Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sorulara, cevaplara, yorumlara bakıyorum da imla kurallarını bırak, Türkçeyi katledenler var. Bu düzeltenler görevli midir? Denk geleni mi düzeltirler? İnploid'de düzeltmenin ölçütü nedir?

İmlaya ben de pek dikkat etmiyorum ama sağ olsunlar yazı perilerim düzeltiyor :)
  • Paylaş
Sizin deyiminizle Türkiye'yi katletmek de Türkçe'yi katletmek de aynı nedenden yani cehaletten oluyor. Birini biraz düzeltebilirsek belki de diğeri de azıcık düzelir.
  • Paylaş

Dil zaman için değişir ve evrimleşir. Bu dilin yapısında vardır.Teknolojinin gelişmesini ve daha erişilebilir olmasıyla ortaya çıkan daha hızlı bilgi akışı normalde belki yüzlerce yıl sürecek bazı değişimlerin daha kısa sürede gerçekleşmesine imkan tanımıştır. Johannes Schmidt and Hugo Schuchardt ın öncüsü kabul edildiği "Wave model" bu durumu açıklamamıza yardımcı olabilir. Ayrıca Richard Dawkins'in ortaya attığı "memetics theory" bu değişimlerin doğasıyla ilgilidir.

Demem o ki bu değişim sadece dilde değil insanı ilgilendiren bütün alanlarda gerçekliyor. Görünüşe göre imla kuralları ve özenli dil kullanımı hızlı yaşama uyum sağlamış insan tarafından büyük bir imtihana tabi tutuluyor ve yakın zaman içinde ya yok olacaklar yada insanların ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde değişim gösterecekler. Binlerce insan bir araya gelip "gelin biz bu kuralları yıkalım" diye anlaşmadığına göre demek ki bu kendi kendine gerçekleşen bir olay. Bu tür değişimlere karşı koymak anlamsız ve yersizdir. Eşyanın tabiatına aykırıdır. Bu şartlarda inploid ne yapabilir ki?

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

474 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları