil) , tanıtım yazısı yazarsınız vs...

Burada önemli olan pastayı büyüterek ondan dilim almak. Bir gazete İnternet sitesinde medikal ürün reklamı yapabilirsiniz. Ama bir de sağlıkla ilgili bir sosyal platformda, ilgili hastalık ile ilgili direkt hedefe uygun reklam yayınlarsanız geri dönüş oranı artacaktır. Bu pastayı büyütmek olur.
  • Paylaş
Bu soruya cevap bulabilmek için, İnternet kullanıcılarının alışkanlıklarını araştırmak gerekir diye düşünüyorum. Örneğin kullanıcıların günde ortalama kaç saat internet kullanımı var, bu zamanın ne kadarını hangi web sitelerinde harcıyorlar gibi?

Benim bildiğim Türkiye'de ortalama kullanıcılar günde 2 saat kadar interneti kullanıyorlar ve 1. 5 saat kadarını facebook'ta geçiriyorlar. (3 sene önce yapılan bir araştırmadan aklımda kalanlar. Bugün rakamlar daha değişik olabilir)

Böyle bir tabloda, internet kullanıcılarının alışkanlıkları doğrultusunda belli bir sürede kaç değişik web sitesi ziyaret ettiklerini sorgularsak; kişi başına düşen farklı web sitesi ziyaret etme sayısının ortalama günde 3-5 arasında kalabileceğini düşünebiliriz. (Son verilere bakmak lazım. Bu rakam yanlış olabilir!) . Eğer bu çıkarımımız doğruysa gelir modeli reklam üzerine kurulan bir web girişiminin hayatta kalabilmesi biraz riskli gibi duruyor. Bu işin, tabiri caiz ise, "business" tarafı.

Kısaca ben "piyasanın" belli bir iş modelini doyurup doyuramayacağı fikrinden daha ziyade "kullanıcı alışkanlıklarının" web girişimlerinin hayatta kalabilmelerinde belireyici etken olarak daha etkili olduğunu düşünüyorum. Bir de gelir modeli reklam olarak söylenince bunu sadece çok ziyaretçi alan web siteleri olarak algılamamak gerekiyor. Zira 2000 takipçisi olan moda blog'ları reklamdan çok ciddi paralar kazanabiliyor. (Mecra olarak sadece Adsense düşünmeyin, farklı reklam mecraları da kullanılabilir)

Sözün özü, reklamdan gelir sağladığınız bir girişiminiz varsa ve kullanıcılarınız size zaman harcıyorsa doğru reklam stratejisi ile para kazanabilirsiniz. Diğer web sitelerinin çokluğu sizi etkilemez (aynı işi yapanlar hariç) , sizi siz etkilersiniz.
  • Paylaş
Ülkede biri bi kazanmaya dursun, zamanında da internet cafe vardı para kandıran, adım başı internet cafe oldu, şimdide zaman web girişimciliğinde, internetten para kazanmada geçer buda.
  • Paylaş
Reklamcılık doyumsuzdur ve agresif büyüme isteyen bütün internet girişimleri bu gelir modelini yaygın olarak kullanan bütün girişimlere kendi hedef kitlesi doğrultusunda ulaşmak ister ve bunu yapmaya devam edecektir. Küçük çaplı internet girişimleri reklam bütçelerini kısıtlı tutarlar ve kendilerini sonuca götürecek olan girişimlerle reklam çalışması yaparlar. Piyasanın doyurması değil reklam yayınlayan girişimin hedefe firmaları ne kadar ulaştırıp, ulaştıramayacağı göz önünde bulundurulur dolayısıyla kullanıcı kitlesi oldukça yoğun olan girişimler piyasada çok fazla reklam yayınlama şansına kadir olanlardandır.

Sevgilerle... .
  • Paylaş
1

Şaman, Tamamen rating diyorsun ve ciddi serbest pazar, her istediğini yapabilirsin yeter ki tıklansın. Evet bir büyüsü varmış böyle düşününce C:

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Web girişimciliğinin geleceği nasıldır?

  • Web girişimlerinin sayısı artarsa reklamlar da artar mı?