Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sorunlu ailelerin çocukları ileride kötü ebeveynler mi olurlar?

Psikanaliz bu soruya evet cevabı verirdi. Sorunlu bir ailenin çocuğu her ne kadar kendi yaşadığı travmaları çocuğuna yaşatmamak için aşırı bir çaba gösterip çocuğunun mutluluğu için uğraşsa da kendi problem ve bazı olumsuz duygularını da çocuğa yansıtırlar. Çünkü bu kişinin elimde değildir kişinin bilinçdışı süreçleri bunu yönlendirir.
Genellikle sorunlu ailelerden gelen ebeveynler çocuğunun mutluluğu için aşırı bir çaba gösterirler. Adeta kendi yaşayamadıkları çocukluklarını kemdi çocuğuna yaşatmak isterler. Tamir ettikleri kendi travmalarıdır ve o çocuk aslında kendileridir. Aile bunu farkında olarak yapıyorsa çok bir sorun olmaz ama farkında olmadan yapıyorsa genellikle çocuğa çok yapışık aileler meydana gelir. Bu da beraberinde birçok problemi getirir.
Çocuklar Anne babanın aynasıdır. Anne baba ne kadar sağlıklı ise çocuk da genellikle o kadar sağlıklı olur. Kendi duygusal problemleri halledip kendi ego kapasitenizi geliştirmeden çocuk yapılmaması faydalıdır.
  • Paylaş

İnsanlar çoğu zaman yaşadığı kötü tecrübelerden çok şey öğrenirler.Sorunlu bir ailenin çocuğu durumun nasıl olduğunu bildiğinden kendi çocuğunun aynı şeyi yaşamasını istemez,tabii çok ağır bir travma yaşamamışsa.Hatta normal bir aileye göre daha iyi bir ebeveyn bile olabilir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

553 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları