Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sonuç mu önemlidir süreç mi?

Pek çok bilimsel keşfin, süreçteki hatalar, karışıklıklar vb. beklenmeyen durumlar (kurulan yeni bağlantılar ve anlamlar) çerçevesinde ortaya çıktığını akılda bulunduracak olursak yer yer sonuçtan daha önemli bulguları içerir süreçlerin varlığından da bahsetmek gerek.
  • Paylaş
Kristof Kolomb, Hint adaları'na gidiyorum diye yola çıkıp Amerika kıtasını keşfetmişti. Ama o bu keşfi yaptığının farkında değildi, zira vardığı yeri Hint adaları olarak duyurmuştu. Dolayısıyla o dönemde süreç de sonuç da yanlıştı, ama bunu şimdi biz bilebiliyoruz sadece. Oysa Kolomb'dan önce de hem Vikingler hem de Avrupalılar Amerika kıtasıyla ilişki halindeydiler. Ama bugün de gene yanlış bir sonuç olarak Kolomb'u Amerika'nın kaşifi olarak biliyoruz.
Benzer şekilde ampulün mucidi olarak biz Edison'u biliriz. Oysa Edison değil, Nicola Tesla'dır- ki kendisi elektriksel bir çok şeyin mucididir... Sınıfsal nedenlerle o dönemde Edison öne çıkmıştır ama.
Bazı sonuçların doğruluğunu veya yanlışlığını bilebilmemiz için üzerinden epey zaman geçmesi gerekebilir. Bu da bir süreçtir. . .
  • Paylaş
2

Hülya S, Haklısınız.
Sonuç önemlidir elbette ama sonucu oluşturan da süreç değil mi,birbirinden ayrı düşünmemek mi lazım ,söylediğiniz gibi bu da bir süreç değil mi?
Tesla'nın hayatını okuduğumda ben de çok etkilenmiştim.

Solsoledo, Tabiki süreçi sonuçtan ayıramayız. Çok daha güzel örneği bugün içinde yaşadığımız sistemden ve iktidarın faaliyetlerinden verebiliriz. Bugün AKP'nin yaptığı icraatlara bakarsak (kısaca benim de yıllardır karşısında olduğum) Atatürk ve bayrağı putlaştırırcasına heryere yapıştırmak, Atatürk'ün (aslında tek başına çok da anlamı olmayan ve tamamen başka yerlere çekilmeye müsait ve bir bütünün ufak bir parçası olan) sözlerini her tarafa asmak, her sabah askeri düzende okunan andımız ve tek tip formayı kaldırmak ve ana dilde eğitim gibi icraatlarına bakarsak; aslında dediğim gibi süreç olarak benim de -eşitlik ve demokrasi adına- destekleyebileceğim şeyleri onlar tamamen farklı bir sonuca -ikriteri islam olan devlet- ulaşmak için yapmaktadırlar. Dolayısıyla ben de sonucu bildiğimden bu sürece ve icraatlara karşı çıkıyorum... Burada belki bilimsel süreç-sonuç ilişkisiyle; politik süreç-sonuç ilişkisini ayırmak gerekiyor, tabii toplumsal/sosyal süreç-sonuç ilişkisini de...

Sonuç hedeflenmelidir ama hangisinin önemli olduğu sürecin sonunda bazen yıllar sonra ortaya çıkar. Diğer arkadaşlar sürecin önemini gösteren bir çok güzel örnek vermişler yine de pek çok bilimsel keşif ve icat da süreç içinde değil de hedefe varıldığında yapılmıştır. İlk uçağı yapan Wright kardeşler yola uçak yapma fikriyle çıkıp uçağı, Mongolfier kardeşler ise ilk sıcak hava balonunu yapma fikriyle yola çıkıp icatlarını yapmışlardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

757 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları