Bilmek istediğin her şeye ulaş

Soru cevap sitesi hayata geçirmek için neler yapmak gereklidir?

Merak ettiğim bir şey var bu aralar soru cevap siteleri çok çoğalmaya başladı. Benimde aklımda bu tarz ama bundan farklı bir proje var. Bu konuda bilgisi olanlar bana bilgi verebilir mi? Soru sorulan ve cevap verilen forum tarzı, sözlük, soru cevap sitesi tarzı sitenin tasarım ve birçok masrafı ne kadara patlar. Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum :)Düzenle
Merhaba,
soru - cevap siteleri genel anlamda basit algoritmaya sahip ekosistemlerdir. Çünkü arka planda post mantığıyla çalışmaktadır. (Komplike yapılardan bahsetmiyorum. Örneğin: inploid gibi)

Şimdi gelelim soru - cevap sitesi yapmak için gereken bütçeye.

Açıkcası bu tamamen sizin hedeflediğiniz kitle ve ulaşmak istediğiniz kullanıcı sayısına paralel olarak artış gösterir. Temel olarak iki şeye bütçe ayırmanız gerekecek.
  1. Domain
  2. Host

Bunların haricinde başlangıç seviyesinde kodlama bilgim var, başlangıç seviyesinde tasarım bilgim var diyorsan siteni hazırlamak 1 saatini alacaktır.
Tasarım konusunda zayıf olsa da sistem olarak başlangıç seviyeler için tatmin edecek, daha önce kullanmış olduğum q2a ürününü kullanmanı öneririm. Tasarım konusunda hiç anlamıyorum diyorsan q2a temalarını kullanabilirsin. Eklentilerini indirip, projene farklılık katabilirsin. Logo olayıyla hiç uğraşamam diyorsan yazı tabanlı logoyu yap gitsin :)

Sitesi burada question2answer.org/

Diğer soru-cevap ürünleri
anantgarg.com/2009/12/09/php-stackoverfl...
osqa.net
  • Paylaş
2

Osman Iş, Cevabınız çok güzel cevabınız için teşekkür ediyorum.

Hani biras uğraşsam birşeyler yaparım ama bu işleri tek kişinin ve amatör kişinin yapabileceğini sanmıyorum. Tabi işin ustaları vardır. Adam tek başına bi kodlama yazar. Onun yaptığını 5 kişi yapamaz yetenekle alakalı bence :)

Ayrıca yazılımla hiç kafa yormak istemiyorum. Biliyorum ki belli bir yerden sonra tıkanacağım.

Biliyorum bu şekil siteler çok ama benim aklımdak fikir çok farklı. Tutma olasılığı yüksek . Tabi hiç birşeyin garantisi yok ama iyi bir tasarım, iyi bir programlama, iyi bir veri tabanı işimi halleder. Tabi bunların hepsi para ile olacak şeyler :) Bende de o yok :)

Hani demek istediğim öyle bir site ve veri tabanı olsun ki şu özellik eklensin dediğimizde eklenecek şu olmasın dediğimizde olmasın öyle bir programlama lazım.

Biraz karışık oldu ama yazı ile bukadar oluyor:)

Berkant Eskicioğlu, Selam Osman,
eskiden forumlar vardı. Deli gibi plugin, tema, post falan kasıyorduk. Şimdi forumlar insanlara karışık gelmeye başladı. Daha minimal sistemler ön planda.

Ben paradan ziyade fikirlerin prim yaptığına inanıyorum. Fikrin özgünse proje tutar, paran varsa projeni yürütürsün.

10000 TL gözden çıkmalı:)
  • Paylaş
Açıkçası inplod'i baz alırsak sizin yapacağınız sistemin ne kadar bir farkı olabilir? Bu dediğimi kötü algılamanızı istemem. Objektif bakıyorum şu an. İnploid böyle bir ihtiyacı zaten gideriyor. Fakat dediğiniz tarzda bir sistem için; giderleriniz fazla olacaktır. Yazılımı yazma ve tasarım işlemini geçtim asıl önemli olan server kaynağı. Hani 5000 kişi sisteme girdiğinde sistemde bir yavaşlama olmamalı sonuçta. Bence ilk başta ufaktan başlanmalı. Hazır sistemlerle bu işe girip fikir testi yapılır. Zaten kazanç sağlarsa sıfırdan tasarım ve yazılım yazdıracak paranız da olacaktır.
  • Paylaş
2

Osman Iş, İnploidden çok farklı bi mantık var aslında benim bahsettiğim sistemde.

Biliyorum bu şekil soru cevap sitesi olarak bir çok site var ama hepsinden çok farklı birşey. Benim bahsettiğim olay.

Hani şuanlık yapılması zor gibi malum istanbul dışındayım. İstanbulda ikamet etmeye başladığım zaman bu işleri araştırıp en iyi şekilde yapmaya çalışacağım :)

Çünkü inanıyorum çünkü olması lazım tutması lazım :) şuanlık zaman bırakmak gerek :)

Kadircebel, anlıyorum. şimdiden çıkacağınız yolda başarılar diliyorum :)

Kendi yazılımınızı kullanmak istiyorsanız öncelikle bir bütçe ayarlayıp sizinle birlikte çalışabilecek ve enerjinize uygun takım arkadaşları bulmalısınız. Bunun dışında Wordpress'in sunduğu Question & Answer temaları ve eklentileri mevcut, bir google yaparak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sevgilerle... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

718 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt