Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sonsuz olan bir şey (evren) nasıl genişleyebilir? Ya da neden genişlesin ki? Yani bunu nasıl bilebiliyorlar?

Evren, enerji (madde veya diğer hallderde), uzam ve zamanın bütünü demek. Evrenin genişlediğini varsaymak için evrendeki cisimlerin birbirinden zamanla uzaklaştığını varsaymak yeterlidir. Yani evrenin genişlediğini yıldızların bizden sürekli uzaklaşmalarından biliyoruz. Bir yıldız bizden ne kadar uzaksa, bizden uzaklaşması o kadar hızlı oluyor. Bunu doppler etkisi ile ölçüyoruz (arabaların hızlarını ölçtüğümüz teknik, yani akan trafikteki arabaların hızları olduğuna emin olduğumuz gibi yıldızlarında bizden uzaklaştığına eminiz)

Matematiksel açıdan sonsuz olan birşeyin genişlemesi olasıdır. Şu anda 1m olan uzaklık zamanla 1,5 metre oluyorsa, genişlemeden bahsedebiliriz. 0 ile 1 arasında da 0 ile 2 arasında da sonsuz sayı vardır (Cantor'a bu konuda bakablirsiniz).

Bununla beraber, Rıdvan Bayhan'ın da söylediği gibi evren zaten sonsuz değildir. Aynı küre yüzeyi gibi sınırsız ama sonludur.
  • Paylaş
1

Ceyhun Çakar, Bu arada, şu notu düşmek isterim. Evrenin sonsuz ve ezeli (geçmişin sonsuz uzunlukta olması durumu) olmadığını düşünmek için bilim adamlarının oldukça iyi bir nedeni var. Bir darta geçmiş sonsuz zamanda sonsuz ok atılmışsa dartın üzerindeki delikler bütün daireyi tamamen kaplar. Aynı şekilde uzaya baktığımızda bize yakın yıldızlar daha parlaktır ve büyük görünür. Bize uzak olanlar ise daha az parlaktır ama aynı büyüklükte görülen alanın gerçek büyüklüğü daha büyüktür, daha fazla yıldız içermelidir. Eğer uzaya baktığımızda sonsuz zamanda sonsuz yıldıza bakıyor olsaydık, geceleri gökyüzü bütünüyle yıldız ışığıyla kaplı olurdu. Ama gökyüzü sonlu bir zaman kullanılmış bir dart gibi nokta nokta yıldız ışıklarıyla kaplı. Yani yukarıdakilere ek olarak geçmiş zamanın ve uzay hacminin sonluluğu deneysel açıdan dayanaksız değil, şu anki bilgilerimizle en makul kabul.

Öncelikle evrenin sonsuz olduğunu sen iddia ediyorsun şu an. Kanıt sunabilir misin?
Evren tamam devasa büyüklükte ama sonsuz değil. Kapalı bir evren.
Evrenin genişlediğini ise galaksilerin bizden ne kadar uzaksa o kadar hızlı uzaklaşmasından bilebiliyorlar. Bundan bir mantık yürüttüler. Zamanda geriye gidersek tüm herşey bir notkada toplanacak. Yani evren genişliyor.
Daha sonra mikrodalga kozmik fon ışıması tespit edilerek büyük patlamanın kanıtı elde edildi.
Aslında halen daha bu galaksilerin uzaklaşmasını başka yollarla açıklayabilir ve büyük patlama, evrenin genişlemesi teorilerini çökertebilirsin. Ama bunun için hipotezin diğer tüm teorilerle uyumlu olmalı ve ispatlanabilmeli.
  • Paylaş
10

Adem Şahin, evren sonsuz değil derken uzam dediğimiz şeyin bi sınırımı var yok sa bu evrenin dışını göre bilmek için 4 5 inci boyutlarmı lazım.
benim aklıma hep şu takılır evren neyin içinde demiycem
EVREN NEREDE GENİŞLİYOR?
büyük patlamadan önce hiç bişey yoksa büyük patlama nasıl ve nerede oluştu?
bu sorulara tam anlamıyla yanıt ver sana ve şu sizin popiler ispatlanmış teorilerinize inanayım.

Adem Şahin, uzam dediğimiz şeyin büyük patlama sonucundamı oluştuğunu zannediyosunuz ?

Erhan Kılıç, Adem bey bilimde inanmak yoktur. Sizin inanıp inanmamanız hiç bir şeyi değiştirmeyecek. Klasik ve büyük olasılıkla sahte bilimlere ya da komplo teorileri ile kafayı bozmuş bir yapınız olduğunu varsayıyorum çünkü kullandığınız cümleler hep bu kişilerde karşılaştığım bir şey.
Öncelikle evren nerede genişliyor sorusu bilimsel değil ancak felsefi bir soru olabilir.
Sebep?
Bu sonsuz bir döngünün olduğu sorudur. Eğer olur da evrenin genişlediği yeri gerçekten bulsanız bile bu şey neyin içinde diye bir soru daha türetilip sonsuz bir döngü oluşturulabilir.
Evren nerede genişliyor?
Evren bir yerde mi genişliyor yoksa sadece genişliyor mu bilmiyoruz. Bilinmeyen bir şeye bilimde cevap verilmez.
Büyük patlamadan önce hiç bir şey yoktu diye iddia yok. Büyük patlama şu anki evrenin zaman ve 3 boyut olarak başlangıcını ifade eder o kadar. Tüm sorularınız cevabı bilinmeyen sorular. Ama cevap bilinmiyor diye inanmıyorsan keyfin bilir.

Erdem Arslan, Bilinmeyen cevap diye de birşey yoktur :) tamamen teorik bile olsa bir fikir yürütebilir bilimci kişi. Varsayımsal olarak ortaya atılan higgs bozonu gibi ki şu sıralarda taneciğin kendisine ilişkin gelişmiş deneyler başlatılmış durumda.. Kaldı ki evren/evrenler yahut boyutlar hakkında henüz ilk adım seviyesinde bir bilgiye sahibiz. Fakat bu demek değildir ki, bu bilgiye erişemeyeceğiz..
Adem'in merak ettiği konu ise, tinsel tevazunun cehaletidir. Evren nerede genişler diye bir soru sorulamaz. Nerede sorusu evrenin genişlemesi ile alakalı bir neden değildir ve ilgisi yoktur. Erhan'ın da ifade ettiği üzere bu tamamen felsefik bir sorudur. Dinleri bu işten muaf tutarak, temiz bir akıl ve hür bir vicdan ile araştırmanızı tavsiye ederim..

Erhan Kılıç, Adem beyin yaptığı sorulara henüz cevap verilemiyor diye teorilere, bilime inanmamak.
Adem bey eğer sırf bazı sruları cevaplayamıyor diye teorilere, bilime inanmıyorsanız şunlara da inanmayacaksınız.
1- Kütleçekimin ne olduğunu anlatmadığı için newtonun hareket kanunlarına, Einstein'in genel göreliliğine.
2- Işık hızı sabitliğinin ne olduğunu ve zamanın ne olduğunu anlatmadığı için Einstein'ın özel göreliliğine ve Maxwell'in elektromanyetik teorisine.
Bunun gibi kuantum fiziğini, kimyayı aslında tüm her şeyi, kısacası bilime inananmamanız gerekir.
Sizin bu saçma tavrınız açıkcası midemi bulandırıyor.

Adem Şahin, brincisi ben bilim düşmanı yada kopmlo teorilerle kafayı bozmuş biride değilim
ben sizin gibi bi teoriyi korumak için onun dışındaki herşeyi görmezden gelmiyorum bilimi ilertletmek için hiç bi soruyu görmezden gelemessiniz ki ben bilimi her açıdan düşünürüm ama siz bing beng i korumak için herşeyi görmezden gelip gerçekci düşünüyosunuz bunun için bilim düşmanı ben değil siz oluyosunuz
ikincisi felsefe il fiziği birbirinden ayıtamassınız felsefe sorgular fizik araştırır felsefe olmasydı fizikde olmazdı felsefe fizikten önce çıkmıştır ve fizinğin oluşmasını felsefe tetiklemiştir.

şimdi baştan bi düşünelim bing beng e göre herşey evren nokta kadar bişey ken bi patlamayla oluştu
ama bu patlamanın oluşması için bi mekan şart değilmi? hadi deyelim bing beng bi hiçlikte oluştu ozaman evren bi hiçliğin içinde genişliyo ve bi teoriyr göre aslında hiçlikte bişeydir.
şimdi sizbeni bu soruları sorduğum için art niyetli olduğumu düşünüyosunuz demi hayır bo soruları soran
ben değil fiziği ve felsefeyi ortaya çıkaran insan beynidir ve gerçek bilime ulaşmak için hiç bir şeyi görmezden gelesiniz

ASLINDA HATAYI EN BAŞTA YAPIYORLAR ZAMANI MADDENİN ÖNÜNE KOYUYOLAR ASLINDA ÖNCÜ OLAN MADDEDİR MADDE OLMASAYDI ZAMANDA OLMAZDI

HANİ Bİ TEORİ VARDIR ZAMAN EVRENİN HERYERİNDE FARKLI AKA BİLİR İŞTE ZAMAN DEĞİŞKENDİR AMA MADDE DEĞİLDİR ZAMANI DEĞİŞKEN YAPANDA MADDEDİR BU YÜZDEN MADDE ZAMANIN ÖNÜNDEDİR.

Adem Şahin, fiziği felsefeyi koskoca bilimi sadece bi teoriye bağlayıp ve ona ters gelen herşeyi görmezden gelmenin hiç bi anlamı yok bilimdüşmanı sizsinizi

Erhan Kılıç, Şimdi bunca şey yazıyorum artık bir zahmet oku. Ama anlayarak oku. Rica ediyorum.

Öncelikle ilk tespitim, big bangi gerçekten bir patlama olarak nitelediğinize göre büyük patlama nedir bilmiyorsunuz. Soru 1: Bilmediğiniz bir şey hakkında nasıl bu kadar boş boğazlık edebiliyorsunuz?

Tespit 2: Büyük patlamanın oluşması için bir mekana ihtiyaç var dediniz ki bu gerçekten sanki bir şeyleri patlaması ya da bomba patlaması gibi bir patlama zannettiğiniz için sizde oluşan düşünce, mekana ihtiyaçlılığı bir şekilde çıkarım yapmışsınız. Soru 2: Bu çıkarımınız neye dayalı? Tamam soru sorun ama mekana ihtiyaç var şartlanmasına hangi dayanaklar, ispatlar, bilimsel kaynaklarla vardınız?

Tespit 3: Big benge göre her şey evren nokta kadar bişeyken bi patlamayla oluştu cümleniz tamamen saçmalıktır bir yere kadar. Neden? Büyük patlama evrenin planck mesafesi büyüklüğünde iken evrenin birden genişlemeye başlamasını ve bugüne kadar ki sürecin adıdır. Yani bomba patlar gibi patlama oldu ve evren genişledi diye bir şey yok. Evren birden genişlemeye başladı. Ama sizin gibi o andan öncesi var mı yok mu iddia etmez. Neden genişliyor? Hipotezler var ama kesin bilgi henüz yok. İlerde bulunabilir. Aynı zamanda büyük patlama anından önce inflation genişlemesi denilen bir şeyin yaşandığı da daha yeni 2013 yılında keşfedilmiştir. Kısacası büyük patlamayı savunmuyoruz. Olanı anlatıyoruz sana. Büyük patlama teorisi sabit kalır mı? Yani sonsuza dek doğru kalır mı? Neden kalsın? Daha iyi bir teori sunulursa neden kalsın? Ama bu teoriyi de senin gibi şizofrenler değil bilim insanları öne sürecek.

Zaten bu noktadan sonra şu cümlen "hadi deyelim bing beng bi hiçlikte oluştu ozaman evren bi hiçliğin içinde genişliyo ve bi teoriyr göre aslında hiçlikte bişeydir." tam bir zırva, gürültü kalıyor.

BURADA ASIL SİZ BİLİMİN B SİNİ BİLE BİLMEDEN, YÜZEYSEL AMA YANLIŞ DÜŞÜNCEYE YÖNELTECEK BİLGİLERLE, HENÜZ CEVABI BULUNAMAMIŞ BAZI SORULARLA KAFANIZDA DÜŞÜNCELER OLUŞTURUP BUNA GERÇEKLİK ADI VEREREK BİLİM DÜŞMANLIĞINI YAPIYORSUNUZ.

ARTIK BİR ZAHMET GERÇEKTEN BİLİMİ ÖĞRENİN ONDAN SONRA TEKRAR DÜŞÜNÜN.

Adem Şahin, bu patlama herne şekilde olrsa olsun o patlamayı tetikleyen bişey olmalı sihirli bi el gelip o patlamayı tetiklemedi ya.

ama mekana ihtiyaç var şartlanmasına hangi dayanaklar, ispatlar, bilimsel kaynaklarla vardınız? demişsin
tmam bu patlama hiç biyerde oluşmadıysa peki bu patlama nerde oluşmuş sen açıklarmsın?

Tespit 3: Big benge göre her şey evren nokta kadar bişeyken bi patlamayla oluştu cümleniz tamamen saçmalıktır demişsin. bunu ben demiyorum belgesellerde sölüyorlar.

burdan sonrası gereksiz açıklamalar yapmışsınız asıl buş buaz sizsiniz

kendini beğenmiş 4 göz
bu laflar şizofren dediğin içindi

Erhan Kılıç, İlk cümlene gelirsek. Büyük patlama olayını neyin tetiklediğine dair henüz herhangi bir bilgi yok. Hipotezler sür dolu. Henüz bilinmeyen bir şey için kafadan bir takım şeyler oluşturmak saçma. O hipotezleri de araştırabilirsin.

Halen daha nerede oluşmuş diye soruyorsun. Arkadaşım bunun bilimsel bir soru olmadığını ve paradoks olduğunu anlattım. Eğer nerde dediğin yer varsa bile (Olabilir sonuçta, çoklu evren modelleri var) mesela çoklu evrenler gibi, bu sefer o yer nerede diye soracaksın ve bu snsuza dek gider. Bu şekilde gerçeğe ulaşamazsın. Şu anda büyük patlama bir yerde oluştu denilemiyor. Vakum boşluğunda olduğu varsayılıyor. Ve senin hiçlik bile bir şeydir dediğin tamamen felsefi bir deyimdir ancak. Burada bilimsel konuşuyorsak bilimsel dayanaklarla yazacağız. Ben tamamen bilimsel bilgilerle konuşurken sen full felsefe takılıyorsun. Bu bile aramızdaki uçurumu gösteriyor. Hani diyrdun ya felsefe olmazsa bilim lmaz. Aradaki zıtlığı göremeyecek kadar körsün.

Belgesel diyorsun. Arkadaşım bilim ne ara belgesellerle öğrenir oldu. Belgeseller o kadar yüzeysel anlatıyor ki çoğunlukla yanlış anlaşılmalara sebep veriyor. Örnek sen. Bilimi bilimsel kaynaklardan, bilim insanlarının yazılarından, kitaplarından öğren. Belgesel bu şeyleri hiç bilmiyenler içni yüzeysel bilgi oluşturmaya yarar ancak ve senin gibi insanların luşmasına sebep olur. Kitap tavsiye istersen veririm de seve seve kitap ismi.

4. paragrafta ne dediğini zr anlayabildim. Yavaş ve sakin bir kafayla yazarsanız daha memnun olurum.

Öncelikle evrenin genişlemesi sonsuz evren savını değil, sonlu evren savını desteklemekte. Bu yönden soru kendi içerisinde çelişiyor... Bununla beraber sonlu evren, daha doğrusu; başlangıcı olup, başlangıcından bu yana genişleyip bir sınırı olduğunu düşündüğümüz evren vardır. Bunu destekleyen kuramların başında "bing bang" yani "büyük patlama" kuramı gelir. Kısaca; Evrenin 13,7 milyar yıl önce meydana geldiğini öne süren teoridir ki bu teoriyi destekleyen argümanlar gerçekten sağlamdır... Yalnız, bilim adamları son zamanlarda sonsuz evren teorisinden uzaklaşıp, sonsuz tane sonlu evren olabileceği üzerinde tartışmışlar ve bu doğrultuda teoriler öne sürmüşlerdir. Fakat şu an için böyle bir teorinin sadece bilimkurgu filmlerine konu olabileceğini düşünüyor, sorunuzu bu konuda uzman bir arkadaşın açıklamasını ümit ediyorum...
  • Paylaş
Lucy filminde insan beyninin % oranda 2 veya 3 kısmını kullanıyor eğer bu tam anlamıyla fazla olsaydı şu anki soruna cevap verebilirdin ama bu beyin sistemini pek zorlarsak beyin pili yanabilir bi ipucu daha evren yasalar üzerine kuruludur
  • Paylaş
9

Erhan Kılıç, Beynin bir kısmını kullanma olayı şehir efsanesidir. Bir şeyleri doğru kabul etmeden önce sorgulayın lütfen artık.

Abdullah Gürel, kardeşim sen şehir efsaneleriyle yaşa o zaman sana kimse sormadı kaç ta kaçı kullanıyor diye beğenmiyosan beğenme tuşu var hadi kardeşim adama bak ya şehir efsanesi diyor senin kabul ettiğin herşey zamanında zaten efsaneydi zaten Allah ım ya delirtmeyin insanı ya...

Erhan Kılıç, Gerçekler senin ya da benim kabul edip etmememe göre değişmez. Eğer beynin bir kısmını kullanamamanın gerçek etkisini deneyimlemek istiyorsan matkabı al ve beyninin sol yarım küresinde sok mesela. Otomatik büyük bir kısmını kullanamamaya da başlarsın. Eğer saçmalamayı kesip ya da aptal gururunu bırakıp gerçekten araştırmaya, öğrenme niyetin varsan buyur oku şizofren.

evrimagaci.org/makale/260

Abdullah Gürel, benim aptal duygularımla ilgili bir şey değil bu imkansız olan bir şey olmadığını ve bunun olabileceğini söylüyorum sen link paylaşıp imkan olmadığını söylüyorsun hala da diyorum olabilecek bir şeyi senin zaten küçük beynin anlamaz sen her zaman bir kısmını kullan UNUTMA Kİ İMKANSIZ DENEN BİR ÇOK BİLİM DIŞI SAFSATA SAYESİNDE TEKNOLOJİ VE BİLİM İLERLEDİ SENİ GİBİ GERİ KAFALILAR BUNU ELEŞTİRDİ SENİ DE ANLAMAK LAZIM İNSANIN HAYAL GÜCÜ SADECE GERÇEK DÜNYASINDA KALDIĞI ZAMAN BÖYLE OLUYOR DEMEK Kİ

Erhan Kılıç, Arkadaşım. Burada bir teknolojiden, ya da yapılması öngörülmeyen bir bilimden bahsetmiyoruz. Şu an safsata olduğu ortada olan bir şeyden bahsediyoruz. Sen hangi mantıkla ileride bu gerçek olabilir diyorsun?
Beynimizin tamamını kullanıyoruz arkadaşım. İstediğin nörologa sorabilirsin.
Sanki biz burada ışıktan hızlı seyahat ya da zamanda yolculuktan bahsediyoruz.
Şu anda bahsettiğin şey beynimizin küçük bir kısmını kullanabiliyoruz palavrası. Hayır tamamını kullanıyoruz.

Abdullah Gürel, tamamını kullanıyoruz ama istediğim sorulara cevap bulamıyoruz ben tamamını kullansaydık ve bu enerjide ½100 olsaydı her cevaba ulaşabilirdik diyorum sen bir yerleri okuyorsan ben de sadece lucy filmiyle sana cevap vermiyorum

Erhan Kılıç, Tamamını kullanıyoruz ama tamamını kullansaydık ve enerji %100 olsaydı.
Buradaki çelişkiyi ya sen göremiyorsun ya da senin ne demek istediğini ben anlayamıyorum.

Abdullah Gürel, kardeşim biz ½100 kullanamıyoruz eğer kullanıyorsak herkes einstein gibi olurduk olmadığımıza göre kullanmıyoruz demektir.

Erhan Kılıç, Arkadaşım yok öyle bir şey işte. Herkes %100ünü kullanıyor. Eğer bilim insanlarını araştırsaydınız hepsinin özel bir yetenek ya da dediğinzi gibi beyinlerini bize göre fazla kullanıyor olayı olmadığını, azimle ve sabırla araştırmak ve uğraşmak olduğunu görürdünüz.
Einstein teorisini öyle şak diye mi yazdı zannediyorsunuz? Koskoca 10 yılda yazdı. Diğer bilim insanları teoriler için kaç yıllar uğraşıyorlar biliyor musunuz? Siz bir mantık yürütüyorsunuz kendinizce ama gerçek kendimizce ulaştığımız sonuçlar değildir. İster nörologlara sorun ister verdiğim linkten okuyun. Beynimizin %1ni bula kullanamazsak çk feci bir şey olur. Neden biliyor musunuz?
Beynimizin her bölgesi bir görevle ilişkili. Atıyorum bir kısmı hafıza bir kısmı işitme bir kısmı görme. Ve tüm vücut fonksiyonlarının çalışması için beynin tamamının kullanılabilir olması gerekli.

Kozmik mikro dalga arkaplan ışıması ve kızıla kayma olaylarını araştır.
  • Paylaş
Merhaba, sanırım hepimiz büyük patlama teorisini duymuşuzdur. Bu teoriye göre başlangıçta tüm evren tek bir noktada toplanmıştı, bu küçücük nokta barındırdığı müthiş enerji ve sıcaklıkla patladı ve şişen bir balon gibi sürekli genişledi. Yani evren düşündüğünüz gibi sonsuz değil fakat sürekli genişlemektedir.
  • Paylaş
2

Adem Şahin, peki evren neyin içinde demiycem EVREN NEREDE GENİŞLİYO evren nokta kadardı diyosunuz patladı ve genişlemeye başladı diyosunuz ama bu büyük patlamanın oluşması için bi mekan lazım demi büyük patlamadan önce ne vardı diyoruz hiç bişey yoktu diyolar ozaman büyük patlama bi hiçliğin ortasındamı meydana geldi eğer öleyse şu an evren bi hiçliğin içinde genişliyo biz bilmiyoruz diye evrenin dışında bişey olmayacak değil ben inanmıyorum bu bing beng masalına

Ahmet Akça, Merhaba Adem bey, eğer konuya ilginiz varsa paralel evrenler ve string teori ya da M teoriyle ilgili araştırma yapabilirsiniz. Bu teorilere göre belki sonsuz sayıda evren var ve bunlar birbirleriyle çarpışarak etkileşime giriyor olabilir. Tabi bunlar herhangi bir deneyle ispatlanmış değil sadece güzel matematiksel teoriler. Bu teorilerin kanıtlanması için gözlem araçlarının büyük oranda gelişmesi lazım fakat big bang teorisi bir çok deneysel veriyle desteklenmiş durumda

Evrenin genişlemeye devam ettiği hubble telekopunun yaptığı ölçümlerle ispatlanmıştır.Geniş bilgiyi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.
bilim.org/buyuk-patlamadan-gunumuze-evre...
  • Paylaş
Tam olarak bilmiyolar zaten bu sadce ispatlanamamış bi teori bence evren sonsuzdur ve sonsuz boyutları vardır. bizim bildiğimiz evren 3 boyutlu gitgide genişleyen sınırları olan evren demi aslında bu bizim gördüğümüz ve algıladığımız evren sonsuz evrenin küçük bir parçası sadce biz algılaya mıyoruz çünkü insan oğlunun bunu algılayacak bir kapasitesi yok allahın hikmetini nereye kadar çözebilirsinizki
evren sonsuzdur.ve sonsuzluğun sonu olmadığı için biz bunu hiç bi zaman bilemeyeceğiz ve çözemeyeceğiz
  • Paylaş
Heralde keşfedilen, gözlenen veya varlığı bilinen en uzak yerler arttıkça genişlediği varsayılıyor. Yani bilinen alan genişliyor. Bilgi genişliyor.
  • Paylaş