Bilmek istediğin her şeye ulaş

SOPA tasarısı sizce interneti ne duruma getirecek?

SOPA tasarısı sizce interneti ne duruma getirecek?Düzenle
Internet kullanıcısının sırtında SOPA yı, sörfünden SPAM ı eksik etmeyecen şımarık olur, nerelere gireceğini, hangi sitelerin ona zararlı olacağını bilemez, aciziz biz, salağız. Koru bizi BTK.
  • Paylaş
Devletler arası baskı uygulanırsa bizim de külahı önümüzü koyup düşünmemiz gerekecek denmiş. Fakat Türkiye'de şu an uygulanan yöntemler çok daha anti demokratik ve ağır. Sadece yapana ceza verilme kısmı atlanıyor. Her hangi bir şekilde yasaya uygun olmayan içeriğin bulunduğu düşünülen siteler içerisindeki içerik, kontrol dahi edilmeden masa başında kapatma kararları ile karşı karşıya kalıyor.

Korsana karşı durmak ile özgürlüğü kısıtlamak arasında dağlar kadar fark var uygulayıcıların amatörlüğü ve hakim olma istekleri yüzünden korsana karşı yapılacak yasalar suistimal ediliyor.

Akıllı başlı bir şekilde oluşturulacak benzer cezalar içeren yasaların düzgün işletilmesi halinde internetin sansürlenmesi önlenmiş ve korsan içeriğin önüne geçilmiş olacaktır. Tabi sansürü bedava mp3-film indirememek olarak algılıyorsanız sizin bu düşüncenizi değiştirmeniz gerekli olacak diye düşünüyorum.

Korsan içeriğin önüne geçilmesinin ne gibi faydaları var diye düşünüyorsanız, çok daha kaliteli, daha hızlı ve daha ucuz olarak dijital içeriğe ulaşma imaknına kavuşacak internet kullanıcıları.
Basit bir örnek: Seyretmeyi sevdiğiniz yabancı dizileri, kendi yayın saatlerinde, yayın kuruluşlarının kendi sitelerinden, hd ve hatta daha üstü kalitelerde, sağdan soldan fışkıran reklamların tacizine uğramadan izleyebilir hale geleceksiniz.
  • Paylaş
Bu konuyu tüm içerik üreten ve çoğaltan kişi ve kurumların düşünmesi, değerlendirmesi gerekecek sanırım. Başka bir ülkenin  yasal düzenlemesi olarak kalırsa tesiri yerel ölçekle sınırlı olacaktır. Bununla birlikte uluslarası bir anlaşmanın parçası kılınarak iç hukuklara aktarılması yönünde (AB yasa yapma anlayışına benzer bir faaliyeti tüm dünyaya yayma şeklinde)  devletlerarası baskı uygulanırsa bizim de külahı önümüze koyup düşünmemiz gerekecektir. WoW'dan sonra dünyanın ikinci büyük dijital ansiklopedisi olduğu söylenen bir kurumu (wiki) dahi protestoya sevk etmiş olması da bilginin serbest dolaşımı açısından ciddiyetle ele alınıp değerlendirilmesini gerektirir. Bazı fütüristler 50 yıl sonra telif haklarının ortadan kalkacağından bahsederken böyle bir uygulama gelişimi engelleyici etki doğurabilecektir. Konuya ilişkin yazılmış ne var diye  internete göz attığımda en ilginç bulduğum yazı da şu oldu:  kapsamlibilgi.com/sopa-yasa-tasarisi-meclisten-gecerse-internette-paylasim-kalmayacak-gibi.html

Bağlantılı bir inploid içeriği için bkz: inploid.com%2ft%2finternetten-mp3-ya-da-...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1107 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt