Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal ağ projem var ve hayata geçirmeyi çok istiyorum, ne yapmalıyım?

bunu yapma amacım Facebook hegamonyasına son vermek yeter artık Facebook'a insanlarımızı ne hale getirdi cevaplarınızı bekliyorumDüzenle
Sorun icin sagol, ben biraz daha dogrudan vereyim cevap, nevzat yavuzcan guzel yazmis ona katiliyorum. Oncelikle girisimfabrikasi, etohum, pilott gibi hizlandirici programlari bilmiyorsan arastir ogren, techcrunch, webrazzi, wamda gibi girisimcilik icerigi ureten sitelerde her gun en az 1 haber, makale oku, ingilizcen var mi bilmiyorum ama yoksa zaten bu ise girme (kaynka eksikligi ilk sebep ama baska bircok sebebi var) eger varsa bu kursu tamamlamadan tek satir kod yazma udacity.com/course/ep245 eger kod yazmadiysan daha once bu egitimi tamamla udemy.com/coding-for-entrepreneurs/ . Ayaklarinin dogru yerde durmasi icin bence bir startup'a git staj yap.

Bunlardan epey once belki baska kimsenin soylemedigi ama benim soylemekten cekinmeyecegim bir baska nokta var (pek hosuna gitmeyebilir kusura bakma beni bilen bilir, girisim fikri olan insanlarin herkesten duyabilecekleri ici bos destek jargonlarini cok kullanmam, dobra dobra soylerim eksikliklerini) Facebook hegamonyasina son vermek, insanlarimizi dusurdugu hallerden kurtarmak icin sosyal ag projesi kuracagim gibi cocukca argumanlarla kimsenin vaktini alma. Kizim sana soyluyorum gelinim sen anla kabilinden yaziyorum bana fikirle gelip ne yapayim diye soran tum arkadaslara bu cevabi daha sonradan gondermek icin aslinda.

Benim acimdan kazanc/kayip mantigini da anlatayim niye boyle soyledigim belki daha netlesir. (sadece sana degil bana fikir soran herkese aslinda) Eger tavsiyemi dinler ve ayaklari yere basan mantikli amaclari olan gercek problemleri cozecek fikirler/projeler uretirsen (verdigim kaynaklari kullanirsan), en azindan vaktinizi kurtarmis oldugum icin mutlu olurum. (kazanc/kazanc) Yok eger hirs yapip "bir zamanlar bana sacmalama diyen bir cokbilmis vardi gordunuz mu hicbirsey bilmiyormus ben yaptim istedigimi" diyebilecegin bir sosyal ag kurarsan da, kayit olur kullaniriz o agi mutlu oluruz (kazanc/kazanc) . Yani her durumda problem yok.

Son bir konuyu Tubitak ve devlet destekleri almaya calismanla ilgili yazacaktim ama cok ustune geldigimi dusundum bir an vazgectim, onu da sonra yazarim.

bu arada tum bunlari yazarken hemen hergun acip okudugum baska bir makaleyi gondereyim de yazdigimdan fazla birsey bildigimi iddaa etmedigimi bilin.

huffingtonpost.com/aileen-gemma-smith/a... hikayenin ingilizcesi de burada bartleby.com/17/1/62.html

Kolay gelsin.

Ozan... .
  • Paylaş
Sosyal Ağ projelerindeki en büyük problem ürünü kullanan insanları birbirleriyle buluşturmak, konuşturmak... Bunun için de çok fazla kullanıcıya ulaşmak gerekiyor! . Yanlış, çok fazla kullanıcıya ulaşmak gerekmiyor! Önce birbirleriyle etkileşime geçecek en az 2 kullanıcıya ulaşmak gerekiyor... Sonra 4 sonra 8... Bu şekilde kontrollü olarak büyümek gerekiyor. Etkileşimi (aktif kullanım) hep sıcak tutmak gerekiyor...

yani özetle üye kazanma stratejisi çok hayati önem taşıyor. Kendi projemden edindiğim tecrübe : tüm dünyaya dağılmış 10.000 kullanıcınız varken projeden bir gelir modeli çıkarmanız (para kazanmanız) neredeyse imkansız (Avustralya'da 100 kullanıcım vardı mesala atsan atılmaz satsan satılmaz:) ama sadece istanbulda 10.000 kullanıcınız olursa o zaman para kazanma şansınız oldukça yüksek, hatta sadece İTÜ'de ya da sadece beşiktaşta 10.000 kullanıcınız olduğunda dünyayı bile değiştirebilirsiniz! Bknz facebook;)

tez zamanda deneyebileceğimiz birşeyler yaparsan seve seve ilk kullanıcılarından da olurum :)

başarılar
  • Paylaş
Bu projenizin öncelikle desteklenen sektörler arasında yer alıp yer almayacağına bakmak gerek. Böyle bir işin faaliyet kodu nedir, vergi levhanızda hangi nace kodu yazar, faaliyet belgenizde hangi kod gözükür bunlara bakmalıyız önce.
desteklenen sektörler içindeyse girişimcilik desteğine başvurabilirsiniz.
  • Paylaş
1

Kobi Destek Merkezi, Sn. Mustafa Bayrak

Sanırım Kosgeb den bahsediyorsunuz. Ancak Sosyal Ağ projeleri için en doğru adres Horizon 2020 ve Tubitak dır.

Yani öncelikle bunun gerçekten özgün bir fikir olması gerekiyor. Çünkü günümüzde pek çok sosyal ağ insanların neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Eğer buna karar verdiysen iş modeli oluşturmalı ve tasarımlarını yapmalı veya yaptırmalısın. Yazılımcı veya tasarımcıysan maliyeti düşürebilirsin. Belli bir beta aşamasından sonra pek çok hızlandırma programına başvurarak destek alabilirsin. Fakat gelir modeli de final aşamasında çok önemli yani yatırımcıların desteğinde.
İyi şanslar... .
  • Paylaş
3

Serdar, Gerçekten çok özgün bir fikir tasarımı güzel amblemim sloganım süper ilk düşüncem insanlara merak uyandıracak bir fikir ona göre düşündüm ve hatta Tübitak ın destek programlarına başvuracam eğer olursa Tübitak destek vercek bilgisayar programcılığı okuyorum tasarımı kendim yaparım Beta aşaması ve hızlandırma programı hakkında bilgim yok

Muhammet Raşit Coşgun, Ben tübitaktan destek göreceğini pek sanmıyorum görürsün elbet ama çok iyi bi fikrin olması gerekli öle düşünüyosan yardımcı olurlar ama bana kalırsa profesyönel birine aç bu konuyu mesela inploid'in sponsoru yemek sepeti.com un sahibi güzel bi fikirse iyi bi girişimciyle yürüyebilirsin

Serdar, bu proje mükemmel bi fikir bunu yapma amacım facebook hegamonyasına son vermek ve bunun için herşeyin en ince detayına kadar düşündüm planladım şimdi icraate dökme zamanı Bursa Saklı Vadiye de veri merkezini kurmak istiyorum silikon vadisi gibi Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığının "fikir sizden destek bizden"destekleme yardım programı var ona da başvuracağım

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

555 Görüntülenme11 Takipçi4 Yanıt