Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son yıllarda dikkat ettiyseniz bir kaç yıl içinde evlenmiş tüm kadınlar çift soy isim kullanıyorlar. Yahu derdiniz ne arkadaşım kocanın soyunu devam ettireceksin, korumaya çalıştığın şeyi annenin kızlık soyadımı sanıyorsun?

E babasının soy ismi :) ikisini de alıyor ya... eşinin soyismini almayıp birde kocasına kendi soyismini verenler var. bunlar daha erkeler için iyi günler :))
  • Paylaş
2

Begüm, Erkekler için iyi günler :))....korkun bizdenn...;)çok komik geliyor bu durum.. Niye takılıp kalıyorsunuz anlamıyorum...Adamın işine geliyordur almıştır karısının soyadını..çıkar meselesi sadece bu...

Belki bir başka bakış açısıyla ve daha az asabi bakarsak, korumaya çalıştıkları birşey olarak, geçmişten o gününe kendi bildiği adı soyadı birlikteliğini ve birazda kendi babasına aidiyetini bozmamak isteği de olabilir, tasvip ettiğim etmediğim için değil tespit ettiğim için böyle yazdım. Ama zaten sorunun bakış açısından bakmam istenecekse bir kadına ya da erkeğe eşya muamelesi yapılması pek de akılcı değil. Yani kadınların görevi bebe doğurup, yemek yapıp, temizlik vb. sorumluluklardan ibarettir, gibi bir yönelim de sezinliyorum soruda ben aman diyeyim olmasın.
  • Paylaş
3

Matt, ne yaptın yahu :)ama öyle bi yazmışsın ki sanki kendi soyadımızı korumasak çamaşır makinesi oluruz gibi olmuş:)

Ananas, Yanlış yorumlamışsın ya da eksik diyelim; ben kendi verdiğim çeşitleme için de senin dediğin için de aynı sonuç çamaşır makinesi, (bulaşık makinesi neyse ) bakış açısıdır dedim ha baba ha eş ikisinden birisi illa ki bir erkeği vasi yapar kadına demek istedim. Daha da açıklamam gerekmiyor diye düşünüyorum.

Matt, lütfen daha açık olma

Yok, o çift soy isim; '' ben modernim, çağdaş bir kocam var '' olgusunu dış dünyaya sergilemek:) Gösteriş yani:)Azıcık da babaya yalakalık. İlla gocunuyorsan kocanın soy adını  kullanmaktan git kendine başka soy isim al ya da babanınkini kullanmaya devam et. Küçük detaylara takılıp, zafer elde etmeye çalışan küçük insanlar bunlar. O adamı sevmişsin, hayatını paylaşacaksın, vücudunu, her her şeyini. Böyle detaylar aklına nereden geliyor anlamıyorum. Ya onlar çook farklı boyutlarda ya da ben çok örümcek beyinli kaldım:D
  • Paylaş
1

Matt, hayır sen dier yorumlarını da hesaba katarak soyluyorum 10 numara kadınsın :):)

Şunu hiç anlamıyorum..Zaten yasalara göre mutlaka erkeğin soyadını alıyorsun ve çocuklarında  sadece babanın soyadını taşımak zorunda. Bu durumda kızın, baba soyu ne kadar devam edebilir. Kızın vefatına kadar taşımış olur. Soyun devamlılığı için oldukça mantıksız. Ayrıca tüm resmi yazılarda mutlaka tüm ismini soyadlarını yazmak zorundasın, kodlamayı düşünsenize..buda ayrıca bir iş..:( -ben bir tek bundan kaçtım-

Bir de şöyle bir durum var, bu bayan tanınmış biridir, bir doktor avukat ve ya siyasetçi..;) Adını soyadını tanıttırmıştır çevresine bir 30 yıl diyelim.. Neden değiştirsin? Bunun illa modernlikle çağdaşlıkla alakası yok  bence... 

 Şunuda hiç anlamıyorum.Bazı erkeklerde bunu gurur meselesi yapıp, asla soyadını alamazsın, sadece benim soyadım olacak diye son evlenme arefesinde tartışıyorlar.. Neden bu şekilde davranıyorlar, bu da o zaman onların "yobazlığı, eski kafalı" olgusuna  bağlanır.Gösteriş mi yani yaptıkları, yoksa benim dediğim olacak, ben evin reisiyim mi demek istiyorlar?

Evet bunlar küçük detaylardır,  bunlara takılmamak sorun etmemek gerekir,herkes bir bireydir,kullanmak istiyorsa kullansın..SAygı gösteriilmeli..Onu kullanıyor olması erkeği ezik haline mi getiriyor anlamıyorum. getirmemeli... evet evlilik bir paylaşımdır, fedakarlığın, anlayışın,sabrın,saygının, sevginin aşkın yeridir.

  • Paylaş
4

Begüm, so:)) everybody must be free, especially for this subject... Bu mesele ne erkeği " erkek adam " sıfatına bir damgadır, ne de bayan için soyun devamını sağlayan ya da çağdaşlıkla alakalı birşeydir. Düşünüyorum da 25-26 yaşına kadar benim adım soyadım buydu, sonra birden evleniyorsun ve devamlı kullandığın soyadını atıyorsun, Yeni soyadına alışmaya çalışıyorsun, etrafındakilere de alıştırıyorsun..Zor ya.. uzun süre ben dil alışkanlığı hep kendi soyadımı söyledim...:)

Matt, its not 'bout being free:)sadece kasmaya gerek yok yolluk gibi çift soyad yaz yaz bitmiyor dedimdi:)

Begüm, hımm.. o zaman no problem...;)

Eski tanıdıkları faceden kolay bulsun diyedir :)
  • Paylaş
1
Totally bullshit
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

684 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları