Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son zamanlarda öne çıkan İran sinemasında beğendiğiniz örnekler neler?

Baskıcı bir ortamın yarattığı sanatlar gerçekten de güzel oluyor. Özellikle halkın çektiği fakat alenene engellenen dramlar sembolik olarak anlatılıyor. İran sinemasında da söz konusu olan bu. Muhsin Makhmalbaf, Mecid Mecidi, Cafer Panahi, Asghar Farhadi gibi önemli yönetmenler İran sinemasında kilometre taşları oldu. Tabii çektiği filmler de mükemmeldi. Özellikle önerebileceğim film 2012'de En İyi Yabancı Film dalında Oscar alan Jodaeiye Nader az Simin (Bir Ayrılık) filmi: imdb.com/title/tt1832382

İran
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, İran mahkemelerinin çalışma yöntemi ve baskı altında kalmış kişilik kararlarının nasıl başkaları üzerinde yıkıma neden olabileceğini mükemmel işlemiş bir filmdir. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülünden fazlasını alması gerektiğine inandığım bir film. Keşke ülkemizde de kültürümüze bu denli yakın filmlere gerekli destek verilmiş olsa.

Freidoune Sahebjam isimli romancının Soraya'yı Taşlamak isimli eserinden sinemaya aktarılmıştır.
Filmde içimi kemiren en büyük duygu "Erkek egemen bir toplumda kadının kendisine atılan bir iftira karşısında ki çaresizliği" olmuştur.
Aldığı eleştirilerin çoğu "senaryo bu kadar sağlamken filmin gelişi güzel bir amerikan filmi hafifliğinde" işlenmiş olmasıdır. Keza bende bu eleştirilere katılmakla birlikte konunun her halükarda filmi kurtardığını ve vermesi gereken mesajı açıkça verdiğini düşünüyorum.

Körfez Savaşından bir kaç gün önce gösterime giren "Kızım Olmadan Asla" Amerikalı bir kadının Dr. Kocası ve tek kızlarıyla İran'a yerleşmesini konu alarak başlar. Kadının endişeleri vardır. Ve her geçen gün endişeleriyle daha çok karşılaşır ve yasal olarak kızıyla birlikte ülkeyi terkedemeyeceğini anladığında illegal yöntemlerle özgürlüğe ilk adım olarak Türkiye'ye doğru bir kaçış başlar. İzlenesi bir film.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

507 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları