Bilmek istediğin her şeye ulaş

Soru soruyorum verilen cevabı beğenmiyorum ya da sorulan soruya verdiğim cevap beğenilmiyor ve her ikisinde de puan kaybediyorum. Bu durumda 'fikir özgürlüğünden' nasıl söz edebiliriz?

Fikir özgürlüğü, fikrini belirtme özgürlüğü değil midir? Tüm fikirleri beğenme zorunluluğu olsaydı fikir özgürlüğü var diyebilir miydik? :)

Puanınız mı, fikrinizi belirtmek mi daha önemli, buna karar vermek çok zor olmasa gerek... .
  • Paylaş
5

Şaman, Fikir güzel de üç "beğenme"me yanıtı görünmeze yolluyor. :)

Ekim Nazım Kaya, Bunu bilmiyordum, ama bir yorumumun başına bu gelseydi 'demek ki anlaşılamadım' der ve geçerdim :)

Ekim Nazım Kaya, Ferudun Bey'in bu yanıtı beğenmesi beni ayrıca mutlu etti :)

Şaman, Zaten o durum sadece din, Allah, evrim ve hükumet karşıtlığı konularında sivri dilli bir şeyler yazdığınızda ortaya çıkıyor bu platformda. Buranın en eskilerinden biri olarak görünmeze yollanacak yanıtlar yazmaktan imtina etmeyi öğrendim. Burada yeteri kadar vakit geçiren herkes öğrenecektir.

Ferudun Çınar, Acemiliğimi henüz atamadım üstümden. Zamanla bu platforma alışacağım...

Aslında şurada ayrıntılı olarak puan kuralları bulunuyor: inploid.com/faq? İ=what-is-reputation

Ancak ben biraz açıklayayım durumu. Bir yanıtı beğenmediğinizde yanıtın sahibi -2 puan alır. Aynı zamanda negatif oy veren kişi de -1 puan alır. Bunun nedeni, başka kişilerin yanıtlarını düzenli biçimde negatif oy verememeniz içindir. Yani, negatif oy vermeden önce bir kez daha düşünmelisiniz.

Bir yanıta artı oy verdiğinizde (yani beğendiğinizde) yanıt sahibi +10 puan kazanır.

Bir yanıtın en altta ve silik görünür hale düşmesi için toplam oyun -3 olması gerekir. Bu durumda gerçekten yararsız bir yanıt olduğu sonucu çıkar ve en altta silik olarak görünür.

Fikir özgürlüğü aslında bence başka bir şeydir. İnploid'de fikirlerinizi şu kurallara uymak kaydı ile özgürce ifade edebilirsiniz: inploid.com/privacyterms/

Hatta inploid bence Türkiye'de fikirlerin en doğru biçimde tartışılabildiği nadir yerlerden biri bu konuda. Çünkü, buradaki tartışmaların neredeyse tümü son derece seviyeli ve verimli geçiyor. İnsanlar fikirlerini birbirini rencide etmeden ve argümanlarını ortaya koyarak ifade edebiliyorlar. Ayrıca, konu başlıkları ve bu konulardaki bilgili insanların fikirlerini ifade ettiklerini düşünürsek gerçekten de bir konuyu o konuda bilgili insanlarla tartışma şansınız oluyor. Tabi bu söylediğim genel durum. Spesifik olarak bazı konularda ilgili ya da ilgisiz yanıtlar olabiliyor ancak o durumda da yukarıda bahsettiğim oylama, puan sistemi ve diğer kurallar zaten kişiyi o tartışmanın dışında tutmaya yardımcı oluyor.
  • Paylaş
Bir yanıtı beğenmediğinizde sadece önlem olarak bir puan kaybediyorsunuz, beğenilmeyen ise iki. Bu sadece kötüye kullanımı engelleme amaçlı bir uygulama. Verdiğiniz yanıt beğenilmezse de sonuçta sadece iki puan kaybediyorsunuz, beğenilirse 10 puan kazanıyorsunuz. Bir yanıt beğenmedimlenecek kadar tepki çekiyorsa beğendimlenecek kadar da tepki çeker. 5 beğenmedim 1 beğendimi götürüyor, dolayısıyla takmayın o kadar kafanıza... İfade özgürlüğü TC'dekinden biraz fazla ama mutlak da değil... Bir de verdiğiniz yanıtı sosyal ağlardan birinde paylaşırsanız zaten kafadan 3 puan alıyorsunuz, 1,5 beğenmedim gücünde yani... Ayrıca İnploid'in de arkadaşlarınız arasında reklamı olmuş oluyor...
  • Paylaş
4

Hakan, misal ben bu yazıyı beğenmedim ama beğendim tıkladım. yazı kötü olduğu için değil canım yazının bütünü anlamak istemedi. ama yazıyı şaman yazdığı için anlamasam bile beğendim . çünkü bu konuyu zaten biliyom şaman üstat durup dururken bu konuda yanıltıcı bir bilgi vermez, hızlı bir gözle bakınca bilginin doğru olduğunu çözüyorsunuz ve anlamaya gerek kalmıyor.

peki beğenmediğim bölüm neydi bu yazıda "...beğenmedimlenecek kadar tepki çekiyorsa beğendimlenecek .." şeklinde devam eden kelime oyunu, hızlı okuma yaparken bunu süzmek için frene bastırdı beni ve bu bölüm yüzünden yazıyı beğenmedim ama içeriği doğru olduğu için beğendime bastım
barışmançonun dediği gibi

10 puan , 10 puan, 10 puan şaman şampiyon :)

Şaman, Birazcık da kelime oyunu yapmasak nasıl bir edebi değeri olur ki incilerimizin @hakkan. Şimdilik şampiyon olduğum doğru biri gelip şampiyonluğu elimden alana kadar ☺ Yalnız cidden çok beğeniyorum ama uzun yazıyorsun diyen kezban da bol sitede...

Hakan, bak ya gene cinsiyetçi yaklaşımlar, betimlemeler . oluyor mu hiç :) ne kaa kezban varsaa o kaa recep vardır bu ülke de :)

Şaman, Tabii ki üstat kezban derken recoyu da kezbana katmıştım. Teşbihte hata olmuş belli ki.

Fikrini dürüst bir şekilde belirtmeyenleri süzmek için zaten bu uygulama. Mesela adamın biri bir cevabımdan dolayı bana ayar oldu. Eksi almasaydı bütün cevaplarımı eksilerdi. Yapmam demeyin yapanlar çok olurdu bunu.
  • Paylaş
Felsefe yapmak burda zor ) ama gercek olan şu ÖZGÜRLÜKLERN EFENDİSİ ADMINDIR ... ... ! Admın ne kadar izin veriyorsa okadar özgürüz )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

359 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt