Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal ağlarda tanışan kişiler gerçek yaşamda vakit geçirmeden birbirlerini tanıyıp anlayabilirler mi?

Bence sosyal ağlarda tanışan insanlar entellektüel olarak birbirlerini tanıyabilirler. Bu anlamda birbirlerine uyum sağlayıp sağlayamayacaklarını de pekala belirleyebilirler. Sosyal ağlarda birbirinizi tanıyabileceğiniz konular tabii ki sadece konuşarak birbirinize anlatabileceğiniz konulardır. Karşılıklı eğitim düzeyleri, kültürel birikim, siyasi görüş, bir çok konuda bakış açıları, hatta dili kullanımından kişinin entellektüel seviyesi, tuttuğu takım gibi çok da derin olmayan ama kısmen de olmazsa olmaz olan konularda insanlar birbirlerini tanıyabilirler. Sosyal ağdaki tanışıklık seviyesi muhakkak ki kadınlar arasındaki ilişkiyi bilmem ama iki erkeğin beraber meyhaneye ya da maça gidip gitmeme konusunda karar vermesi için yeterlidir. Bu tanışıklık seviyesi hatta bir erkekle bir kadının da arkadaşça bir şeyler yapması ya da one night stand için yeterlidir.

İş duygusal ilişki kurmaya gelince işin rengi tabii ki değişiyor. Öyle durumlarda sosyal medya tanışıklığı yeterlilikten çok uzaktır. Kimseye sosyal medyadan tanıdığı biriyle direkt evlenmesini tavsiye etmem. Tabii soruda tanıyıp anlayabilirler mi diye sorulduğu için yanıtım "evet" olacak. Hatta bazı durumlarda bir mekanda ya da sokakta tanışıp anlaşmalarından daha bile fazla bir tanışma olabilir. Bazı insanlar samimi olmadıkları insanlarla konuşmayı pek beceremezler ama yazarak kendilerini gayet güzel ifade edebilirler. Özellikle böyle durumlarda sosyal ağlar "gerçek yaşam" dediğiniz ortamdan daha verimli olabilirler. Ben zaten gerçek yaşam ve sosyal ağ diye bir ayrım yapılmasına da karşıyım. Eğer yeteri kadar akıllıca kullanırsanız sosyal ağları da "gerçek yaşam" gibi kullanabilirsiniz sonuçta sosyal ağlardaki tüm isimlerin arkasında da bir insan var. İnsanlar kendilerini sosyal ağlarda nasıl yanlış tanıtabilirlerse aynını "gerçek yaşamda" da yapabilirler. Bu yanlışın hedefini bulması sadece alıcının muhakeme yeteneğine bağlıdır.
  • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, "Alıcının muhakeme yeteneğine bağlıdır" iyi bir final cümlesi olmuş :)

Şaman, Teşekkür ederim üstadım ☺

Bence sosyal ağlarda tanışmak, bir insanı tanımanın ancak başlangıç aşamasını oluşturabilir. Beden dili, yüz mimikleri, ses tonu iletişimde bu kadar önemli iken, söz konusu diyaloğa da ekstra çok bilgi katacağını düşünüyorum. Ayrıca insanın yazarken düşünme vakti oluyor; yüz yüze konuşurken çok daha doğal ve kendine has tepkiler verebilir. :)
  • Paylaş
Sosyal ağ üzerinden edindiğim arkadaş sayısı hiç az değil (erkek arkadaşım da dahil), ama çoğuyla gerçek hayatta da görüşüyor, görüşemediklerimle en kötü telefonlaşıyor, Skype üzerinden iletişim kuruyoruz.

Evet sosyal ağlar üzerinden tanıştığınız bir insanı bir yere kadar tanıyabiliyorsunuz. Ama yakınlık, samimiyet unsurlarının oluşması yüz yüze görüştüğünüz insanlardan daha yavaş sürüyor. Karşındakine güvenme, dertlerini paylaşmak gibi eylemler yüz yüze görüştüğün zaman daha bir anlamlı oluyor. İnternet üzerinden olmaz değil, ama çok daha uzun sürer.
  • Paylaş
Bir insanın gözlerine bakmadan, kokusunu almadan tanımak çok zor. Nice İnternet arkadaşlıkları görüşünce aşka dönüşüyor. Anlayabiliriz veya tanıyabiliriz ama görmeden, vakit geçirmeden ne kadar iyi tanıdığımızı algılayamayız bence.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

101 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt