Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal ağ bağımlılığı ile nasıl başa çıkılır?

Aile ve toplum içinde iletişim kurmayı başaramayan veya ruhsal sorunları olan birisi çare olarak kendisini sanal ortamda ifade etmeye başlar. Bu şekilde arkadaşlık kurmak daha kolaydır. Giderek bilgisayar başında geçirdiği süre artar. Yapması gereken iş ve sorumlulukları yerine getirememeye başlar.


Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ve Youtube gibi video siteleri bu şekilde kişiyi rahatlatır. Ancak zamanla duygular olumsuz yönde arta ve bu bağımlılık diğer yandan da aslında bir stres kaynağına dönüşür.


Bir araştırmada Facebook'a bakmamak için kendilerini tutamayan kullanıcıların, sigara ve alkol karşısında daha güçlü bir irade ortaya koyduğu bulunmuştur. Buna göre Facebook bağımlılığının, sigara bağımlılığından daha şiddetli olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal ilişkileri geliştirmek bir çözüm olabilir. Ancak yine de bireysel olarak bununla baş etmek genellikle zordur ve profesyonel yardım alınması gerekir.dengeliyasam.net/dengeli-yasam/facebook-bagimliligi

  • Paylaş
Sosyal ağlarda kurulan iletişimin yüzyüze iletişime göre daha emniyetli bir yanı vardır ki o da arada bilgisayar ekranının olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre kişilerdeki psikolojik problemlerin günden güne derinleştiği ve daha ağırlaştığı bilinmektedir. Örneğin kişilik bozukluğu dediğimiz çok da hafife alınamayacak bir problemi merkeZimize gelen 10 kişinin 7 sinde görmekteyim. Hatta dışarıda iletişim kurduğum insanların birçoğu da bilerek ya da bilmeden bu problemden muzdaripler. Hal böyle olunca kişilik bozukluklarının en temel problemine bakmamak olmaz. Kişilik bozukluklarının en temel problemlerinden biri mesafe problemidir. Bu kişiler yakın ilişkilerinde sürekli sorun yaşarlar. İlişki ne kadar derinleşirse yaşanan sorunlar o kadar büyür. İletişimde bulunduğu insanları belirli bir mesafede tutmak ve çok yaklaştırıp çok uzaklaştırmak istemezler. Tablo böyle olunca internet ve sosyal ağlardan kurulan iletişim bu mesafe sorununa güzel bir çözüm gibi görünüyor. İsteyen istediği ile istediği kadar iletişim kuruyor ve bilgisayar kapandığı an her şey bitiyor.bunun bağımlılığa dönüşme süreci bu şekilde başlıyor devamında ise iletişimin istendiği gibi sağlanması kişilerde kontrol duygusunu ve güç duygusunu sağlarken kişi bunu sürekli sürekli istemeye başlıyor. Timur beyin dediği gibi sosyal desteğin çoğaltılması buna çözüm gibi gözükse de çok ilerlemiş tablolarda işe yaramaz. İlerlemiş tablolar için bir uzman desteği şarttır. Sevgiler
  • Paylaş

Yaşa göre değişir olsa gerek bu durum. Kimi insanda "sosyalleşmek" sadece bu sosyal networkler üzerinde yaşanan hayatlar ile de olsa kimileri de sadece bunu bir nevi "afişe etme hazzı" olarak algılıyor. Ergenlik dönemi gençler için bence aile ve psikolog desteği şart olan durumlar olabilir. Bu ağlar üzerinde çok fazla insanları inceleyen biri olarak ben böyle görüyorum en azından. Hatta Ask.fm denen internet sitesinin tam bir ergen akınına uğradığını, 18 yaşından küçük çocukların ahlak seviyelerinin yerlerde gezdiğini görünce resmen sinirden küplere biniyorum. (ask.fm türkiyede yasaklansa hayır demem bu arada :) ) Kim bilir belkide okullardaki sosyal bilgiler dersinin içeriği değiştirilip, sosyalleşmenin gerçek hayatta yaşandığında asıl amacına ulaştığının gençlere iletilmesi şarttır :)

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1164 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları