Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal ağlardaki yazılanlara bakarak birinin intihar edeceği web servisleri tarafından öngörülebilir mi?

Bu soruya da yanıt olması açısından yazılımlar ile yapılan bazı çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Stanford Üniversitesi'ne ait bir projede herhangi bir çiftin kamera karşısında aralarındaki bir tartışma gözlenerek ve belirli rutinlerdeki daravanış özellikleri takip edilerek, 15 dakikalık bir süre sonunda, bu çiftin ileride boşanıp boşanmayacağını %95-96 gibi bir oranla tahmin eden bir yazılımın var olduğunu Malcolm Gladwell'in Blink adlı kitabında okumuştum. Yazılımın aslen yaptığı şey insanlar arasındaki iletişim, etkileşim ve davranışlardaki bazı rutinleri -normalde parça parça da olsa farkedilmeyen rutinleri- yakalamak. Benzer şekilde, kişinin tüm etkileşim ve aktiviteleri analiz edilerek, en azından depresyonda olup olmadığına bir yorum yapılabileceği kanısındayım.

Çarpıcı bir örnek daha vermem gerekirse, bir MOSSAD ajanının yayınladığı bir blog yazısında, insanların klavyeye dokunuşlarındaki hız ve zamanlamayı yakalayarak, her kişiye ayrı ve özel olan bir dokunuş imzası sayesinde, kullanıcıların kim olduklarını tahmin edebildiklerini söylüyordu :). Yani belki de sinirli iken klavyeye dokunuş hızınız farklı bir rutine biniyor ama bu rutini siz farketmiyorsunuz. Ne var ki makineler bu küçük ayrıntıları çok başarılı bir şekilde yakalayabiliyor.

"Matrix is coming. Prepare yourself for another new world!"
  • Paylaş

Aslında güzel bir düşünce ama insanlar sosyal ağlarda çoğu zaman depresif hatta ölümle ilgili bir şeyler paylaşıyor ama intihar etmiyorlar.İnternette hep eğlenceli şeyler paylaşıp intihar edenler de oldu.Bu kişilerin en yakınları bile böyle bir şeyi akıllarından geçiremezlerdi.O yüzden web servislerinin bunu öngörmesi ve engellemesi neredeyse imkansız.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

603 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları