Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal ağlar neden var? Twitter, Facebook, Instagram neden hepimizin bu kadar hoşuna gidiyor?

bağımlılık sayılmasa da her gün mutlaka belli miktarda zaman harcıyorum instagram ve facebookta işin garibi hiç bir zaman twitter hesabı açmadım ve eksikliğini hissetmiyorum.sizce bu tarz sosyal ağlar gerekli midir nasıl yararlı olacak şekilde kullanılabilir?Düzenle
İnsanın yarattığı ne varsa birkaç nedenden dolayıdır. Merak, yaratma içgüdüsü, ilerleme. Sosyal ağların bu kadar hoşumuza gidiyor olmasını ben insanın var olma dürtüsüne bağlıyorum. Başka sorular vesilesiyle birkaç kez yazmıştım. Canlıların en temel dürtüsü var olma dürtüsüdür. Bu dürtünün birinci aşamasında canlılığı devam ettirmek gelir. İkinci aşamasında ise çoğalmak. Öleceğini bilen tek canlı olan insan bu dürtüyü tam olarak tatmin edemeyeceğini farkettiğinde varlığını ispat etmek için farklı yollara sapar. Bir resim yapar veya birşey icat eder, insanlığa armağan ederek içindeki varolma dürtüsünü tatmin etmiş olur. Varlığını bu yolla ispat edemeyenler ne yapar? Kendilerinin propagandalarını elbette. Ben anlatılmaz yaşanırım der. Ben varya şöyleyimdir böyleyimdir der. Bunu söylemenin ve göstermenin en iyi yolu sosyal ağlardır. Gelelim nasıl yararlı kullanılır sorusuna. Arkadaşımın tavsiyesiydi. Yüzyüze görüşmediğim kişileri Facebook'ta takip etmiyorum. Onun yerine yerli ve yabancı gazeteleri, bilim dergilerinin sayfalarını, mizah sayfalarını, mesleğimle alakalı sayfaları takip ediyorum ve anasayfama baktığımda tüm bilgiye erişmiş oluyorum.
  • Paylaş
İnsanoğlunun kendini ifade edebilme yeteneği artmadıkça (bunun için çabalamadıkça), onaylanma isteği azalmadıkça, gerçek hayattaki sosyalleşme online olanın yerini almadıkça bu tarz ağlar ve hatta yenileri hayatlarımızın bir parçası olmaya devam edecektir. Hele ki artık bu ağlarla büyüyen nesiller artık bu araçların hayatlarının doğal bir parçası olduğunu düşünerek ve görerek büyüyorlar ki bu bir insan için en derin alışkanlığın yaratıldığı süreçlerden. Gerekliliği tartışılır ancak hayattaki birçok konuda olduğu gibi burada da faydalarını görürsen ve görmeye çalışırsan vardır (elbetteki zararlarının yanında). Bağımlılık olup olmadığı kullanım süresi ve alışkanlığına göre de değişir kanaatimce.

Yararlı olacak şekilde kullanımlarını da şöyle sıralayabilirim.
  • Facebook: Feed içerisinde listeler oluşturarak ya da filtreleme seçeneğini daha aktif kullanarak genel olarak etrafındaki insanların daha çok ilgi gösterdiği veya sana daha önemli gelen haber ve videoları yakalama şansın olur.
  • Facebook: İstesen bile hemen görüşemeyeceğin arkadaşlarınla konuşabilme şansın olur.
  • Facebook: İlgilendiğin konular ile ilgili etkinlikleri yakalama ve katılabilme şansın olur.
  • Instagram: Hevesli olduğun konulardaki (benim için daha çok fotoğraf) insanların paylaştığı fotoğrafları görme ve inceleme şansın olur.
  • Instagram: Kendine ait ya da stoklayabildiğin ürünleri görsel olarak paylaşıp satma imkanın olur.
  • Twitter: Takip ettiğin haber kanalları ile ilgili önemli haberleri ilk elden alma şansın olur.
  • Twitter: Takip etmek istediğin önemli kişilerin belirli konulardaki önemli paylaşımlarını yakalama şansın olur.
Bu maddeler, nereden baktığına bağlı olarak, geliştirilebilir veya artırılabilir.
  • Paylaş
2

Yolalinda, teşekkür ederim çok net açıklamışsınız :)

Serkan Kiose, Rica ederim :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

91 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt