Bilmek istediğin her şeye ulaş

Son zamanlarda özellikle büyük şehirlerde bulunan önemli caddelerin başında dilenen Suriye'liler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yardima muhtaclar belki ama kendi sehirlerinde olsalar bile yapmamalari gereken hareketler yapiyorlar ve bu durum halki suriyelilere karsi sogutuyor. Ornek verirsem bir mekanda yemek yiyip para odemeyip' devlet odesin' demeleri, antepte yasanan ev sahibini öldurme ve esyalarini calma girisimi ve benzeri olaylar insanin icindeki yardim etme istegini olduruyor.
  • Paylaş
İyi ve kötü insanlar her zaman her yerde var olacaktır. Kötüleri görerek, bir ülke halkını genellemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Suriyelilerin gelmesiyle artan nüfusun daha ciddi sorunlar yarattığını düşünüyorum. İş verenler bu vatandaşları sigortasız ve karın tokluğuna çalıştırarak, kendi vatandaşlarına en büyük zararı veriyorlar. Açıkçası dilenenlerin bize sadece turistlik açıdan zarar verdiklerini düşünüyorum. İzmir'de gözlemlediğim, tekstil ve ayakkabıcılık sektöründe, çalışanların %70'i yabancı ve çoluk çocuk kaynıyor. Dilenenleri gördüğümde acıyamıyorum. Hepsinin kucağında iki tane çocuk... O çocukları yapabilecek güçleri varsa, çalışacak güçleri de olmalı diye düşünüyorum. Devlet, iş verenleri yaptırım altında tutup denetlemediğinde çok daha ciddi sorunların baş göstereceğine inanıyorum. Suriye vatandaşları içerisinde de iyi ve kötü insanlar var. Kötü insanları sevmiyorum. Çocuklarını dilendiren ailelere yardım etmiyorum. Allah rızası gibi sözlerini duymuyorum bile... Benim bir diğer korkumda bu kitlenin manipüle ediliyor olmasıdır. Konak, alsancak gibi kalabalık yerlede bu çocukların eline verilen boncuk tabancalarla sağa sola sıktıklarını ve kendi aralarında gülüştüklerini görüyorum. Başlarında ne anne var ne de baba... Metro, izban gibi toplu taşıma araçlarında dahi, nasıl davranmaları gerektiğini bilmiyorlar. Toplumun huzurunu kaçırdıkları bir gerçek fakat onlara kızamıyorum çünkü şuan sadece çocuklar... Biz asıl bu çocuklar büyüdüğünde ne yapacağız onu düşünmeliyiz. Hükumet bu çocuklara doğru ve yanlışı ne zaman öğretecek merakla bekliyorum.
  • Paylaş
Kesin suriyeliler diyemeyiz ama vardır elbet öyleleri o zamanda yapıcak bişi yok biz müslümalara düşen zorda kalmışlara el açmaktı hakkıyla yaptık zor durumda olanlar şuan sınırlara yakın şehirlerde çadırlarda yaşıyorlar biraz durumu iyi olanlar şehirlerin içlerine girmiş durumda ve tabi birde her toplumda oldugu gibi kötü niyetli insanlarda vardır elbet umarım biran önce toplanır onlarda.
  • Paylaş
Ülkemize külfet olmaktan başka birşey değil. Ensar muhacir durumu ve ümmet olarak tabikide bakmalıyız fakat ülkemize bu denli yayılmamaları gerekirdi.Toplama kamplarında bulundurabilirdik.
Ayrıca bu işin daha kötü boyutuda var. Yarın 10 sene içerisinde Suriyeliler ülkemizden geri gitmedi diyelim ikinci bir PKK gibi örgütleşmeye gidebilir. Hatay Antep vs. Arap memleketidir kardeşim ! Diyerek Türkiyenin başına sorun açabilir.
Biz bu hatayı Özal dönemindde yapmıştık . Peşmergeleri ülkemize sokarak.
  • Paylaş
Birçoğu Suriyeli değil, Arapça bilmiyorlar, konuşmaya çalıştıkları sözde Arapça Urfa, Mardin yöresine ait.
Suriyelilerin talebi bunların toplanmasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

295 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt