Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son yıllarda açılan özel üniversite sayısıyla, çok sayıda öğrenci mezun olacak. Binleri geçen, avukat, mühendis, mimar piyasada iş arayacaklar. Bu kadar üniversite mezunu piyasada ne yapacak?

Öncelikle bu ülke bir fırsatlar ülkesi. Kimler için? Badem bıyıklar, çember sakallar, imam hatip mezunları, cemaatten olup da paralel cemaatten olmayanlar, makara kukara yapanlar, arsızca çalıp yüzsüzce çalmadım diyenler için.

Bu dandirik üniversitelerden mezun olanlar eğer yukarıdaki listeye dahil bir dayı, amca vb sahibi iseler ve/veya imam hatip kökenli iseler ve/veya ak çeteye katılmaya gönüllü iseler okudukları okulun hiçbir önemi yok. Gördüğünüz üzere lise diploması bile olmayan, hayali bir üniversiteden mezun şahıs önce başbakan olup milletin anasını öpüp ardından da kendini cumhurbaşkanı seçtirip yeni yaptırdığı henüz göt değmemiş sarayın siftahını yapabiliyor.

Bu devirde, yukarıda bahsedilen türden bir inşaat mühendisi sağlık bakanının müsteşarı olabiliyor, bu demektir ki sağlık bakanı da olabilir. Yani yukarıdaki şartları yerine getiren lise mezunu bile olmayan insanlar bile her şey olabilirler bu ülkede. Cahil avukatlar HSYK'da, adalet bakanlığında ya da meclisin o kırmızı koltuklarında gayet güzel değerlendirilebilirler. Hatta Fazıl Say'ın mesleğini bilmeyen kültür bakanları da çıkabilir onlardan. Ya da elli kişiden emir aldığını itiraf eden bir çalışma bakanı neden olmasın cahil bir üniversite mezunundan. Yök üyelikleri de mesela bu tür cahiller için gayet uygun. ÖSYM ya da TÜBİTAK'a da girebilirler ya da bir üniversiteye rektör, dekan olarak da atanabilirler. Bir ÖSYM başkanı yıllardır hata, hile hurda karışmamış tek bir sınav bile yapamadı, TÜBİTAK başkanı gayet bilimsel olarak kuvvetli hislere sahip, badem bıyık rektörler, dekanlar gerçek bilim adamlarına kök söktürüyor ve mevkilerinden hiçbir şey kaybetmiyorlar. Neden. Yukarıdaki şartları sağlıyorlar da ondan. Hani bunlar en yüksek bürokrasi mevkileri, bunlar olmasa da akope bürokrasisinde mevki bol. Hiçbiri olmasa bir rüşvet kapısına devlet memuru olurlar.

Hiç dert etmeyin, listedeki herhangi bir maddeye uyumunuzu sağlamaya bakın. Bu fırsatlar ülkesinin kurtlar sofrasında bir kurt olmaya çalışın. Ya kurt olur köşeyi dönersiniz ya da insan kalır sürünürsünüz. Karar sizin. Bu arada kurt da itin atasıdır, olacaksanız beyaz bir Sibirya kurdu olun ki AKitliğe geçişte zorlanmayasınız. . .
  • Paylaş
:)
  • Paylaş
Şöyle bakmak lazım bu insanlar okumasaydı diploma sahibi olmasalardı yinede iş kaygısı yaşayacaklardı. Sonuç olarak bireyin okuması işsizlik problemini çözmüyor. Bu problemi çözmesi gerekenler şu anda çok meşguller başka işleri var az sabredin halledecekler.
Burada iyi olan toplumun eğitim seviyesinin yükselmesi şunu da unutmamak gerekir kendinizi kanıtlayacağınız asıl zaman okulda değil hayata atıldığınız zaman yaptıklarınız olacak. Yani piyasada ne olacak, diploma haricinde yetenekleriniz, pratik zekanız, girişimleriniz sizi bir yerlere götürecek diploma sadece bir araç size yeni kapılar açacak.
  • Paylaş
Şaman (@chamacon) üstat buna da döktürmüş ☺ Üstadın da yazdığı gibi dandirik üniversite mezunları torpilleri vb yoksa tabii ki işsiz olarak hayatlarına devam edecekler. Tek fark o üniversiteler olmasaydı bir yere giremedikleri için diplomasız işsizi olacaklardı şimdi ise diplomalı işsiz olacaklar.
  • Paylaş
İşsizler ordusuna yazılacak. .
  • Paylaş
Bazı mezunlarının bazı mezunları sollaması mecbur oldu artık... Ek yabancı diller gibi ek yeteneklerle birilerini sollamak gerekli. Ya da herkes mezun olduğu bölümü bir kenara bırakıp ya nasip diyecek. Birilerinin dediği gibi gerçekten herkesin iş bulması matematiksel olarak mümkün değil.
  • Paylaş
Her mezun kendi işini kurup müşterisini bekler artık. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

165 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları